10 نشانه شیدایی برای پاکیزگی را بیاموزید!

چه زمانی نظافت ما زیاد می شود؟ چه زمانی یک فرد معمولی با تحسین به آن نگاه نمی کند و دچار وسواس می شود؟ شیدایی تمیزی می تواند مشکلاتی را برای شما یا عزیزانتان ایجاد کند. مثلا دوست شما خانه مرتبی دارد. از کودکی که محیط اطرافش تمیز و مرتب بود احساس امنیت و آرامش می کرد. تو برو خونه اش همه چیز سر جای خودش است. خانه اش بدون عیب است. آیا در حال حاضر مشکلی وجود دارد؟ آیا شیدایی برای تمیزی وجود دارد؟ خیر هر خانه تمیز و مرتبی نشانه شیدایی نیست. برای نگهداری از خانه نیز بسیار خوب و مفید است.

پس کی شیفته نظافت می شود؟

به زندگی روزمره او توجه کنید. به محض بیدار شدن، غلتکی را می گیرد و تمام زمین را می چرخاند تا موهای ریخته شده را جمع کند. سپس روی زانوهایش می نشیند و با حوله زمین را پاک می کند. سپس توالت را تمیز می کند و همه دسته های خانه را جلا می دهد. برای ورز دادن در حمام، زانو بزنید تا سینک خیس نشود و مجبور نباشید سینک را خشک کنید. او در تعطیلات بیشتر وقت می گذراند و حتی بیشتر از روزهای دیگر خانه را تمیز می کند.

با اینکه بیرون از خانه کار می کند، اما تا خانه را مرتب نکند آرام نمی گیرد. این چیزها هر روز اتفاق می افتد. او از شریک زندگی خود نیز همین انتظار را دارد. به او می گوید چرا بعد از هر بار شستشو سینک را خشک نمی کند؟ شریک زندگی او نیز ناراضی است و احساس می کند در کنترل است.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

وقتی میل به پاکی آنقدر زیاد شود که اگر این کار را نکند، دچار اضطراب و ناراحتی می شود، ممکن است دچار وسواس شود. به طور کلی، این علائم برای شما نگران کننده است که ممکن است نشانه ای از اختلال وسواس فکری باشد:

1 شستشوی زیاد دست ها

2. تمیز کردن بیش از حد

3. رفتار بازرسی مستمر اشیاء: گاز و ….

4. کارها را روی یک مدل عددی خاص به روشی افراطی انجام دهید: بالا رفتن از پله ها یا شمارش کاشی ها و غیره.

5. کمال گرایی در سازماندهی لوازم جانبی: نظم بیش از حد، تقارن چیزها، قفسه های همه چیز و غیره.

6. اضطراب بیش از حد: مثلاً چند بار با مادرتان تماس بگیرید تا بفهمید حالش خوب است.

7. افکار جنسی ناخواسته: بسیاری از این افکار می توانند افراد را گیج کنند، اما به طور ناخواسته وارد ذهن این افراد می شوند.

8. شیدایی در روابط با خانواده و دیگران

9. آنها می خواهند مطمئن شوند: مثلاً مدام می پرسند “خانه من تمیز است؟”

10. از ظاهر خود متنفرند: نگرانی از وزن و ضعف ربطی به آن ندارد، اما مثلاً انسان تمام روز را صرف تمیز نگه داشتن بدن و صورت خود می کند.

دیدگاهتان را بنویسید