8 نفر مفقود و 90 نفر جان باخته اند

رئیس هلال احمر از مفقود شدن 8 نفر بر اثر سیلاب اخیر خبر داد و گفت: تاکنون 90 نفر جان خود را از دست داده اند.

پیرحسین کولیوند در برنامه «صف اول» گفت: براساس هشدارها و هشدارهای هواشناسی برنامه ریزی دقیقی برای اطلاع رسانی، آمادگی، جلوگیری از خسارت بیشتر و کمک رسانی بهتر به جمعیت هلال احمر انجام شد.

وی افزود: 24 استان کشور درگیر سیل بوده و 162 راه مواصلاتی و 168 شهرستان به همراه فرمانداران و سایر امدادگران امدادرسانی شده اند.

کولیوند تصریح کرد: در این عملیات ها 79 هزار نفر امداد و نجات و بیش از 3 هزار نفر به مناطق امن منتقل شدند، 11 هزار و 800 نفر اسکان اضطراری و 56 نفر مصدوم شدند.

رئیس هلال احمر گفت: در این عملیات ها از حمایت و همکاری نیروهای جهادی و خیران برخوردار بودیم.

وی گفت: در مجموع 90 نفر فوت کردند و هنوز 8 نفر مفقود داریم، همچنین یک نفر را در امامزاده داوود و چند نفر را در سیل فیروزکوه نجات دادیم.

کولیوند گفت: هزار و 400 تیم واکنش سریع و تیم های عملیاتی آموزش دیده به صورت شبانه روزی در عملیات امدادرسانی به سیل حضور داشتند و تیم های ANST (سگ خیار) تلاش زیادی برای امدادرسانی کردند.

وی ادامه داد: عملیات جستجو در برخی مناطق همچنان ادامه دارد.

رئیس هلال احمر ادامه داد: با کمک استاندار و شهردار تهران که همچنان حضور داشتند، توانستیم به بسیاری از مناطق صعب العبور امداد رسانی کنیم.

کولیوند بیان کرد: مردم و جهادگران با ما در عملیات امدادرسانی به سیل شرکت کردند و به حمایت های روانی پرداختند و اقلام غذایی را همراه داشتند.

  اگر مسئولین دلسوز مردم بودند این حرف را نمی زدند

وی افزود: یکی از نکات قابل توجه حضور تیم های سحر در عملیات سیل اخیر بود که برای حمایت روانی از حادثه دیدگان حضور داشتند که به افزایش تاب آوری مردم و کاهش آلام مردم کمک کرد.

کولیوند تاکید کرد: کالاها و اقلام بیولوژیکی را در مناطق امن ذخیره کردیم، بالگردها از قبل آماده عملیات بودند اما کمک به مردم برای انجام بهتر عملیات بسیار موثر بود.

وی افزود: مردم با حمایت خود سرمایه های بالقوه هلال احمر را افزایش دادند که از این بابت از مردم فهمیده ایران تشکر ویژه دارم.

40 نفر از جان باختگان سیل به استان تهران مرتبط هستند.

کولیوند افزود: از 90 فوتی کشور، حدود 40 نفر از آنها در منطقه امامزاده داوود و فیروزکو به تهران مرتبط بودند. سیل شدیدی بود که نیاز به تجهیزات خاصی داشت که شهرداری سریعاً آن را تهیه کرد.

رئیس هلال احمر گفت: در ساعات اولیه عملیات امداد و نجات موفق شدیم 800 نفر را به مناطق امن منتقل کنیم. تمامی نیروهای امدادی در ساعات اولیه حادثه با قوت کامل در منطقه حضور دارند. “

وی گفت: جلسات مدیریت بحران با همه مسئولان برگزار شد و در جریان تشکیل کمیسیون مفقودین تلاش کردیم تا اموال مردم حفظ شود. اکنون مراحل شناسایی جسد نیز در این کمیته در حال انجام است.»

کولیوند تاکید کرد: تا زمانی که شرایط عادی برقرار نشود و با تمام امکانات در دسترس نباشیم صحنه تصادف و حادثه دیدگان را ترک نمی کنیم./رکنا

دیدگاهتان را بنویسید