10 نکته برای خواندن کارتون تام و جری

در ادامه این مطلب شما را با 10 حقیقت جالب و شگفت انگیز در مورد کارتون تام و جری آشنا می کنیم که بدون شک تعداد کمی از افراد از آن اطلاع دارند.

1- مجموعه کارتونی تام و جری در سال 1940 توسط ویلیام هانا و جوزف باربرا ساخته شد که سابقه ساخت کارتون های محبوبی مانند Yogi Bear، Top Cat، Scooby-Doo، The Smurfs، The Flintstones را دارند.

تام و جری به عنوان یکی از محبوب ترین و معروف ترین کارتون های جهان، هرگز از سرگرم کردن طرفداران خود دست بر نمی دارد. شاید خیلی از شما فکر کنید که ساخت این سریال انیمیشنی همچنان ادامه دارد، اما باید بدانید که سال هاست ساخت آن متوقف شده است. کارتون های تام و جری سال ها پیش شروع شد و اولین بار در سال 1940 توسط ویلیام هانا و جوزف باربرا ساخته شد. هانا و باربارا اعضای استودیوی انیمیشن Metro Goldwyn Mayer بودند و از اوایل دهه 1930 در آن استودیو کار می کردند. هنگامی که کمیک استودیو Captain and the Kids به موفقیت بی سابقه ای دست یافت، هانا و باربارا با هم همکاری کردند تا فیلم های انیمیشن را کارگردانی کنند.

باربارا که داستان نویس مشتاقی بود، پیشنهاد ساخت یک کارتون کمدی درباره موش و گربه را داد و نام آن را Puss Gets the Boot گذاشت. اگرچه سایر اعضای استودیوی انیمیشن مترو گلدوین مایر این ایده را جدید و بدیع نمی دانستند، هانا و باربارا مصمم به این کار ادامه دادند. البته خود هانا و باربارا به موفقیت Puss Gets the Boot اعتقادی نداشتند و به همین دلیل فیلم های کوتاه بدون گربه و موش مانند Gallopin’ Gals (1940) و Officer Pooch (1941) را کارگردانی کردند. اما همه چیز زمانی تغییر کرد که کارتون Puss Gets the Boot در سینماها محبوب شد و بعدها نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین انیمیشن کوتاه در سال 1941 شد.

اگرچه این کارتون برنده اسکار نشد، مترو گلدوین مایر هانا و باربارا را تشویق کرد تا ایده گربه و موش خود را توسعه دهند. آنها 115 قسمت کوتاه از این مجموعه انیمیشنی را در اولین دوره انتشار آن کارگردانی کردند. هانا و باربارا کارتون های محبوب دیگری مانند تام و جری، از جمله خرس یوگی، سنگ چخماق، نژادهای دیوانه، جتسون ها، اسکوبی دو و اسمورف ها را تولید کردند. این دو با هم برنده هفت جایزه اسکار، هشت جایزه امی، یک جایزه گلدن گلوب، یک جایزه فرماندار و یک ستاره در پیاده روی یک عمر دستاورد هالیوود شده اند.

2- نام اصلی کارتون تام و جری جاسپر و جینکس بود

وقتی اولین قسمت از مجموعه کارتونی تام و جری منتشر شد، گربه و موش جینکس و جاسپر نامگذاری شدند. در این قسمت جاسپر یک گربه نر بود که از شکنجه موشی به نام جینکس لذت می برد. همچنین این قسمت زنی به نام گودی شوز را معرفی کرد که جاسپر را در اختیار داشت و او را به خاطر بدی ها و بدکاری هایش تنبیه و سرزنش کرد. بعد از موفقیت قسمت اول این کارتون، سازندگان آن هانا و باربارا تصمیم گرفتند نام دو شخصیت اصلی را تغییر دهند. بنابراین آنها مسابقه ای را در استودیو راه اندازی کردند و از کارکنان مترو گلدوین مایر خواستند تا نامی را که می خواهند برای این دو شخصیت پیشنهاد کنند. جان کار که یکی از انیماتورهای استودیو بود نام تام و جری را پیشنهاد داد و 50 دلار برنده شد. در آن زمان، تام و جری نام نوشیدنی ترکیبی برای روزهای کریسمس بود.

  شناسایی استعداد دانش آموزان مستلزم تدوین برنامه های راهبردی و عملیاتی است

3- کارتون تام و جری در مجموع 163 قسمت داشت که اولین قسمت در 10 فوریه 1940 و آخرین قسمت در 27 سپتامبر 2005 منتشر شد.

مجموعه انیمیشن تام و جری سه بار پخش شده است. سری اول به تهیه کنندگی ویلیام هانا و جوزف باربرا شامل 114 قسمت بود که در سینماها اکران شد و از 10 فوریه 1940 تا 1 اوت 1958 پخش شد. فصل دوم توسط جین دیچ کارگردانی شد. او در مجموع 13 قسمت از کارتون تام و جری را کارگردانی کرد که از بدترین قسمت های این کارتون محبوب به شمار می روند. انتشار این قسمت ها از 7 سپتامبر 1961 آغاز شد و تا 21 دسامبر 1962 ادامه یافت. نسخه سوم و آخرین کارتون تام و جری توسط چاک جونز ساخته شد.

او 34 قسمت از این کارتون را تولید کرد که از 27 جولای 1963 تا 8 سپتامبر 1967 پخش شد و بدین ترتیب در سه دوره مجموعا 161 قسمت از کارتون تام و جری منتشر شد. در 6 آوریل 2001 قسمت کوتاه دیگری از این کارتون به نام گربه عمارت برای پخش تلویزیونی به کارگردانی کارل تورگ ساخته شد. آخرین قسمت کوتاه کارتون تام و جری در 27 سپتامبر 2005 منتشر شد و با نام The Karate Guard به کارگردانی جوزف باربرا و اسپایک برانت ساخته شد. با وجود اینکه در نهایت 163 قسمت از این کارتون منتشر شد، اولین قسمت با نام Puss Gets the Boot همچنان طولانی ترین قسمت این کارتون با 9 دقیقه و هشت ثانیه است.

4- بعد از قسمت اول مترو گلدوین مایر هیچ قصدی برای ادامه کارتون تام و جری نداشت زیرا ایده موش و گربه در کارتون ها بسیار کلیشه ای و رایج بود.

وقتی باربارا ایده یک سریال کمدی متحرک موش و گربه را مطرح کرد، هیچ یک از کارمندان استودیوی انیمیشن مترو گلدوین مایر هیجان زده نشدند. آن‌ها احساس می‌کردند که این ایده اصلی نیست و در مورد کارتون بسیار کلیشه‌ای و رایج است. بنابراین پس از نمایش قسمت اول در سینماها، باربارا و هانا هر دو روی پروژه های دیگری تمرکز کردند که هیچ ربطی به گربه و موش نداشتند. تنها یک سال بعد، اولین قسمت کوتاه تام و جری محبوب شد و باربارا و هانا دوباره با هم همکاری کردند تا روی تام و جری کار کنند.

5- در تمام قسمت های کارتون فقط یک بار و برای مدت بسیار کوتاه چهره شخصیت مادر گودی دو کفش صاحب تام نمایش داده شد.

Mammy Two Shoes که نقش صاحب تام و جری را بازی می کند، بیشتر به خاطر پاهایش شناخته می شود تا چهره اش. در تمام مدت این کارتون، چهره این زن تنها یک بار نشان داده می شود. چهره این زن فقط یک بار، به طور خلاصه، در یکی از قسمت های سریال «گربه عصر شنبه شب» که در 14 ژانویه 1950 پخش شد ظاهر شد. Goody-two-shoes یکی از موارد بحث برانگیز در این کارتون بود زیرا یک خدمتکار سیاهپوست فقیر را به تصویر می کشید که لهجه سیاه بسیار عامیانه ای داشت. . برخی این تصویر از شخصیت مادر خوب دو کفش را نژادپرستانه می‌دانستند و بنابراین صدای او بعداً تغییر کرد و یک زن سفید پوست لاغر جایگزین آن شد. با این حال، بعداً همان زن سیاهپوست جایگزین او شد و از ووپی گلدبرگ خواسته شد تا در مورد اهمیت این تصویر آفریقایی-آمریکایی برای کارتون های تام و جری صحبت کند.

  دلار روز به روز گران می شود اما رئیس جمهور از دولت قبل شاکی است!

6. در قسمت های اولیه، تام مانند یک گربه واقعی چهار دست و پا راه می رفت و بعداً به راه رفتن روی پا روی آورد.

شخصیت تام در کارتون تام و جری در طول این مجموعه کارتونی دستخوش تغییرات زیادی شده است. وقتی سریال در دهه 1940 شروع شد، او مانند یک گربه واقعی به نظر می رسید و چهار دست و پا راه می رفت. او همچنین موهای پرپشت و ژولیده، چین و چروک های زیادی روی صورتش و لک هایی روی ابروهایش داشت.

در اواخر دهه 1940، شخصیت تام تغییر زیادی کرد و جذابیت بیشتری پیدا کرد، اما شخصیت جری در طول سریال تغییر چندانی نکرد و همان چیزی بود که در ابتدای سریال برای او در نظر گرفته شده بود.

7- در یکی از قسمت های جنجالی سریال تام و جری دست به خودکشی می زنند.

یکی از شورت های تام و جری به نام Blue Cat Blues در 16 نوامبر 1956 منتشر شد. این قسمت با صحنه ای از تام که با حالتی افسرده روی آهنگ ها نشسته شروع می شود. جری دوستش را، ظاهراً از روی پلی مشرف به ریل قطار، تماشا می‌کند و به بازگویی وقایعی که قبلاً برای تام افتاد و باعث شد او به فکر خودکشی بیفتد، ادامه می‌دهد. این قسمت توضیح می دهد که چگونه تام و جری پس از مجذوب شدن تام توسط یک گربه سفید زیبا، دوستان بسیار صمیمی می شوند. این گربه ماده عشق تام را متقابل می کند و یک رابطه عاشقانه بین آن دو ایجاد می شود. اما مثل همیشه، یک شرور وارد داستان می شود، آقای بوچ، یک گربه پولدار که همسایه گربه ماده سفید است.

او با استفاده از ثروت خود، همسایه خود را اغوا می کند و او را از تام می گیرد. بعداً مشخص شد که این گربه ماده فقط یک فرصت طلب است و تام را به خاطر این گربه ثروتمند رها می کند. اگرچه تام به غیر واقعی بودن و مادی بودن گربه ماده سفید پی می برد، اما علیرغم توصیه جری، دست از تلاش بر نمی دارد و تمام دارایی خود را برای پس گرفتن گربه ماده خرج می کند. اما بوچ همیشه یک قدم جلوتر از تام است و البته ثروت بیشتری هم دارد. بوچ و گربه در نهایت ازدواج می کنند، در حالی که تام تمام پس انداز خود را از دست داده و بی خانمان و افسرده است. بعد از تمام این اتفاقات، جری نامزدش توتس را به یاد می آورد که همیشه به او وفادار بوده است. اما در آن لحظه هم می بیند که نامزدش به سراغ موش دیگری رفته و با او ازدواج می کند.

  بابک زنجانی در راه است

جری دلشکسته به تام می‌پیوندد که روی پیست می‌نشیند. آنها منتظرند تا قطار به زندگی آنها پایان دهد. در پایان کارتون صدای قطار از دور و بلندتر شنیده می شود و مخاطب را به این باور می رساند که تام و جری خودکشی کرده اند. جنجال‌های زیادی پیرامون این قسمت وجود دارد و از آنجایی که این دو فجایع بیشتری را تجربه کرده‌اند، کمتر کسی باور می‌کرد که خودکشی آن‌ها محقق شود.

8- تام و جری عوارض زیادی داشتند. از جمله نمایش تام و جری، نمایش کمدی تام و جری، بچه های تام و جری، داستان تام و جری و بسیاری موارد دیگر

بسیاری از سریال ها بر اساس سریال اصلی انیمیشن تام و جری ساخته شده اند. برخی از این مجموعه های تلویزیونی عبارتند از: نمایش تام و جری (1975)، نمایش کمدی تام و جری (1980-1982)، بچه های تام و جری (1990-1993)، داستان های تام و جری (2006-2008)، و تام و جری شاو (2014–اکنون). علاوه بر این اسپین‌آف‌ها، شخصیت‌های تام و جری در نمایش‌های دیگر نیز حضور کوتاه دیگری داشته‌اند. در سال 1945، جری در موزیکال Anchors Aweigh از استودیوی مترو گلدوین مایر ظاهر شد. در این فیلم جری مدام با شخصیت جین کلی می رقصد و برای ثبت این سکانس ها از جلوه های ویژه استفاده می شود. تام همچنین ظاهر کوتاهی در Anchors Aweigh می کند، جایی که برای جری غذا می آورد. در سال 1953، تام و جری در Dangerous When Wet ظاهر شدند، جایی که در یک سکانس رویایی با استر ویلیامز ظاهر شدند.

9- کارتون تام و جری برنده هفت جایزه اسکار و شش بار دیگر نامزد شده است

تام و جری نه تنها مورد علاقه نسل های زیادی از مخاطبان انیمیشن و تلویزیون بود، بلکه داوران اسکار نیز به آن علاقه خاصی داشتند و تا به امروز این مجموعه انیمیشنی هفت بار برنده جایزه اسکار و شش بار دیگر در این رشته نامزد شده است. بهترین فیلم کوتاه موضوع: کارتون ها تعداد کل نامزدهای کل مجموعه را به 13 در اسکار می رساند. اپیزودهای برنده جایزه اسکار شامل The Yankee Doodle Mouse در سال 1943، Mouse Trouble در سال 1944، Hush Please! در سال 1945، کنسرتو گربه در سال 1946، یتیم کوچک در سال 1948، دو موش بان در سال 1952 و یوهان ماوس در سال 1953. تام همچنین راپسودی مجارستانی شماره 2 لیست را در قسمت کنسرتو گربه، برنده اسکار 1946 اجرا کرد.

10. تام و جری اکثرا ساکت بودند، اما نه همیشه

همه بر این باورند که تام و جری شخصیت‌های کاملاً ساکت بودند، اما تا ابد اینطور نبود. در طول سریال شورت تام و جری، این دو صداهای نامفهومی تولید می کنند. معروف ترین دیالوگ این کارتون از تام می آید، پس از آن که در انفجار هسته ای ناشی از موش گرفتار می شود و به دوربین خیره می شود و می گوید: “باور نکردنی است.” اما اولین باری که این دو با هم صحبت می کنند، خواندن آهنگی به نام «تو خوب هستی یا نیستی» است. اولین باری که این دو به طور کامل در یک قسمت صحبت کردند در فیلم تام و جری در سال 1992 بود که از ابتدا تا انتهای اپیزود صحبت کردند./روزیاتو

دیدگاهتان را بنویسید