130 میلیون یورو ارز دولتی برای واکسن به افراد غیر مراجعه کننده دادند!

چند روز پیش کارکنان هفت شرکت تولید واکسن در جلسه کمیسیون دارو و مواد غذایی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس حضور یافتند و از عدم حمایت دولت انتقاد کردند.

این واکسیناتورهای کشورمان می گویند وزارت بهداشت با بی احتیاطی واکسن آنها را خریده و بیشتر واکسن هایی که تولید می کنند موجود است و رو به اتمام است!

اما محمد مهدی گویا; رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در پاسخ به سوال تسنیم مبنی بر اعتراض تولیدکنندگان داخلی واکسن کرونا به عدم رعایت تعهدات خرید واکسن‌های ایرانی، گفت: خریدهای خود را ماندگار کنید. سال و امسال این کار را انجام خواهد داد.

این در حالی است که تولیدکنندگان داخلی می گویند نه تنها وزارت بهداشت برنامه درستی برای تولید واکسن به آنها ارائه نکرده، بلکه حتی به تعهدات و قراردادهای خود عمل نکرده و واکسن ها مطابق قراردادها خریداری نمی شود.

یکی از تولیدکنندگان واکسن کرونا، انستیتو پاستور ایرانیان است که به گفته رئیس این موسسه بالغ بر 14 میلیون دوز واکسن تولید و تحویل داده و 3 میلیون دوز آن در انبار موجود است.

رئیس موسسه سرم و واکسن رازی همچنین می گوید با وجود درخواست دولت برای تولید 3.5 میلیون دوز واکسن تاج این موسسه در سال 1401، سازمان غذا و دارو هنوز تکلیف و وضعیت خرید واکسن را روشن نکرده است. از این موسسه!

به گفته وی، مواد اولیه لازم برای تولید فرزندان بعدی خریداری شده اما هنوز برنامه مشخصی برای تولید این واکسن ها ارائه نشده است.

اسپایکوگن سازنده واکسن نیز می گوید با وجود اینکه در بهمن ماه نامه ای مبنی بر نیاز به 8 میلیون دوز واکسن ارسال شده و این مقدار تولید شده است، اما متاسفانه در نامه بعدی وزارت بهداشت اعلام کرد که این واکسن تنها دو میلیون دوز خواهد بود. خریداری شود!

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

وی افزود: ما 5 میلیون دوز واکسن نورا تولید کردیم و پس از کش و قوس های فراوان، قرارداد خرید سه میلیون دوز واکسن منعقد شد که تاکنون تنها 500 هزار دوز آن تحویل شده و مابقی واکسن ها در مرحله تحویل است. گفت هنوز تصمیم نگرفته!

اعلام نیاز به 35 میلیون دوز واکسن کراون در سال جاری

این اظهارات قابل توجه واکسیناسیون تاج در کشورمان در حالی است که سید حسین صفوی; رئیس هیئت مدیره وزارت بهداشت گفت: برای امسال وزارت بهداشت 35 میلیون دوز برای نیازهای اولیه اعلام کرده است که با توجه به استفاده از واکسن قابل تغییر است.

وی مدعی است در حال حاضر تنها منبع تولید واکسن در کشور تولیدکنندگان داخلی هستند و برنامه ای برای خرید از خارج وجود ندارد.

این در حالی است که واکسن سازان ایرانی می گویند که واردات واکسن به موازات تولید واکسن کراون در ایران صورت می گیرد که بازار تولید واکسن کراون را مختل کرده است!

اما دارایی ها رئیس سازمان غذا و دارو این موضوع را رد کرد و گفت: در زمان معرفی واکسن کراون چنین واکسنی بومی تولید نکرده بودیم.

در عین حال واردات واکسن آسترازنکا از آلمان به ایران در اسفند ماه گذشته این سوال را در ذهن همگان ایجاد کرد که چرا با وجود آگاهی سازمان غذا و دارو برای تولید واکسن در کشور، واردات به صورت موازی انجام شده است. ؟!

رئیس سازمان غذا و دارو اخیراً اظهار نظری نکرده است، اما پیشتر گفته بود که واکسن‌های آسترازنکا وارد شده به دولت سیزدهم یا توسط کواچ اهدا شده و هیچ خرید جدیدی انجام نشده است.

  پنجره نقل و انتقالات پرسپولیس دوباره باز شد

با این حال، FDA هنوز شواهد این ادعا و برنامه خود را برای تولیدکنندگان داخلی روشن نکرده است.

اختصاص میلیون ها یورو ارز دولتی برای تولید یا صادرات واکسن؟

وزیر بهداشت صادرات واکسن را راه حلی برای رفع برخی مشکلات تولیدکنندگان عنوان کرد. به گفته عین‌اللهی، در آخرین جلسه ستاد مبارزه با کرونا، صادرات واکسن کرونا مجاز شد و همه واکسن‌های داخلی می‌توانند آن را صادر کنند.

این در حالی است که به دلیل طولانی شدن پروسه تایید واکسن توسط سازمان های بین المللی مانند سازمان بهداشت جهانی، صادرات واکسن ممکن است برای تولیدکنندگان ایرانی دشوارتر شود و تا اواسط فروردین امسال تنها 4 میلیون دوز واکسن تولید شده است. کشور.

دوم اینکه در آبان ماه سال گذشته مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو گفته بود: در مجموع 130 میلیون یورو ارز دولتی به تولیدکنندگان ایرانی واکسن کرونا برای توسعه خطوط تولید و سازمان غذا و دارو اختصاص داده ایم. دولت از عدم توزیع به موقع ارز برای تولید و واردات داروهای مورد نیاز بیماران مختلف گلایه دارد. بنابراین این سوال باقی است که چرا در شرایط کمبود ارز، سازمان برنامه ریزی مناسبی برای تولید واکسن مناسب نداشته است و سرنوشت میلیون ها دلار ارز دولتی که برای توسعه خطوط تولید واکسن اختصاص داده شده، در حال تمام شدن واکسن است. در انبار.

اما سوال اصلی امروز وزارت بهداشت وقت حسن روحانی و اعضای سابق ستاد ملی مبارزه با تاج و تخت این است که بر اساس چه منطق و محاسبات علمی حدود 14 برند مختلف در کشور اجازه ورود به عرصه تولید را داده است. واکسن علیه تاج ؟! اگرچه بر اساس تجربه قوی کشورهای مختلف در زمینه واکسن، همه کشورهایی که در زمان همه‌گیری تاج واکسن پیشگام تولید واکسن بودند، تنها یک یا دو برند ملی از واکسن‌های کراون تولید می‌کنند! مثلا چین فقط دو برند Sinofarm و Sinovak تولید می کند، روسیه فقط اسپوتنیک تولید می کند، هند فقط واکسن بهارات، America Pfizer و غیره!

  مهرداد محمدی از العربی جدا می شود

دیدگاهتان را بنویسید