یک سوم واردات کشور قاچاق است

574328 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، حسین صلاح ورزی امروز در همایش مبارزه با فساد که به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، اظهار کرد: بعد از انقلاب چه از نظر عقیدتی و چه از نظر دینی بحث و مبارزه کردیم. مبارزه با فساد است و در حوزه قانونگذاری نیز کمبودی در قوانین ضد شفافیت نداریم. بر این اساس تقریباً هر دولت، مجلس و رئیس قوه قضائیه که آمده است، بر لزوم مبارزه با فساد تاکید کرده اند، اما سوال اینجاست که آیا در این راه موفق بوده ایم یا خیر؟

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: اگر شاخص ادراک فساد را بررسی کنیم، می بینیم که نتوانسته ایم گام مهمی در این راستا برداریم و حتی در داخل کشور هم نتوانسته ایم. افکار عمومی را متقاعد کنید که یک تغییر مثبت و مهم ایجاد شده است.”

وی ادامه داد: مهمترین مشکل ما در حوزه مبارزه با فساد این است که در کشور ما سیاست تثبیت نرخ ارز برای کنترل تورم همه مصیبت ها تا امروز ادامه دارد. به عنوان مثال در زمینه واردات با وجود قوانین و مقررات فراوانی که برای ممنوعیت های غیرتعرفه ای وجود دارد، برای حدود 2000 قلم کالا ممنوعیت واردات اعمال شده است که منجر به توسعه قاچاق شده است که یکی از مصادیق فساد است. و آمار نشان می دهد که یک سوم واردات کشور قاچاق است.

سلاخورازی افزود: در یک جا سیاستگذار ارزی دیگران را متقاعد کرده است که برای کنترل قیمت ارز فقط باید واردات ممنوع شود، بنابراین از این سو می توان امضا، اجاره و توزیع طلا را با قیمت های متفاوت مشاهده کرد. برای نرخ ارز وجود دارد.فساد ایجاد شده است.

  یارانه یک میلیونی به صاحبان خودرو

وی همچنین به اجرای مقررات دست و پا گیر اشاره کرد و گفت: در عین حال با تمام تلاش هایی که در جامعه برای کاهش مقررات انجام می شود، ماشین و موتور تولید آیین نامه همچنان فعال است و شاید با سرعت بیشتری حرکت کند.

رقابت برای اجاره بیشتر

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران به رشد 8 درصدی اقتصاد اشاره کرد و افزود: در 6 برنامه توسعه ای که در سال های اخیر تدوین شده، همواره این بند وجود داشت که رشد اقتصادی 8 درصدی محقق شود. که باید یک سوم این رشد بهره‌وری می‌بود، اما هم کیفیت محیط نهادی‌مان و هم در بخش خصوصی، به گونه‌ای عمل کردیم که تنها چیزی که در آن رقابت می‌کردیم، گرفتن رانت بیشتر بود. مقررات در کشور

صلاح ورزی گفت: به عبارت دیگر هم وضعیت قانونگذاری و هم نوع رقابت در بخشی از بخش خصوصی با هدف بهره مندی از اکثریت رانت حاصل از کیکی است که بر اساس سیاست های غلط ایجاد شده است. بنابراین باید برای شفافیت بیشتر اقدام کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید