117 زندانی یمنی از عربستان آزاد شدند

545297 خبر ناگهانی

به گزارش ایسکانیوز، بشیر عمر، سخنگوی کمیته بین المللی صلیب سرخ در یمن به رادیو مونت کارلو گفت: اسرای یمنی که امروز (جمعه) از عربستان آزاد شدند، با هواپیما به فرودگاه های بین المللی منتقل شدند. به عدن و صنعا منتقل شد.

وی با بیان اینکه ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی اعلام کرده است 163 اسیر یمنی را آزاد می کند، افزود: 108 اسیر یمنی روز جمعه به فرودگاه بین المللی عدن و 9 نفر دیگر در فرودگاه بین المللی صنعا منتقل شدند.

در همین راستا خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (WAS) اعلام کرد که انتقال اسرای یمنی به اسرای حوثی (انصارالله) که امروز آزاد شدند، با چند هواپیما به فرودگاه های عدن و صنعا منتقل شد.

پیشتر تجاوز نظامی عربستان سعودی به یمن در 29 اردیبهشت ماه اعلام کرده بود که 163 اسیر از گروه انصارالله را که در حال مبارزه با عربستان سعودی هستند، در چارچوب طرحی بشردوستانه برای کمک به حل بحران یمن آزاد می کند.

رسانه های عربی منطقه به نقل از سخنگوی نیروهای ائتلاف متجاوز در یمن گزارش دادند که عربستان با هماهنگی کمیته بین المللی صلیب سرخ برای آزادی اسرا از طرف مقابل (انصارله) اقداماتی انجام داده است.

سرتیپ ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف متجاوز یمن گفت: این اقدام در حمایت از همه تلاش‌ها برای پایان دادن به بحران یمن و برقراری صلح و تلاش‌های سازمان ملل برای تقویت آتش‌بس فعلی و ایجاد فضا برای گفت‌وگو بین یمنی‌ها است. کشورها و همچنین ختم پرونده زندانیان و بازداشت شدگان را تسهیل می کند.

پیشتر، هانس گراندبرگ، فرستاده ویژه سازمان ملل در یمن در توئیتی اعلام کرد که دو کشور بر تعهد خود به حفظ آتش بس در یمن به عنوان مهم ترین گام در سال های اخیر برای پایان دادن به درگیری های هفت ساله تاکید کرده اند.

  لحظه به لحظه با بورس / صف خرید و فروش سهام در 30 خرداد

رویترز همچنین گزارش داد که کشورهای درگیر در جنگ یمن در حال مذاکره درباره تبادل احتمالی اسرا تحت نظارت سازمان ملل هستند.

به گزارش رویترز، یک مقام انصارالله یمن ماه گذشته گفت که می تواند ۱۴۰۰ اسیر انصارالله را در ازای آزادی ۸۲۳ اسیر از نیروهای ائتلاف از جمله ۱۶ سعودی و سه سودانی آزاد کند.

کمیته اسیران جنگی دولت یمن پیشنهاد جدیدی را در 25 مه در عربستان سعودی برای آزادی اسرا از هر دو طرف ارائه کرد.

عبدالقادر المرتضی، رئیس اسیران جنگی کمیته نجات ملی یمن گفت: به دلیل تاخیر در اجرای توافقنامه تبادل اسرا، ما پیشنهاد جدیدی از طریق سازمان ملل به کشور دیگر ارائه کرده ایم. دولت.

وی افزود: در پیشنهاد ما به سازمان ملل پیش از عید سعید فطر 200 زندانی از دو طرف آزاد می شود.

رئیس کمیته اسرای دولت نجات ملی یمن این پیشنهاد را مقدمه خوبی برای اجرای کامل توافقنامه تبادل اسرا خواند و گفت: منتظر پاسخ طرف مقابل هستیم که امیدواریم مثبت باشد. ”

آخرین مبادله عمده اسرای جنگی یمنی از جمله حدود 1000 اسیر در سال 2020 به عنوان بخشی از اقدامات اعتمادسازی توافق شده در جریان آخرین مذاکرات صلح بین انصارالله و نیروهای ائتلاف متجاوز در یمن در سال 2018 انجام شد.

در 26 آوریل 1994، عربستان سعودی در قالب ائتلافی متشکل از چندین کشور عربی از جمله امارات با کمک و چراغ سبز ایالات متحده و آمریکا تهاجم گسترده ای را علیه یمن، فقیرترین کشور عربی آغاز کرد. رژیم صهیونیستی

برخلاف انتظار عربستان، حملات آنها به سنگر مقاومت یمن برخورد کرد و پس از هفت سال ثبات و حملات دردناک یمن به عمق خاک عربستان به ویژه تاسیسات آرامکو، ریاض به امید خروج از یمن مجبور به پذیرش آتش بس شد.

  حضور بانک صنعت و معدن در روابط عمومی وزارت اقتصاد و دارایی در راستای رفع مشکلات مردم و فعالان اقتصادی استان

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید