یک درصد دانشجویان بین المللی از دانشگاه های ایران

حضور دانشجویان خارجی در هر کشور، علاوه بر ایجاد درآمد ارزی، مشارکت فعالی در روند جهانی شدن علم و تسهیل انتقال فناوری و غنای فرآیند آموزشی دارد. به همین دلیل کشورهای توسعه یافته در حال برنامه ریزی و سرمایه گذاری برای افزایش تعداد دانشجویان خارجی هستند.

آمار تعداد دانشجویان داخلی و خارجی در دانشگاه های ایران نشان می دهد که از مجموع 3 میلیون و 206 هزار و 380 دانشجوی کشور در سال 1400، 3 میلیون و 179 هزار و 880 دانشجوی داخلی و 26 هزار و 500 دانشجوی خارجی هستند. نمودار زیر درصد دانشجویان داخلی و خارجی در کشور را در سال 1400 نشان می دهد.

یک درصد دانشجویان بین المللی از دانشگاه های ایران

سهم دانشجویان خارجی در سال 1401 زیر یک درصد خواهد بود

علیرغم تمرکز کارشناسان بر تدوین سیاست های افزایش تعداد دانشجویان خارجی در ایران؛ اما پیش بینی می شود که تعداد دانشجویان خارجی در سال 1401 با افزایش 500 هزار نفری به 500000 نفر افزایش یابد.مقایسه تعداد دانشجویان خارجی با تعداد تخمینی دانشجویان داخلی در سال 1401 و محاسبه سهم آنها از کل دانشجویان کشور. همچنان سهم کمتر از یک درصدی این دانش آموزان را نشان می دهد.

همچنین آمار تعداد دانشجویان تمام وقت وزارت علوم نشان می دهد که از مجموع 701 هزار و 620 دانشجوی روزانه، 687 هزار و 976 نفر داخلی و 13 هزار و 644 نفر دانشجوی خارجی هستند. اما تعداد دانشجویان بین المللی باید به 13000 کاهش یابد.

چگونه زبان انگلیسی به کشوری پیشرو در جذب دانشجویان خارجی تبدیل شد؟

بررسی آمارهای جهانی نشان می دهد که بریتانیا بیشترین سهم دانشجویان بین المللی را دارد. دانشجویان بین المللی 20.7 درصد از کل جمعیت دانشجویی کشور را تشکیل می دهند. کارشناسان معتقدند که دانشجویان خارجی به دلایلی مانند کیفیت آموزش، شهرت دانشگاه، دانشگاه های انگلیسی را برای فرصت های شغلی انتخاب می کنند.

  پرسپولیس سوژه رسانه های یونانی شد

انگلستان یکی از قدیمی ترین و معتبرترین سیستم های آموزشی جهان را دارد که مدت هاست یکی از بهترین مراکز آموزشی بوده است. زیرا از محققان و دانشگاهیان سراسر جهان استفاده می کند. مدت دوره لیسانس معمولاً چهار سال است. اما انگلستان به دانشجویان این امکان را می دهد که دوره لیسانس سه ساله را بگذرانند که این یک مزیت است. کوتاه کردن دوره تحصیل فرصتی را برای دانشجویان بین المللی ایجاد می کند تا در هزینه خود صرفه جویی کنند.

یکی دیگر از مزایای تحصیل در دانشگاه های انگلستان این است که دانشجویان می توانند در حین تحصیل تا 20 ساعت در هفته کار کنند و همچنین در طول تابستان به تحصیل خود به صورت تمام وقت ادامه دهند. همچنین این یک تجربه مفید برای دانشجویان بین المللی است که می توانند در دوران دانشجویی محیط کار را تجربه کنند، زیرا در بازار کار امروزی، مدرک دیپلم به تنهایی برای رسیدن به یک شغل خوب کافی نیست.

به نظر می رسد با توجه به مزایای حضور دانشجویان خارجی در کشورها چه از نظر درآمدزایی و چه از نظر رشد علمی، وزارت علوم نیازمند برنامه های جدی تری برای جذب دانشجویان خارجی است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید