57 درصد کارگران مستاجر هستند

کارگران ایرانی هر روز از سال به دلیل ناامنی در محل کار، تأخیر در پرداخت دستمزدها و البته فاصله طولانی بین حداقل هزینه زندگی و دستمزد با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند. در سال‌های اخیر که تورم افسارگسیخته بسیار بیشتر از افزایش «دستمزد ماهانه» کارگران بوده است، قدرت خرید کارگران هر روز کاهش می‌یابد و سال‌هاست که مجبور به ضربه زدن به چهره و خانواده‌شان شده‌اند.

تهدید امنیت محل کار کارگران به دلیل عدم اجرای ماده 7 قانون کار

فرامرز توفیکی، رئیس کمیته حقوق و دستمزد شورای عالی شوراهای اسلامی کار در گفت و گو با رکنا، در این باره گفت: متاسفانه در سال های اخیر اکثر کارگران ایرانی با سه مشکل عمده دست و پنجه نرم کرده اند: ناامنی در محل کار و معیشت. کمبود مسکن.» آنها نرم شدند. این مسائل قطعا فشار زیادی به خانواده های کارگران وارد کرده است.

وی افزود: متأسفانه امنیت محل کار کارگران متاثر از عدم اعمال ماده 7 قانون کار به ویژه تبصره های 1 و 2 این ماده است. همچنین معیشت کارگران به دلیل عدم رعایت تبصره های 1 و 2 ماده 41 قانون کار و البته عدم درک صحیح از اقتصاد در بین برخی از مسئولان در دوره های مختلف و البته تورم افسارگسیخته در سال های اخیر، وجود دارد. درگیری هایی با مشکلات زیادی داشته است. همچنین بسیاری از کارگران کشور به دلیل عدم اجرای ماده 142 قانون کار از مسکن کاری برخوردار نیستند.

خانه یک پانسیون برای بسیاری از کارگران است

توفیقی با تاکید بر اینکه امنیت شغلی، معیشت و مسکن در خطر جدی است، گفت: علیرغم پیگیری های مکرر و مستمر نمایندگان کارگری شورای عالی کار، هنوز موضوع ابطال ماده 179 دیوان عدالت اداری را مطرح نکرده ایم. بیایید این موضوع را نیز اعمال کنیم و دست کارفرمایان را برای به خطر انداختن امنیت شغلی کارگران باز بگذاریم.

  از عوارض تاتو چه می دانید؟

وی گفت: متأسفانه حدود 57 درصد کارگران مسکن شخصی و اجاره بها ندارند. 27 درصد از کارگرانی که موفق به خرید خانه شده اند نیز باید ماهانه وام مسکن زیادی بپردازند که برای آن باید اضافه کاری یا شغل دوم بپردازند. یعنی خانه این افراد تنها برای آنها تبدیل به پانسیون شده است که فقط شب ها می توانند در آن بخوابند.

تقریباً همه کارگران مخالف شرایط زندگی هستند

رئیس کمیته مزد شورای اسلامی کار با اشاره به اعتراضات کارگران در اقشار مختلف در سال‌های اخیر گفت: متاسفانه با توجه به فاصله بسیار زیاد دستمزد کارگران با حداقل هزینه معیشت، تقریباً همه کارگران کشور در حال حاضر زندگی می‌کنند. اعتراض می کنند. زیرا وقتی حداقل دستمزد حدود 5 میلیون و 700 هزار تن تعیین می شود، اما حداقل دستمزد کارگران حدود 10 میلیون و 700 هزار تن برآورد می شود، بنابراین بسیار طبیعی است که کارگران نتوانند از عهده هزینه های اولیه زندگی برآیند و مقایسه کنند. برای اعتراض به این موضوع

وی همچنین تاکید کرد: وزارت اقتصاد در بهمن ماه سال گذشته حداقل سبد معیشت کارگران را حدود 9 میلیون تن برآورد کرده بود و اکنون حداقل سبد معیشت خانوارهای 3.3 نفره را در کشور به طور میانگین 10 میلیون و 700 نفر برآورد می کنیم. هزار تن این در حالی است که حداقل دستمزد تهران از 15 میلیون تن در ماه برای خانواده های 3.3 نفره افزایش یافته است.

تفاوت دستمزد کارگران و حداقل سبد معیشتی؛ 4.5 میلیون تن در ماه

نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که بر اساس مصوبات شورای عالی کار در سال 1401 حقوق پایه کارگران از 2 میلیون و 655 هزار تن به 4 میلیون و 179 هزار تن افزایش یافته است و با احتساب اندازه کمک هزینه مسکن و خوراک. درآمد کارگر بدون سابقه و بدون فرزند 5 میلیون و 679 هزار تن خواهد بود. البته با احتساب حقوق کودکان، برای کارگر دارای فرزند این درآمد به بیش از 6 میلیون و 200 هزار تن خواهد رسید.

  حقوق بازنشستگان چه زمانی افزایش می یابد؟

در چنین شرایطی، اگر میانگین درآمد کارگران در کشور را 6 میلیون و 200 هزار تن در نظر بگیریم، طبق ادعای موفق حداقل دستمزد، در عمل می توان گفت که درآمد ماهانه یک کارگر حدود 4 میلیون است. و 500 هزار حداقل دستمزد سبد معیشت کوچکتر است و همین امر باعث شده است که زن و مرد در کنار هم برای تأمین مخارج خود و خانواده کار کنند.

احتمال کاهش قدرت خرید کارگران در ماه های آینده وجود دارد

توفیقی به فاصله طولانی دستمزد کارگران با حداقل دستمزد اشاره کرد و گفت: اگر دولت ها تکالیف حاکمیتی مندرج در قانون اساسی را نپذیرند، قانونگذار به وظایف نظارتی خود عمل نمی کند. اگر اصول اولیه درست عمل کند، مشکلات روزمره کارگران حل نخواهد شد.

رئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار ادامه داد: در حالی که جویندگان، دلالان و سوداگران تحریمی در اقتصاد ایران نقش آفرینی می کنند، دستگاه های اجرایی به هیچ وجه نمی توانند فاصله طولانی بین نرخ حداقل دستمزد و دستمزد را با ارائه بسته ها جبران کنند. کارگران پرداخت می کنند، در چنین شرایطی با توجه به ادامه تحمیل تورم جنون آمیز بر اقتصاد ایران، قطعاً در ماه های آینده هر روز قدرت خرید عموم مردم کاهش خواهد یافت.

وی در پایان خاطرنشان کرد: متأسفانه دلالان در بازارهای مختلف در روزهای مختلف کمین می کنند و به اندازه ای که می توانند قیمت کالاهای اساسی مورد نیاز کارگران را پله پله افزایش دهند. تا زمانی که این افراد بتوانند در بازارهای کشور ما تردد کنند، مشکلات زندگی کارگران هرگز حل نخواهد شد.

  طب عامیانه/ با خواص شگفت انگیز یونجه آشنا شوید

دیدگاهتان را بنویسید