20 ژوئن در تاریخ چه گذشت؟

565271 خبر ناگهانی

به گزارش گروه فرهنگی ایسکانیوز، 1598 میلادی: رابرت و آنتونی شرلی (دو برادر انگلیسی) در 19 ژوئن 1598 (29 ژوئن 411 سال پیش) در قزوین، پایتخت وقت ایران، با شاه عباس اول ملاقات کردند. این دیدار با نفوذ و سپس مداخله انگلیس در ایران آغاز شد که ایرانیان خاطرات بسیار بدی از آن دارند. این دو برادر به همراه چند انگلیسی دیگر در 22 خرداد وارد قزوین شدند و درخواست ملاقات با شاه عباس کردند، اما پس از شش روز انتظار موفق شدند.

بیشتر بخوانید:

1303: دولت ایران برای پاسداری از میهن در 19 ژوئن 1924 ده سرباز جوان (مرتبط با ارتش) را برای فراگیری مهارت خلبانی در مدارس شوروی به مسکو فرستاد و پس از بازگشت به وطن، نیروی هوایی ایران با آرم «بهشت» ایجاد شد. جای من است و آسمان ایران محفوظ است. این نیرو در شهریور 1320 علیرغم دستور سرلشکر ناکجوان که خود افسر نیروی هوایی بود تا آخرین قطره بنزین از آسمان کشور دفاع کرد و برای خود تاریخ ساز شد. در دهه 1930 دولت ایران گروهی از افسران وطن پرست را مخفیانه برای فراگیری مهارت های دریایی به ایتالیا فرستاد. افسران سپس با کشتی‌های خریداری شده از ایتالیا در دماغه امید خوب موسولینی (آفریقای جنوبی) به سمت خلیج فارس حرکت کردند تا انگلیسی‌ها متوجه کنترل کانال سوئز نشوند و پایگاه‌های بریتانیا در چندین نقطه از جمله باسایدو درهم شکسته و متلاشی شد. این امر خشم انگلیسی ها را برانگیخت و در شهریور 1320 با توسل به کلاهبرداری و کشتن بسیاری از افسران و غرق شدن یا تسخیر کشتی ها، عملاً این ناوگان را منحل کردند.

1358 در 30 خرداد 1358، چهار ماه و روز پس از پیروزی انقلاب، سرتیپ باشکوهی که در دوران حکومت مصدق به او و حامیانش خدمت کرده بود، از ریاست شهربانی ایران استعفا داد. او اولین رئیس پلیس (پلیس سراسر کشور) حکومت انقلابی بود که پس از برکناری در 19 اوت به دلیل حمایت از دکتر مصدک، مشکلات زیادی را متحمل شد.

1847 دقیقاً 160 سال از اولین نشست کمونیست ها و تشکیل اولین انجمن آنها – اتحادیه کمونیست ها می گذرد که در آن کارل مارکس، فردریش انگلس و استفان بورن شرکت کردند و همان انجمن را تشکیل دادند. احزاب کمونیستی تشکیل شدند.

این نشست در 19 ژوئن 1847 در لندن گشایش یافت و در آن مارکس تصور کرد که دنیایی را خواهد ساخت که در آن; اول، تضمین برابری اقتصادی و اجتماعی برای همه مردم، که توسط کنوانسیون منعقده در دسامبر همان سال به تصویب رسید و سال بعد (1848) مانیفست کمونیست منتشر شد، سپس فرانسه، آلمان، ایتالیا، لهستان و اتریش را در بر می گیرد. و ….

1948 پس از میلاد: 19 ژوئن سالروز تولد اسامو دازای، نویسنده مشهور ژاپنی است که در 13 ژوئن 1948 به همراه همسرش غرق شد.

اوسامو در سال 1909 در یک خانواده اشرافی قدیمی ژاپنی در جزیره هنشو به دنیا آمد، اما با وجود ثروت و رفاه، هنگام تحصیل در دانشگاه توکیو به کمونیست ها پیوست و به اشراف و ثروت اعتراض کرد. نام از «کاناگی» به «اسامو دازایی». او شروع به نوشتن داستان برای مجلات کرد. اولین کتاب او که در قالب کتاب منتشر شد، درباره تجربه خانوادگی اوست و ده ها داستان دیگر که همگی نشان دهنده مشکلات انسانی است. شاهکار ادبی او داستان «شایو = غروب آفتاب» است که به تأثیر جنگ جهانی دوم بر ساختار اجتماعی در حال تغییر ژاپن، از جمله نابودی دنیای اشراف و تاجران ثروتمند غیر ژاپنی و کناره گیری آنها از عاج و عاج می پردازد. درهم شکستن غرور بی معنی آنها این داستان در عین حال مصیبت های یک جنگ را با مهارت خاصی منعکس می کند.

  3 اصل مهم مراقبت از کلیه

1993: ویلیام جرالد گلدینگ دبلیو. گلدینگ، نویسنده و شاعر انگلیسی و برنده جایزه نوبل ادبیات و عنوان “فصل”، در سن هشتاد و دو سالگی در 19 ژوئن 1993 با بسیاری از داستان های باقی مانده از جمله “لرد فلای” “آتش زیر” درگذشت. خاکستر، «مناره»، «سقوط آزاد»، «وارثان»، «اردوگاه بسته»، «حق گذر» و… که بسیاری از آنها به فیلم تبدیل شده اند. داستان ارباب مگس ها در افشای شرارت و شرارت به دیگران تنها در دو دهه اخیر چهار بار تجدید چاپ شده است. هدف گلدینگ از نوشتن داستانی که از سبک خاصی در نگارش پیروی نمی کرد، افشای ظلم، دفاع از عدالت و ترویج انسانیت بود. او در داستان های خود ظلم و قتل را مایه عصیان و طغیان و تضعیف تمدن و قانون می داند و انسان های آزاده و ممیز را آتشی در زیر خاکستر می خواند که با هر نفس شعله ور می شود و همه چیز را می سوزاند و نظم و ترقی را ایجاد می کند. توسط متفکران و دولتمردان نسل های گذشته هدر می رود. به گفته گلدینگ، فردی که احساس می کند حقش سلب شده به بمبی تبدیل می شود که برای کوچکترین جرقه ای آماده انفجار است.

240 قبل از میلاد: اراتوستن اراتوستن، دانشمند یونان باستان، اندازه گیری هندسه خود را در 19 ژوئن 240 قبل از میلاد به پایان رساند. در اسکندریه مصر، زمانی که خورشید در اوج خود (ظهر) بود، فاصله آن را بر اساس زاویه تخمین زد.

اراتوستن که در سال 267 قبل از میلاد در سیرنا، آفریقای شمالی (لیبی کنونی) به دنیا آمد، 72 سال عمر کرد. او اولین ریاضی دان و ستاره شناس بود که محیط زمین را اندازه گیری کرد. طبق محاسبات او زمان نسبتاً دقیق وقوع رویدادهای مهم در تاریخ دوران باستان را دریافت کرد که در قرون جدید پس از تطبیق با تقویم میلادی اعلام شد.

1934 در 19 ژوئن 1934، کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده (FCC) نظارت بر مسائل رادیو، تلفن و تلگراف را آغاز کرد که بعداً تلویزیون نیز به آن اضافه شد، اما اجازه کار در رسانه های چاپی را که طبق قانون اساسی آزاد است، نداشتند. مداخله تضمینی در ایالات متحده، انتشار روزنامه نیازی به مجوز ندارد، اما برای راه اندازی ایستگاه رادیویی و تلویزیونی باید به FC مراجعه کنید. سی او مجوز دارد. مجوزها یک سال اعتبار دارند و باید هر سال قبل از انقضا تمدید شوند. شرط اخذ مجوز، تجربه و مهارت حرفه ای و سرمایه کافی (معادل حداقل یک سال مدیریت موسسه مورد تقاضا) می باشد. در ایالات متحده، بودجه دولتی رسانه های محلی رشوه خواری است که جرم محسوب می شود، به جز نشریات دولتی (به صورت بروشور) و نشریات دانشگاهی (که رایگان توزیع می شوند و مجاز به تبلیغ نیستند) و همچنین مجلات تخصصی و کمک های دولتی مجلات .فقط در خرید تعدادی از نسخه های آنها و توزیع آن در بین کتابخانه های عمومی و مدارس تخصص دارد.

  رتبه بندی معلمان و قول سخنران

1867: در 19 ژوئن 1867 دوک بزرگ اتریشی ماکسیمیلین پس از سه سال امپراتوری در مکزیک اعدام شد. او پیش از این همسرش کارلوتا (اتریش) را به اتریش فرستاده بود تا سعی کند از رهبران اروپایی کمک بگیرد و در عین حال از گاز گرفتن جلوگیری کند.

1913 – 15 ژوئن 1913 – تیپ پیاده نظام ایالات متحده به فرماندهی ژنرال جوزف جی. پرشینگ (فرماندار وقت منطقه مسلمان نشین میندانائو فیلیپین، متولد 1880 و درگذشته در 1948) طی عملیاتی برای سرکوب مقاومت مورو (مسلمانان فیلیپینی) در منطقه بودباگساک، بیش از 2000 مرد، زن و کودک فیلیپینی را کشت. . در تاریخ آمریکا به کشتار بودباگساک معروف است.

1953 19 ژوئن 1953 در نیویورک (زندان سینگ سینگ)، یک زوج آمریکایی به نام های جولیوس و اتل روزنبرگ به دلیل همکاری هسته ای با اتحاد جماهیر شوروی که دادستان آمریکایی آن را “جاسوسی هسته ای” می نامد، اعدام شدند. بازجویی و محاکمه این زوج دو سال به طول انجامید. این زوج روی صندلی برقی در ملاء عام اعدام شدند. مقامات مسکو این اتهامات را رد کرده و گفته اند که قبلاً راه های علمی برای ساخت بمب اتمی که خود آمریکایی ها از طریق دانشمندان کشورهای دیگر به ویژه آلمانی ها و ایتالیایی ها کشف کرده بودند، یافته بودند. برخی از مورخان می نویسند که انگیزه همکاری جولیوس و اتل با اتحاد جماهیر شوروی این بود که آنها نمی خواستند ایالات متحده انحصار هسته ای داشته باشد و از کشورهای دیگر اخاذی کند. این مورخان همچنین اذعان دارند که فیزیکدانان شوروی رازهای ساخت سلاح های هسته ای را سال ها قبل از آن آموخته اند. با گذشت هفت دهه از استفاده از آن در جنگ، سلاح‌های هسته‌ای هنوز منبع قدرت در جهان هستند و به همین دلیل برخی از دولت‌های آن نمی‌خواهند این انحصار را از دست بدهند، در حالی که سایر کشورها نماد قدرت (و بازدارنده از هرگونه ایده حمله نظامی) دست یابد و زیر بار قدرت و سلطه نیفتد.

1961 در 19 ژوئن 1961 انگلستان از شیخ کویت تحت حمایت وی استقلال یافت و چون عراق مدعی است که کویت قبل از استعمار انگلیس بخشی از این کشور را اشغال کرده و خواهد داشت، دولت انگلیس متعهد به دفاع از تمامیت کویت است. و این وضعیت سرآغاز مشکل دیگری در منطقه است.

2004: نشست یک روزه تاشکند (17 جون 2004) با حضور رهبران چین، روسیه، ازبکستان، تاجیکستان، قزاقستان و قرقیزستان و با حضور رئیس جمهور افغانستان کرزی، توجه مفسران و مفسران را به خود جلب کرد. یک روز قبل از تصویب قانون اساسی اتحادیه اروپا (در بروکسل) و ده روز قبل از نشست سران ناتو (در استانبول).

  ما باید بازار ارزهای رمزنگاری شده را سازماندهی کنیم / می توانیم ارز دیجیتال ایرانی را استخراج کنیم -

2004: رامسفلد، وزیر دفاع وقت، سرانجام در 18 ژوئن 2004 اعتراف کرد که دستور بازداشت یک مرد عراقی را صادر کرده بود که بدون ثبت نام در اسیران جنگی دستگیر شده بود، بنابراین کمیته بین المللی صلیب سرخ که بر کنوانسیون های ژنو نظارت می کند، او را نمی یابند و با او مصاحبه نمی کنند. با این حال رامسفلد به درخواست رئیس وقت سیا وارد عمل شد. روزنامه ها بیش از یک زندانی ثبت نشده (غیرقانونی) را گزارش کردند که رامسفلد تایید کرد.

2004: گروهی که خود را القاعده در شبه جزیره عربستان می نامند، در 18 ژوئن 2004 اعلام کردند که پل مارشال جانسون، مهندس 49 ساله تعمیر هلیکوپتر آمریکایی که برای کارخانه لاکهید در عربستان سعودی کار می کرد، پس از یک محاکمه عادلانه سر بریده شد. . «پل» یک هفته قبل توسط این گروه در ریاض گروگان گرفته شد. این گروه که قطعاتی از بدن پل را در گوشه ای در حومه ریاض رها کرده و عکس هایی از سر و بدن او پس از سر بریدن منتشر کرده بود، در یک وب سایت اعلام کرد که در حال تعمیر پل با هلیکوپترهای آپاچی است. عرب های زیادی کشته شده اند. مقتول که سال ها در عربستان سعودی کار می کرد، همسری تایلندی داشت و در نیوجرسی آمریکا به دنیا آمد. پس از ترور پل، وزیر امور خارجه وقت آمریکا، ژنرال پاول از بیش از یک میلیون خارجی که در عربستان سعودی زندگی می‌کردند، خواست که این کشور را ترک نکنند، زیرا قاتلان پل خروج آنها را یک پیروزی می‌دانستند.

1862: برده داری در ایالات متحده ممنوع شد.

1903: اولین مسابقه اتومبیل رانی طولانی مدت به پایان رسید و ماشین مسابقه در عرض سه ماه از سانفرانسیسکو به نیویورک می رسد. امروزه معمولا خودروها این مسافت را در سه روز طی می کنند.

1917: در این روز که بریتانیا با آلمان در حال جنگ بود، خاندان سلطنتی بریتانیا که اصلا آلمانی نیستند، از نام خانوادگی و نام مستعار آلمانی خود دست کشیدند و نام خانوادگی «ویندزور» را به خود گرفتند.

1951: اخراج انگلیس از نفت ایران در 30 خرداد 1310 به پایان رسید و دکتر محمد مصدق، نخست وزیر وقت، در 30 خرداد 1331 به مجلس گزارش داد و پایان نقض حقوق ایران توسط استعمار و انحصارات انگلیس را برای ایران اعلام کرد. نفت در همان روز به تصویب مجلس رسید.

1935: در این روز آفتابی سال 1314 در تهران اعلام شد که از اول تیرماه بدون توجه به وسعت کشور و موقعیت نصف النهارها، ساعت رسمی در همه جا یکسان خواهد بود.

1951: بنیاد فورد در آمریکا در گزارشی از آغاز عصر فرهنگ تلویزیون و نفوذ از طریق رسانه ها خبر داد.

1951: در انتخابات پارلمانی فرانسه، کمونیست ها اول و سوسیالیست ها سوم شدند و بدین ترتیب جناح چپ را شکست دادند.

1963: لیدی تورشکوا، دومین سرهنگ شوروی و اولین زنی که چندین بار با سفینه فضایی (Vostok-6) به دور زمین سفر کرد، به زمین بازگردانده شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید