400 هزار ایرانی مجرد هستند

این یک آمار غیر رسمی برای کسانی است که به سن 50 سالگی رسیده اند و دیگر تمایلی به ازدواج ندارند. البته خبرگزاری ایرنا نیز از کاهش ثبت ازدواج در ایران در اردیبهشت ماه امسال خبر داد و نوشت: «میزان ثبت شده بین سال های 1390 تا 1399 نشان می دهد که تعداد ازدواج ها کاهش یافته و این رقم بیش از 36 درصد کاهش داشته است. برخی از جامعه شناسان تخمین می زنند که با افزایش افرادی که پس از طلاق ازدواج مجدد نمی کنند، تعداد افراد مجرد به 5 میلیون نفر می رسد.

در این راستا عواملی مانند کمال گرایی، بالا رفتن استانداردهای ازدواج، فرهنگ های غلط و فرآیندهای مهندسی نشده مانند تحصیلات عالی و اشتغال، مسائل اقتصادی و فرهنگی با تاکید بر رعایت سنت هایی مانند مهریه، مهریه و … را بیان کرده است. اگرچه برخی از جامعه شناسان آمار اعلام شده را تایید نمی کنند و می گویند تعداد افراد مجرد بالای 50 سال در دهه های اخیر تغییر چندانی نکرده است، اما همچنان برای مردان 2 درصد و برای زنان به 4 درصد افزایش یافته است، اما با اشاره به این موارد آمار، به جای تمرکز، به عادی سازی اصلاحات زیرساختی و ترویج ازدواج آسان آسیب می رساند.

فردیت استثنایی و تجرد مطلق

وی افزود: طبق آماری که داریم، تعداد افراد مجرد دائم به 400 هزار نفر رسیده است. 300 هزار زن و 100 هزار مرد.» صالح قاسمی، پژوهشگر جمعیت، درباره افزایش تمایل مردم به مجرد ماندن چنین می گوید: «در دهه 60 و 70 ایران با بحران ازدواج مواجه بود. دلیل این امر این است که تعداد مردان هم سن ازدواج کاهش یافته و فرصت ازدواج را از زنان گرفته است، اما امروز در کشور با بحران ازدواج مواجه نیستیم.»

وی کمال گرایی را یکی از دلایل مجرد ماندن افراد عنوان می کند و ادامه می دهد: «برخی فرهنگ های معیوب و فرآیندهای مهندسی نشده مانند تحصیلات عالی و اشتغال، تمایل زنان به ازدواج را کاهش داده و استانداردها و انتظارات آنان را در مقوله ازدواج بالا می برد. البته جدا از ریشه های جمعیتی، یعنی. ایجاد تعادل در تعداد فرزندان دختر و پسر، تجرد مطلق نیز ریشه فرهنگی دارد. یعنی به دلیل اقدامات فرهنگی نادرست که معیارهای ازدواج را بالا می برد، افراد در زمان مناسب ازدواج نمی کنند و در معرض تجرد مطلق قرار می گیرند.

  لحظاتی پس از دادگاه/ ادامه بررسی اصلاحیه قانون منع به کارگیری مستمری بگیران

این محقق به تفاوت تجرد مطلق و تجرد اختیاری اشاره می‌کند و می‌گوید: «تجرد اختیاری یعنی افرادی که به میل خود تصمیم به ازدواج نمی‌گیرند و قصد تجرد دارند.» در حال حاضر ۲۵ میلیون خانوار در ایران داریم و با توجه به این آمار، طبق داده ها، نزدیک به 13 درصد از آنها خانوارهای تک نفره هستند. یعنی خانواده هایی که تعداد اعضای آنها به دلیل عدم ازدواج، طلاق یا فوت همسر باقی مانده است. از این 13 درصد، 4 درصد آنهایی هستند که به انتخاب خود مجرد هستند، اما 9 درصد باقیمانده کسانی هستند که می خواهند ازدواج کنند اما قادر به ازدواج نیستند.

وی تاکید می کند: در مجموع اگر نگاه کنیم تعداد جوانانی که داوطلبانه در سنین عادی ازدواج تصمیم به تجرد می گیرند زیاد نیست و حتی بیش از 2 درصد کل خانوار را تشکیل نمی دهد. ، این افراد بیشترین تعداد از 250000 تا 300000 نفر هستند که در مقایسه با سایر گروه ها زیاد نیست.

قاسمی بر اهمیت مسائل فرهنگی و فردیت استثنایی بر تجرد مطلق تاکید می کند و ادامه می دهد: در تصمیم گیری برای کاهش آمار تجرد مطلق، مسائل اقتصادی و فرهنگی دخیل است. شاید نگرش ها و سبک زندگی فرهنگی بیشتر از مسائل اقتصادی تاثیرگذار باشد. بر اساس روحیه حاکمی که در جهان شکل گرفته، انسان مستعد فردگرایی و فردگرایی افراطی است و همه چیز را در منیت می بیند، در قانون جوانی جمعیت راهکارهای اقتصادی وجود دارد که تا حدی عملی شده است. بلکه باید در ارتباطات رسانه ای و فرهنگی نیز تلاش کنند تا اصالت و اهمیت خانواده و تشکیل خانواده در ایران باقی بماند.

جمعیتی چند میلیونی مجرد

البته به گفته فعالان اجتماعی، با افزایش تعداد زنان و مردانی که طلاق گرفته و تمایلی به ازدواج مجدد ندارند، تعداد افراد مجرد در کشور به بیش از 5 میلیون نفر خواهد رسید. امیر محمود حریرچی، آسیب شناس اجتماعی و عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در این باره می گوید: «اگر سن دختران و پسران از 35 سال بیشتر باشد و تا آن سن ازدواج نکرده باشند، با توجه به اینکه احتمال ازدواج آنها کاهش می یابد، این احتمال وجود دارد. مجرد ماندن آنها نیز بسیار زیاد است. و تجرد مطلق خواهند داشت.» حریرچی درباره آمار تجرد زنان نیز می گوید: «حدود 36 درصد جمعیت را زنان 15 تا 34 ساله تشکیل می دهند که هنوز ازدواج نکرده اند، همچنین حدود 2.3 درصد از زنان بالای 45 سال سن دارند. در گروه تجرد دائم قرار می گیرند به آمار مطلق تجرد در کشور باید زنان و مردانی را که طلاق گرفته و ازدواج مجدد نکرده اند اضافه کرد که در این صورت تعداد افراد مجرد دائم به بیش از 5 میلیون نفر می رسد. و تعداد جوانانی که به طور دائم مجرد هستند و خانواده مستقلی ندارند قطعا از سال 2009 افزایش یافته است.

  ترکیه به یکی از بزرگترین شرکای تجاری روسیه تبدیل شده است

اصلاح زیرساخت ها بیش از صادرات آمار ضروری است

اما شهلا کاظمی پور، جمعیت شناس و استاد دانشگاه تهران افزایش تجرد مطلق و بیان این آمار را برای چند صد هزار و چند میلیون نفر تایید نمی کند. او می گوید: «به نظر نمی رسد تغییر چندانی در کاهش آمار ازدواج در ایران وجود داشته باشد. مطالعات نشان می دهد که 2 درصد از مردان و 4 درصد از زنان بین 49 تا 50 سال مجرد می مانند. نرخ ازدواج مردان در دهه های اخیر در همین 2 درصد باقی مانده است و تنها این بخشی از مردم به دلایل مختلف تمایلی به ازدواج ندارند، اما برای زنان با اندکی افزایش به 4 درصد می رسد.

به گفته کاظمی پور، بحث به تعویق انداختن ازدواج برای زنان مطرح است و منکر ازدواج به معنای تجرد مطلق نیست، یک رویکرد هم می تواند ضرر داشته باشد. از جمله کاهش قابل توجه شانس ازدواج.» وی در پاسخ به این سوال که چرا تمایل به ازدواج در بین گروه های سنی به ویژه متولدین دهه 60 و 70 کاهش یافته است، می گوید: «این دو گروه سنی هنوز به 50 سال نرسیده اند و ممکن است بتوانند تا آن زمان ازدواج کنند؛ بنابراین تجرد مطلق برای آنها مطرح نیست، البته تا دهه شصت شانس ازدواج کاهش یافته است، اگرچه جوانان امروز ما تصورات غربی در مورد روابط دارند، اما سنت های خود را رها نکرده اند و انتظار دارند که مهریه و جهیزیه بالایی دارند.

این جمعیت شناس مشکلات اقتصادی را دلیل اصلی تأخیر در ازدواج نمی داند و تاکید می کند: «گفته می شود دخترانی که توان مالی ندارند در مراسم ازدواج جا مانده اند، اما آمارها نشان می دهد که دختران شاغل همچنان مجرد هستند. بنابراین ارتباط ساده کاهش تمایل به ازدواج به مشکلات اقتصادی صحیح نیست و تغییر ذهنیت و فرهنگ خانواده ها نیز بر این معضل تأثیر گذاشته است. این استاد دانشگاه درباره مضرات تجرد دائم نیز می گوید: «اول اینکه جدی ترین آسیب متوجه خود شخص است.

  صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام آژانس سازنده نیست

ایجاد خانواده در فطرت انسان دوست داشتنی است و در صورت تحقق نیافتن باعث بروز مشکلات روحی و روانی برای او می شود. با فرض اینکه از نظر اقتصادی مشکلی نداشته باشند، اما در محیط اجتماعی و در سنین بالا تنها می مانند که عامل بروز مشکلات روانی و اجتماعی است. کاظمی پور معتقد است: «بعضی از زنان جامعه ایران پس از بهبود وضعیت اجتماعی خود آرزوی ازدواج را دارند، اما در واقع به تنهایی این ریسک را انجام می دهند.» کاظمی پور معتقد است اعلام این آمار نهایی تجرد نه تنها منجر به اصلاح ساختاری نمی شود، بلکه ممکن است به عادی سازی نیز منجر شود. و منجر به استقرار افراد دیگری می شود: «در اعلام چنین اعدادی علاوه بر افرادی که به سن 50 سالگی رسیده اند، افراد مطلقه و همسران متوفی که باردار هستند نیز شامل می شوند و آمار را افزایش می دهند، اما به جای اعلام این آمار، بهتر است به فکر بهبود زیرساخت ها و البته گسترش فرهنگ ازدواج آسان باشیم.»

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید