83 میلیون بشکه به تولید نفت ایران اضافه می شود

570857 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، احیای چاه های غیرفعال و کم بازده که با سرمایه گذاری نسبتا کم بر اساس تجربیات موجود در دنیا قابل تحقق است، راهکاری برای حفظ تولید در کوتاه مدت تا زمان سرمایه گذاری تلقی می شود. محدودیت ها برداشته می شود.

بیشتر بخوانید:

بر اساس گزارش شرکت ملی نفتکش، حدود پنج هزار حلقه چاه نفت و گاز در کشور وجود دارد که سه هزار حلقه آن با چاه نفت مرتبط است و از این تعداد 700 حلقه چاه کم بازده یا متوقف شده است.

در نتیجه حدود 23 درصد از چاه های حفر شده در ایران بلاکار هستند، اما در اکثر کشورهای توسعه یافته با نرخ تولید مشابه، این نسبت حدود 10 درصد است. در همین راستا، وزارت نفت طرح «احیای چاه های غیرفعال و کم کار» را با بهره گیری از ظرفیت شرکت های دانش بنیان در دستور کار قرار داده است.

محسن خجستمهر، مدیرعامل شرکت ملی نفتکش درباره این طرح با اشاره به جذب شرکت های دانش بنیان از طریق پارک نوآوری صنعت نفت توضیح می دهد: حدود 48 شرکت دانش بنیان وارد این پارک شدند که هر کدام بر اساس دانشی که یک شرکت می تواند. نصب حداکثر پنج حلقه چاه در مدت سه سال که هر چاه دارای ریسک کم، متوسط ​​یا زیاد باشد. سود 3 تا 12 دلاری به ازای هر بشکه نفت اضافی تولید شده است.

وی افزود: همه شرکت های دانش بنیان با پارک نوآوری صنعت نفت قرارداد می بندند. در صورت تکمیل پروژه احیای این 700 حلقه چاه، تولید انباشته نفت خام طی سه سال 83 میلیون بشکه افزایش می یابد که مهمترین کار صنعت نفت در سال گذشته است.

  بحران سیب زمینی در راه ایران!

* جزئیات جدید طرح احیای چاه های کم بازده

آخرین وضعیت پروژه های احیای چاه های غیرفعال و کم دبی این است که قراردادهای محرمانه بین پارک نوآوری صنعت نفت و 50 شرکت دانش بنیان در 15 آبان ماه امسال منعقد شد و اولین قراردادها در دی ماه امسال منعقد می شود.

در مرحله اول این طرح 80 حلقه چاه بیکار و کم کار به 50 شرکت دانش بنیان معرفی شد و هر کدام از این 50 شرکت یکی از چاه ها را انتخاب کردند. ارزش هر قرارداد یک میلیون دلار است که در مرحله اول قراردادها در مجموع 50 میلیون دلار به امضا می رسد.

فازهای بعدی طرح احیای چاه های غیرفعال و کم بازده با استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان بسته به موفقیت یا شکست فاز اول برنامه ریزی شده و وارد فاز عقد قرارداد و اجرا می شود.

منبع: فارس

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید