7 می در تاریخ چه گذشت؟

562421 خبر ناگهانی

به گزارش گروه فرهنگی ایسکانیوز، امروز 18 اردیبهشت برابر با 8 می در تقویم میلادی است. روزی در تاریخ تصور بسیاری از حوادث و اتفاقات ایران و جهان. بیایید به برخی از این رویدادها نگاه کنیم.

بیشتر بخوانید:

مناسبت ها:

2001 – افتتاح آبراه خشایارشا در یونان

در 8 می 2001، گروهی از باستان شناسان بریتانیایی، ایتالیایی و یونانی اعلام کردند که آبراه خشایارشا را که در سال 480 قبل از میلاد در خاک یونان ساخته شده بود، کشف کردند. [کسانی که خبر این کشف و جزئیات این اقدام خشایارشا را در رسانه های غرب دیده بودند متوجه شده اند که مضمون فیلم «۳۰۰» ساخت سال ۲۰۰۶ جعلی ونادرست بوده است. در حمله نهایی به نیروهای لئونیداس پادشاه اسپارت در ترموپیل در همان سال و پیش از ساخته شدن این آبراه، هزار مرد پکتیایی از ارتش ایران شرکت داشتند. این مردان از ایالت کوهستانی پکتیای ایران خاوری بودند که جمعیت زیادی نداشت و امروز هم که در افغانستان واقع شده است به علت کوهستانی بودن کم جمعیت است. به علاوه، بکار بردن دهها هزار نیرو در تنگه ترموپیل، امکان پذیر نبوده است و مغایر فرضیه های نظامی ژنرال کلازویتس آلمانی است].

کسیارشا [پسر آتوسا دختر کوروش بزرگ که نام او در غرب Xerxes نوشته می شود] او در طول لشکرکشی خود به اروپا، برای تسهیل عبور کشتی های جنگی ایران از این سوی شبه جزیره به سوی دیگر، آبراهی ساخت که مدتی در زیر زمین پنهان شده بود. باستان شناسانی که این آبراه را کشف کردند می گویند که مهارت مهندسان وقت در ساخت این آبراه کمتر از امروز نبوده است.

عرض آبراه در پایین کمتر از بالا بود و دو کشتی به راحتی می توانستند از هم جدا شوند. طول این آبراه 1600 متر و عرض آن 34 متر بالای آن بود.

خشایارشا در سال 519 پیش از میلاد به دنیا آمد و در سال 486 پیش از میلاد جانشین پدرش داریوش بزرگ شد و تا زمان مرگش (465 ق.م) به مدت 21 سال سلطنت کرد. او بود که عنوان شاهنشاهی را برای پادشاهان ایران رسمی کرد و شاهنشاه در آن زمان رئیس ملت بود. کوروش کبیر را رئیس کشورهای مشترک المنافع می دانستند. او به اتحاد ملت‌ها و وجود رئیس داور و حاکمی معتقد بود که بر روابط آن ملت‌ها (سازمان ملل متحد) نظارت کند و حرف آخر را بزند.

  دمنوش های مناسب برای درمان سرفه های خشک و بلغمی

930 – مرگ شاه اسماعیل صفوی و بر تخت نشستن شاه طهماسب

شاه اسماعیل صفوی در رجب سال 930 هجری قمری هنگامی که عازم قفقاز بود بیمار شد و در 19 این ماه نزدیک سراب درگذشت. در آن زمان او 38 سال داشت و 24 سال از سلطنت او می گذشت. پیکر اسماعیل اول را به اردبیل آوردند و در آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی به خاک سپردند. او محبوب مردم ایران بود. شاه اسماعیل به محض بر تخت سلطنت، مذهب تشیع را به عنوان مذهب رسمی در کشور تثبیت کرد و حکومت قدرتمندی را تأسیس کرد. پس از مرگ شاه اسماعیل، پسرش طهماسب اول که یازده ساله بود بر تخت قدرت تکیه زد.

1527 – ادامه غارت رم و توقف موقت رنسانس

غارت شهر رم که در 6 مه 1527 آغاز شد، در آن روز (8 مه) شدت گرفت. این سرقت همراه با تجاوز و کشتار زنان تا 26 اردیبهشت ادامه داشت. شهر رم در 6 می در برابر تهاجم مزدوران فرستاده شده توسط پادشاهان آلمان و اسپانیا سقوط کرد. این پادشاه با فرانسه و انگلیس رقابت می کند. از آنجایی که دولت فرانسه خود را موظف به دفاع از پاپ می دانست، مزدوران فرستاده شده از سوی پادشاه آلمان در پی تصرف شهر رم و پاپ بودند. به عنوان یک پروتستان، 15000 مزدور آلمانی علاوه بر روم، واتیکان را غارت کردند، به آثار هنری (نقاشی ها) آسیب رساندند و بخشی از انجار را به اصطبل اسب های خود تبدیل کردند. مورخان می نویسند که با غارت رم، ادامه رنسانس که در ایتالیا آغاز شد متوقف شد.

  عیسی و ماجرای عجیب رباط!

1794 – لاووازیه انقلاب فرانسه پدر شیمی مدرن را سر برید!

8 مه 1794 – انقلاب فرانسه و سلطنت روبسپیر، معروف به پادشاهی وحشت – Antoine Lavoisier، معروف به پدر شیمی مدرن (شیمی تجربی)، توسط دادگاه انقلابی با گیوتین سر بریده شد. اشتباه لاووازیه این بود که پس از کسب شهرت علمی وارد عرصه سیاست شد و در سال 1791 اقدامات دولت وقت (سلطنت) برای افزایش مالیات برای کاهش مشکلات دولت را تایید کرد. افزایش مالیات یکی از دلایل انقلاب بود و به ویژه کشاورزان خشمگین بودند.

لواسی (متولد 26 اوت 1743) در زمان اعدام 51 ساله بود. او قبلاً راهی برای تولید آب از ترکیب اکسیژن و هیدروژن پیدا کرده بود و همچنین ثابت کرده بود که زندگی بدون اکسیژن غیرممکن است. لوازیه این دو گاز را «اکسیژن» و «هیدروژن» نامیده است. او همچنین به تنظیم سیستم متریک و طبقه بندی عناصر شیمیایی کمک کرد. او به خیانت متهم شد. اتهام لوازیه توسط ژان پل مارات جی پی مارات مطرح شد که بعداً توسط یک خانم در حمام خانه اش کشته شد.

1886 – جان پمبرتون داروساز آمریکایی نوشیدنی به نام کوکاکولا درست کرد.

1817 – بیماری پارکینسون کشف شد

بیماری پارکینسون، به نام Dr. جیمز پارکینسون دکتر جیمز پارکینسون (زاده 11 آوریل 1755 – درگذشته 21 دسامبر 1824) در 8 می 1817 غسل تعمید داده شد و گفته می شود که دارای یک بیماری مزمن عصبی است. علائم اولیه به گونه ای است که پزشک می تواند بیماری دیگری را تشخیص دهد و این علائم که مشابه بیماری های دیگر است به شرح زیر است:

دید خیره کننده یعنی پلک زدن کمتر پلک ها، حرکت یک دست بیشتر از دست دیگر، کمی خمیده به نظر رسیدن هنگام ایستادن، کمی کشیدن یک پا روی زمین هنگام راه رفتن، احساس یخ زدگی شانه (به شدت حرکت می کند و دردناک می شود)، نرم شدن. گفتار (از دست دادن زبری دائمی صدا)، حرکت غیر ارادی گاه به گاه برخی از اندام ها و غیره.

  مسواک زدن قبل از صبحانه مفید یا مضر؟

در زمان حیات دکتر پارکینسون، عکاسی با دوربین هنوز رایج نبود و هیچ عکس و تصویری از او در دسترس نبود. تابلویی از جیمز پارکینسون که قدمت آن به سال 1839 بازمی گردد، 15 سال پس از مرگ دکتر پارکینسون، اخیراً در انگلستان پیدا شده است، بنابراین مشکوک است. با این حال آن را با عبارت تردید در اینجا درج می کنیم.

1902 – یک آتشفشان شهر سنت پیر فرانسه را ویران کرد

در هشتمین روز از ماه مه 1902، شهر سن پیر، واقع در دامنه کوه مونپلیه، توسط یک آتشفشان در کوه مونپلیه در جنوب فرانسه نابود شد. در این فاجعه که تنها سه دقیقه به طول انجامید 30 هزار نفر جان خود را از دست دادند. آتشفشان مونپلیه سال ها ساکت بود و ناگهان فوران کرد. این آتشفشان از سال 1902 غیر فعال بوده است.

1361 – هویسه از دست مزدوران بعث عراق آزاد شد

در عملیات بزرگ بیت المقدس، رزمندگان اسلام شهر هویسه را که از ماه های اول جنگ در اشغال نیروهای بعثی بود، با نزدیک شدن به مرزهای بین المللی و در 17 کیلومتری مرز مستقر کردند. با وجود مقاومت شدید دشمن، با شدیدتر شدن محاصره هویز، نیروهای عراقی در موقعیت سختی قرار گرفتند و متواری و عقب نشینی کردند. در این میان رزمندگان سرافراز اسلام پا به شهر ویران هویسه گذاشتند و به تعقیب دشمن بعث پرداختند. در پی انتشار خبر فتح هویسه، سران بعث مانند دفعات قبل فرار از هویسه را یکی از پیروزی های خود دانسته و آن را عقب نشینی تاکتیکی خواندند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید