36 تمدن فرازمینی در کهکشان راه شیری وجود دارد که قادر به برقراری ارتباط با انسان هستند.

محققان دانشگاه ناتینگهام در بریتانیا در سال 2020 تخمین زدند که حداقل 36 تمدن بیگانه در کهکشان راه شیری وجود دارد که قادر به برقراری ارتباط با انسان هستند.

اگرچه هنوز پاسخ دقیقی به این سوال اساسی داده نشده است، ستاره شناسان می گویند که فاصله متوسط ​​تا یکی از این تمدن های بیگانه هوشمند 17000 سال نوری است که ارتباط با آنها را در حال حاضر غیرممکن می کند، اما در خوش بینانه ترین حالت ممکن است در Advances in فناوری امیدوار است این رویا تا سال 2900 محقق شود.

این باور که انسان در کهکشان راه شیری «تنها» نیست، موضوع تحقیقات بسیاری در محافل علمی و دانشگاهی در سراسر جهان بوده و خواهد بود. تاکنون بسیاری از ستاره شناسان و دانشمندان به وجود موجودات فرازمینی و کیهانی متقاعد شده اند.

از سوی دیگر، محاسبات اخیر اخترشناسان دانشگاه آموزشی پکن نشان می‌دهد که مردم در بدبینانه‌ترین حالت‌های خود برای دریافت و برقراری ارتباط با تمدن‌های غیرانسانی باید 400000 سال دیگر صبر کنند.

محققان در مطالعه خود که اخیراً در مجله Futura-Sciences منتشر شده است، دو سناریو را در مواجهه انسان با یک تمدن هوشمند پیشرفته بیگانه بررسی کردند. یکی خوشبین و دیگری بدبین.

از نظر علمی، ۲۵ درصد از زندگی ستاره باید دیده شود تا بتوانیم ظاهر سیتی (ستاره صورت فلکی) و تشکیل سیارات قابل سکونت در اطراف آن را مشاهده کنیم. با توجه به احتمال این مشکل که تنها 1 دهم درصد است، باید تنها حدود 42000 نفر در سیتی وجود داشته باشد که اگر از بین نرود، احتمال زندگی موجودات غیر انسانی در کهکشان راه شیری افزایش می یابد. بنابراین در خوشبینانه ترین حالت، مردم می توانند امیدوار باشند که در کمتر از 2000 سال به طور کامل با این موجودات بیگانه ارتباط برقرار کنند.

  رئیسی دستور اقدام بیشتر را صادر کرد. آیا ایران از جام جهانی حذف می شود؟

اما هیچ چیز قطعی نیست و احتمالات دیگری نیز وجود دارد. در بدبینانه ترین سناریوی پیشنهادی این محققان، 75 درصد از عمر ستاره باید گذشته باشد و ضریب احتمال آن تنها 1 هزارم درصد است. معادله ای که فقط وجود 111 سیتی (ستاره های صورت فلکی) ساکن را ثابت می کند، بنابراین نباید انتظار داشته باشیم که در 400000 سال آینده با یکی از این 111 “تمدن احتمالی” روبرو شویم.

این در حالی است که حیات و دوره هر تمدن به عوامل دیگری بستگی دارد. به عنوان مثال، تغییرات آب و هوایی، یک فاجعه هسته ای، اثرات مخرب یک سیارک، یا حتی انفجار ابرنواخترها یا ابرنواخترها به نوبه خود می توانند باعث نابودی زودرس یک تمدن شوند. بنابراین، یافتن پاسخ این سوال اساسی ممکن است همیشه برای مردم غیرممکن باقی بماند، اما بدون شک پیگیری و پیگیری رویاها و آرزوها ادامه خواهد داشت.

پیش از این، اخترشناسان تخمین زدند که در 46 منظومه به اندازه کافی نزدیک به زمین، 29 سیاره “بالقوه قابل سکونت” در موقعیت خوبی برای گوش دادن به امواج رادیویی و تلویزیونی انسان و درک اینکه موجودات هوشمند در منظومه شمسی زندگی می کنند، هستند.

کسب اطلاعات بیشتر در مورد تمدن های بیگانه هوشمند نه تنها امکان زندگی و وجود “همسایگان بیگانه” را آشکار می کند، بلکه سرنخ هایی از اینکه تمدن خود ما تا چه زمانی دوام خواهد آورد نیز به دست می دهد./یورونیوز

دیدگاهتان را بنویسید