یکی از رسالت های صدا و سیما حفظ آزادی بیان است

حجت الاسلام احمد مازنی، فعال سیاسی اصلاح طلب در پاسخ به این سوال که آقای محسنی آژه ای رئیس قوه قضائیه خواستار گفت وگو شده است. شما در گذشته کمیته گفت و گوی ملی را تشکیل دادید و با توجه به اینکه در سال های اخیر به ویژه پس از انتخابات 88 بحث گفتگو و آشتی ملی مطرح شده است، اما برخی این موضوع را غیرضروری می دانند، تحلیل شما در این زمینه چیست؟ فراخوان آقای ایجی گفت: در پاییز 1394 در شورای اسلامی با همکاری فراکسیون امید طرح گفت و گوی ملی را ارائه دادم که بعداً سایر فراکسیون ها با آن همکاری کردند.

مازنی تصریح کرد: اکنون با توجه به اینکه آقای آژه ای رئیس قوه قضائیه و یکی از روسای سه قوه است و نقش ویژه ای در تصمیم گیری و اداره امور کشور دارد، می توانند در تحقق این امر کمک موثری داشته باشند. مسئله.

اما انتظار ما از افرادی مانند آقای آژه ای این است که نگاه تکه تکه به مسائل نداشته باشند. اکنون شرایط کشور خاص است و اعتراضات و ناآرامی های پی در پی در کشور به وجود آمده و اکنون این موضوع برای بحث مطرح شده و مورد استقبال قرار گرفته است.

مازنی بیان کرد: بنابراین طرح گفت و گوی ملی نباید موقتی باشد و ثانیاً اگر اراده ای برای تحقق گفت و گوی ملی وجود داشته باشد، این اراده نیاز به برنامه عملی دارد. یعنی طرح گفتگوی ملی به صورت عملی و اجرایی اجرا شود و ترکیبی از صاحبان نظر و دیدگاه در سطح ملی شکل بگیرد.

  مهم برای متقاضیان وام اربعین

مزنی در پاسخ به این سوال که طرح گفت و گوی ملی پس از درگذشت مهسا امینی و حوادث پس از آن مطرح شد، چرا مسئولان پس از هر بحرانی که کشور را گرفتار می کنند، ضرورت گفت و گوی ملی را مطرح می کنند، گفت: این سوال را باید از سوی مسئولان مطرح کرد. خود مقامات.

حالا آقایان طرح گفتگوی ملی را در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح کردند و برای این موضوع اعلام آمادگی کردند. ضمنا این برای من هم جای سوال و انتقاد است که چرا فقط وقتی در سطح جامعه مشکل داریم بحث گفتگوی ملی را مطرح می کنند.

و افزود: با این سیستمی که امروز در صدا و سیمای کشور داریم، با این تشکیلات و نحوه مدیریت اصلا نمی توان صداهای مختلف را در آن شنید. رسانه ملی رسانه ای است که مدام به صدا و سیما اضافه می شود و همه همین را تکرار می کنند.

اگر بخواهند بخشی از حقیقت را می گویند و بخشی را پنهان می کنند. یعنی مردم اینطور فکر می کنند و بخش قابل توجهی از مردم اعتماد ندارند. مازنی در پاسخ به این سوال که عده ای امیدی به گفت وگو ندارند و می گویند ما اصلا نیازی به گفت وگو نداریم چون حرف های ما شنیده نمی شود.

به همین دلیل برای افزایش انگیزه در میان نخبگان و دانشگاهیان و همچنین در بین مردم برای گفت و گو چه اقداماتی باید انجام شود تا مردم قانع شوند که صحبت کنند و مطمئن باشند که حرف هایشان شنیده می شود، گفت: عملا فضا را فراهم کنید. برای گفتگو

  حقوق 8 میلیون تومان زیر خط فقر! حداقل دستمزد حدود 6 میلیون تومان است اما خط فقر 14 میلیون! چرا معیشت قرمز است؟

آزادی بیان ذکر شده در بسیاری از اصول قانون اساسی باید تضمین شود. اصل 175 قانون اساسی که مربوط به صدا و سیما است بر آزادی بیان تاکید دارد و می گوید یکی از رسالت های صدا و سیما حفظ آزادی بیان است.

دیدگاهتان را بنویسید