7 باور غلط رایج در مورد بیماری روانی

577272 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، دکتر جمال شمس به رایج ترین و رایج ترین باورهای غلط در مورد درمان دارویی روانپزشکی اشاره کرد و افزود: فردی که از بیماری های روانی مانند افسردگی یا اضطراب رنج می برد و به پزشک مراجعه نمی کند، مانند فردی است که از این بیماری رنج می برد. بیماری قلبی یا فشار خون و به درمان اهمیتی نمی دهد.

روح خود را با درمان طبیعی درمان کنید

1- تمام داروهای روانپزشکی باعث خواب می شوند

وی با اشاره به این باور غلط مبنی بر اینکه تمام داروهایی که در روانپزشکی برای درمان بیماران استفاده می شود خواب آور هستند، گفت: داروهایی که برای اختلالات روانی تجویز می شود بسیار متنوع است و این باور که به محض مراجعه به روانپزشک داروهایی تجویز می شود که در رختخواب نگهداری می شوند. از یادگیری دست می کشی، کار و زندگی یک باور و ایده اشتباه است.

دکتر شمس با بیان اینکه بسیاری از افراد مبتلا به بیماری های روانی به دلیل افکار نادرست در مورد داروهای روان درمانی به پزشک مراجعه نمی کنند، گفت: این افراد حاضرند رنج ناشی از اختلالات روانی را تحمل کنند اما از خواب آور بودن این داروها می ترسند که متأسفانه این ترس است. یک باور غلط دکتر نرو

این متخصص روانپزشکی دانشگاه تاکید کرد: داروهای روانپزشکی بسیار متنوع هستند، داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد اضطراب، داروهای خواب آور و ضد تشنج و هزاران داروی دیگر، بنابراین غیرمنطقی است که بگوییم همه داروهای روانپزشکی لزوماً باعث خواب می شوند.

2- داروهای اعصاب مصرف نمی کنم چون به آنها معتاد می شوم

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا داروهای روانپزشکی اعتیادآور است یا خیر؟ وی خاطرنشان کرد: برای یافتن پاسخ صحیح به این سوال باید دانست که مشکلات و اختلالات روانی مانند بیماری های دیگر است که بیمار به دلیل ماهیت بیماری باید مدت طولانی از دارو استفاده کند. به اشتباه فکر می کند که به دارو معتاد است دکتر شمس ادامه داد: در واقع مشکل اصلی این است که ماهیت بیماری باعث می شود اگر مدت زیادی دارو مصرف کرده باشد، دارو برای مدت طولانی مصرف شود. و به طور ناگهانی دارو را قطع می کند، علائم بیماری قطعا عود می کند، ماهیت بیماری همین است و ربطی به دارو ندارد.

  گل زیبای لیونل مسی برای تروی + فیلم

3- بیماری های روانی قابل درمان نیست

وی در ادامه با اشاره به اینکه برخی تصور می کنند افراد مبتلا به بیماری روانی تا آخر عمر با بیماری دست و پنجه نرم می کنند، خاطرنشان کرد: ابتلا به اختلال یا مشکل روانی لزوماً به این معنا نیست که تا آخر عمر با آن دست و پنجه نرم کنیم. پایان زندگی ما، تجربه هر فرد. با بیماری روانی فرق می کند.

این عضو هیأت علمی دانشگاه افزود: برخی از افراد ممکن است دوره های بیماری را تجربه کنند و در این دوره ها به حالت عادی برگردند، در حالی که برخی دیگر ممکن است از مشاوره، دارو یا سایر روش های درمانی برای ایجاد تعادل در زندگی خود استفاده کنند، حتی ممکن است One Treatment برای همه افراد کارساز نباشد و برخی از افراد متوجه می شوند که بیماری روانی آنها به طور کامل درمان نمی شود، در حالی که برخی دیگر ممکن است به تدریج علائم دیگری را تجربه کنند، اما بسیاری از افراد مبتلا به بیماری روانی تحت درمان قرار می گیرند.

4- داروهای روانپزشکی برای من بی تاثیر است.

دکتر شمس تصور اشتباه دیگری مبنی بر اینکه برخی ادعا می کنند داروهای روانپزشکی برای آنها بی اثر یا بی اثر است و با این تصور یا دارو را مصرف نمی کنند یا بعد از چند روز قطع می کنند، توضیح داد: داروهایی که برای درمان روانپزشکی استفاده می شود، استفاده می شود. به جز قرص های خواب آور، اثر فوری و آنی ندارند، معمولا این داروها پس از جذب در بدن باید وارد مغز شوند تا در ناقلان شیمیایی و گیرنده های عصبی تغییراتی ایجاد شود و سپس اثر دارو مشخص شود. این روند حداقل سه تا چهار هفته طول می کشد.

  قانون وحدت به ریاست جمهوری نرسید

این فوق تخصص روانپزشکی دانشگاه ادامه داد: زمانی می توان گفت که دارویی اثری ندارد که حداقل یک ماه از مصرف آن گذشته باشد.

وی افزود: همانطور که دارو برای درصد کمی از افراد مبتلا به بیماری های مختلف بی اثر یا بی اثر است و این افراد نیاز به جراحی دارند، در روانپزشکی نیز درصد کمی از بیماران به درمان های معمول پاسخ مناسبی نمی دهند و باید موارد با روش های دیگر و سایر مداخلات درمانی کمک شده است.

5- بیماری روانی ژنتیکی است و من حتما این بیماری را به فرزندم منتقل می کنم!

دکتر شمس در ادامه به تاثیر ژنتیک بر بیماری های روانی پرداخت و افزود: اینکه ژنتیک در همه بیماری ها که بیماری روانی نیز از آن مستثنی نیست نقش دارد، مشکلی انکارناپذیر است، اما لزوما به این معنا نیست که چون بیماری در خانواده اجرا می شود روان پریشی در برخی از اعضای خانواده دیده می شود، سایر اعضای خانواده نیز به این بیماری مبتلا می شوند.

وی ادامه داد: همه بیماری ها مجموعه ای از مداخلات محیطی و بیولوژیکی هستند که یکی از آنها عوامل ژنتیکی است.

6- آیا من دیوانه هستم که پیش روانپزشک بروم؟

کارشناس ارشد روانپزشکی دانشگاه با اشاره به اینکه بسیاری از افراد مبتلا به اختلالات روانی از مراجعه به روانپزشک می ترسند، با اشاره به این تصور غلط که برخی می گویند دیوانه شده ام به روانپزشک مراجعه کنم، تصریح کرد: متاسفانه مشکل این است که ماهیت بیماری روانی آن است. هنوز برای خیلی ها ناشناخته است، مردم فراموش نکرده اند که همانطور که قلب و ریه ها بیمار می شوند، مغز ما نیز بیمار می شود.

  مجیدی در آستانه جذب کایدی است

وی با یادآوری اینکه افکار انسان تحت کنترل مغز است، افزود: عواطف، رفتار و تفکر تحت کنترل مغز است و اگر به دلایلی اختلالی در این فرآیند ایجاد شود، کنترل رفتار و هیجانات ممکن نیست. مراجعه به پزشک کاملا اشتباه است و اصولاً کسانی که این نگرش را نسبت به بیماری های روانی دارند هیچ اطلاعی از وضعیت خود ندارند و قضاوت آنها مختل می شود.

7- در صورت مصرف مواد، کنترل بیشتری بر رفتارم دارم.

بر اساس گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، این استاد دانشگاه به یکی دیگر از باورهای غلط مبنی بر اینکه فرد می تواند با مصرف برخی داروها کنترل بیشتری بر رفتار خود داشته باشد، اشاره کرد و گفت: بسیاری از افراد تصور می کنند هنگام مصرف مواد، رفتار خود را کنترل می کنند. کنترل بیشتری دارند یا داروها درمان دردشان است، این افراد معمولاً دارو مصرف نمی‌کنند، بلکه دارو مصرف می‌کنند. نکته این است که حتی اگر برخی داروها علائم بیماری را کاهش دهند، فقط برای مدت کوتاهی اثر می‌گذارند و این داروها در تایم فریم، اکثر درمان‌ها را پیچیده‌تر و دشوارتر می‌کنند.

منبع: سلامت نیوز

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید