95 سال پیش انگلیس را شکست دادیم و استادیوم امجدیه را ساختیم

سال 1306 بود و ایران هنوز فدراسیون فوتبالی نداشت که جنبه رسمی بازی ها داشته باشد. اما تیم های منتخب فوتبال تهران با تیم های خارجی مقیم پایتخت فوتبال بازی کردند و معمولا نتیجه را از دست دادند. اما بعد از اینکه تصمیم گرفته شد ایرانی ها و انگلیسی ها با استانداردهای آن زمان یک مسابقه رسمی برگزار کنند: «در زمین بالای دروازه دولت، اولین مسابقه مستقیم فوتبال بین ایرانی ها و انگلیسی ها برگزار شد. این به معنای تقابل بازیکنان مطرح تهرانی با اعضای سفارت انگلیس است. پیروزی 5 بر 2 ایرانی ها مقابل انگلیسی ها که کشورشان را مهد فوتبال می دانستند، موجی از شادی را در شهر به راه انداخت و به ساخت استادیوم فوتبال منجر شد.

با تصویب لایحه ای در مجلس، زمین بزرگی برای ساخت زمین رسمی فوتبال خریداری شد. این زمین به باغ امجد معروف است و شخصی به نام امجد نظام (یا امجدالسلطنه) آن را خرید.

درباره نامگذاری ورزشگاه امجدیه گفته می شود: «امجد نظام شرط گذاشت که اگر ورزشگاه به نام او نامگذاری شود، زمین را به قیمت کمتری بفروشد. از این رو این ورزشگاه امجدیه نامگذاری شده است.

ورزشگاه امجدیه (ورزشگاه شهید شیرودی فعلی) مهم‌ترین ورزشگاه فوتبال ایران قبل از ساخت ورزشگاه آزادی در سال ۱۳۵۰ بود و میزبان دربی پایتخت و بازی‌های تیم ملی بود. این استادیوم یادگاری برای پیروزی بزرگ مقابل رقبای فوتبال جهان است.

  جویدن آدامس ممنوع است

دیدگاهتان را بنویسید