15 می در تاریخ چه گذشت؟

562852 خبر ناگهانی

به گزارش گروه فرهنگی ایسکانیوز، امروز 25 اردیبهشت برابر با 14 اردیبهشت در تقویم میلادی است. روزی در تاریخ تصور بسیاری از حوادث و اتفاقات ایران و جهان. بیایید به برخی از این رویدادها نگاه کنیم.

بیشتر بخوانید:

1665 بعد از میلاد: در 15 مه 1665، یک هیئت پنج نفره فرانسوی از سوی پادشاه فرانسه لوئی چهاردهم به اصفهان برای امضای معاهده با شاه عباس دوم وارد شهر، پایتخت ایران شد. در آن زمان هیئت از امضای قرارداد ناکام ماند، سال بعد شاه عباس دوم در سن 35 سالگی درگذشت و در زمان شاه سلطان حسین چنین قراردادی بین ایران و فرانسه منعقد شد.

1296 در 25 اردیبهشت 1296 (89 سال پیش، روزی مثل امروز) تظاهرات بزرگی در میدان تاریخی بهارستان علیه وسو الدوله نخست وزیر وقت برگزار شد که به درگیری بین معترضان و مقامات مسلح دولت انجامید. این خشن ترین تظاهرات در چهل روز گذشته علیه وثوق الولا بود.

1327 در چنین روزی در اردیبهشت 1327، در اردیبهشت 1327، احمد دهگان، نماینده وقت مجلس و ناشر مجله مصور تهران، در برابر قوام السلطنه به دادستان تهران اعلام جنایت کرد و اسنادی مبنی بر خیانت به وی ارائه کرد. .. احمد دهگان در کیفرخواست خود که سندی در تاریخ ایران است مدعی شده که کوام السلطنه عامل یک دولت خارجی (لندن) بوده و رفته و رفته و برنامه های دیکته شده را اجرا کرده است. …

1359 در آن روز در سال 1980، دولت جمهوری اسلامی ایران، مارتین باندل، سخنگوی خبرگزاری آلمان در تهران را به تحریف اخبار و گزارش عمدی از اوضاع ایران و دستور اخراج وی متهم کرد.

  پرونده غرامت جنگ عراق برای کویت بسته شد/ مقامات عراقی با خروج از فصل 7 منشور سازمان ملل روبرو هستند

1252 م: در چنین روزی در ماه مه سال 1252، پاپ اینوسنتی چهارم فرمانی را امضا کرد که بر اساس آن اجازه شکنجه کسانی که وجود خدا را انکار می کردند، صادر کرد. این فرمان باعث گسترش شکنجه در جهان کاتولیک شد، به طوری که هرکس می خواست شکنجه کند به عنوان خدای نادان محکوم می شد. اینوسنت چهارم، یک روحانی ایتالیایی، از سال 1243 تا 1254 به عنوان پاپ خدمت کرد و رئیس کلیسای کاتولیک جهانی بود.

1718: در 15 می 1718، جیمز هل انگلیسی، تفنگ خودکار خود را در لندن ثبت اختراع کرد. این تفنگ که به عنوان گان جهنمی شناخته می شود، تنها می توانست 9 گلوله متوالی شلیک کند و سپس باید شلیک می شد. این مهمات سنگین عمدتاً در کشتی ها استفاده می شود.

1891 میخائیل بولگاکف، رمان نویس روسی نیمه اول قرن بیستم، در 15 می 1891 به دنیا آمد، او مدرک پزشکی داشت و به درخواست والدینش دکتر شد، اما پس از ترک دانشگاه هدف خود را از داستان نویسی دنبال کرد زیرا او معتقد بود که استعدادهای بیشتری در این کار وجود دارد و این به نفع جمعیت بیشتری خواهد بود.

2004: تلویزیون CBS در برنامه Sixty Minitz 2 که در 12 می 2004 پخش شد گزارش داد که اکنون مانند گذشته عکس ها حقیقت را نمی گویند و عکس ها را می توان به دلخواه با نرم افزارهای کامپیوتری تغییر داد.

خبرنگار سپس عکسی از چند نوجوان عراقی نشان داد که تابلوی “خوش آمدید” را در دست داشتند و در کنار یک سرباز آمریکایی ایستاده بودند و می گفتند این تابلو جعلی است. این عکس ماه ها پیش به عنوان نشانه ای از استقبال عراقی ها از نیروهای آمریکایی در رسانه ها درز کرد.

  سعی می کنم آرام باشم و اشتباه نکنم

1359 شمس آل احمد در 24 اردیبهشت 1359 به عنوان سردبیر روزنامه اطلاعات منصوب و معرفی شد. روزنامه اطلاعات که در شهریور 1359 توسط بنیاد مستضعفان توقیف و به آن ملحق شد، توسط هیئت تحریریه منتخب هیئت تحریریه اداره می شد و دبیران دفاتر انتخاب می شدند.

1385 به مناسبت پایان نمایشگاه مطبوعات (تهران)، خبرگزاری فارس در تاریخ 13 اردیبهشت 96 گزارشی را به نقل از پرویز داودی، معاون اول رئیس جمهور احمدی نژاد که از نمایشگاه بازدید کرده بود، در سایت خود منتشر کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، داودی در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب گفت:

«سیاست نظام اسلامی بارها به صراحت بیان شده است. «در عرصه مطبوعات، آزادی قلم را مصداق روشن می دانیم و معتقدیم مدیون آن هستیم، اما هرگز به آزادی مطبوعات و بار تمسخر زیر پوشش آزادی احترام نمی گذاریم.

2004: سناتورهای آمریکایی که در 13 می 2004 عکس‌های جدیدی از شکنجه عراقی‌ها را پشت درهای بسته دیدند، بعداً به رسانه‌ها گفتند که 1800 عکس، هر کدام را برای چند ثانیه تماشا کردند و باور نمی‌کردند که این شکنجه آمریکایی باشد. به لیبرال، قانون مدار و دوستانه معروف است.

عکس شکنجه زندانیان ابوغریب

2004: در 14 مه 2004، زمانی که اخبار و عکس‌هایی از شکنجه زندانیان عراقی در بازداشتگاه‌های ایالات متحده منتشر شد، سناتور فلوریدا گفت که از این عکس‌ها از جمله روزنامه‌های آمریکایی از جمله نیویورک تایمز و یک سرهنگ پلیس منزجر شده است. افغانستان می گوید که در طول 40 روز بازداشت وی توسط آمریکایی ها به طرز وحشیانه ای شکنجه شده است.

  تشدید اختلافات در معاونت زنان رئیس جمهور

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید