یارانه های پنهانی مانند یارانه نان باید حذف شود

احسان ارکانی در خصوص نتیجه جلسه شورای هماهنگی اقتصادی دولت و مجلس گفت: صبح امروز با وزرای جهاد کشاورزی و اقتصاد در مجلس جلسه داشتیم و باید در این زمینه توضیحاتی ارائه می کردند. دیشب جلسه ای بود و آقای کلیباف مطالب را توضیح داد. آنچه در سخنرانی امروز به آن نگاه کردیم چیز جدیدی در مجلس به ما اضافه نکرد. در واقع وزیر جهاد کشاورزی گفته و می خواهد تحلیل کند که به دلیل جنگ در اوکراین، واردات گندم و غلات مشکل ساز شده است و همچنین قیمت ارزان آرد در ایران با ارز ترجیحی ارائه می شود. تفاوت این قیمت با قیمت آرد “کشورهای همسایه می خواستند این را کنار بگذارند و تایید کنند که باید از ارز ترجیحی گندم یا یارانه پنهان نان دور شویم.”

وی گفت: اما نکته اینجاست که ما در مجلس بهتر از این دوستان مطلع هستیم که با توجه به مشکلات و مشکلات و رانت هایی که در آن نهفته است، یارانه های پنهان باید حذف شود و ارز ترجیحی حذف شود. مابه التفاوت قیمت جدید که رایگان یا گران شده است باید حذف شود و به صورت یارانه و کارت اعتباری به همه مردم برگردانده شود. همه ما می دانیم که این مهم است، اما اکنون سوال این است که روش و کاربرد حذف ارز ترجیحی چیست؟

ارکانی افزود: اظهارات نمایندگان مجلس در اعتراض و انتقاد به این موضوع این بود که مثلا دولت نمی داند حساس ترین کالا در سبد اقلام مشمول ارز ترجیحی نان است؟ چرا با نان و مثلاً روغن، خوراک دام یا فولاد شروع نکنیم؟ مدل و مدل حذف ارز ترجیحی چیست؟ با چه محصولی شروع می شود؟ آیا اولویت همزمان داده می شود؟ آیا الگوی مصرف برای هر کدام از این کالاها تعریف شده است؟ وی ادامه داد: دولت برای جبران افزایش قیمت در قالب یارانه در چه سطحی است؟ نان و کالای سیار چطور؟

  چت های واتس اپ را به تلگرام منتقل کنید

این نماینده مجلس درباره بلاتکلیفی قیمت نان پس از لغو ارز ترجیحی گفت: هنوز مشخص نیست قیمت جدید منتشر شده چقدر برآورد شده است. اکنون ادعا می شود پس از آزادسازی قیمت آرد، یک نان سنگک که اکنون حدود 1500 تن است، حداقل به 7000 تن افزایش می یابد. همچنین در مورد سایر انواع نان نیز مشخص نیست که آیا این ارقام و برآوردها مورد تایید وزارت اقتصاد و جهاد کشاورزی قرار گرفته است یا خیر.

ارکانی در ادامه ابهامات طرح دولت برای نان سنتی گفت: از جمله مواردی که ابهام دارد این است که مشخص نیست چقدر باید آزادانه مازاد محاسبه شود؟ در قالب مدل مصرف یارانه چقدر پرداخت می شود؟ یا به چند نفر باید یارانه پرداخت شود؟ به عنوان مثال در صحبت های آقای ساداتی نژاد و هندوزی عنوان شد که در مورد نان، برنامه این بود که به نان تمام 85 میلیون نفر یارانه پرداخت شود، در حالی که تعداد یارانه بگیران 60 میلیون نفر بود و گفتند که برای تفکیک بین. نان و سایر کالاها “و همه 85 میلیون نفر یارانه می گیرند و سایر کالاها از 60 میلیون نفر همان یارانه می گیرند.”

وی با بیان اینکه تاریخ شروع و اجرای این طرح هنوز مشخص نیست، گفت: اطلاعات جدید و مشخصی دریافت نکرده ایم و امیدواریم در روزهای آینده اطلاعات کامل تری دریافت کنیم. البته امروز مجلس باید در خدمت معاون اول رئیس جمهور می بود که آقای کلیباف اعلام کرد از حضور در کارگروه های اقتصادی عذرخواهی می کند و نمی تواند حضور پیدا کند.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

نماینده مردم نیشابور در پاسخ به این سوال که آیا اندازه سر جمعیت هر فرد مشخص است یا خیر، گفت: الگو مشخص است. البته به صورت غیررسمی شنیده ایم که این مدل مصرف سرانه در نظر گرفته شده است. اگر ماهی تا این سهم نان بخرد مشمول یارانه می شود یعنی. در صورتی که کارت را برداشت کنید و در صورت خرید زیر سقف 21 نان سنگک برای هر نفر در ماه، فقط قیمت فعلی از کارت شما کسر می شود و مابقی توسط نانوایی های دولتی پرداخت می شود. قیمت جدید گران تر می شود و مازاد آن از حساب شما کسر می شود.”

ارکانی در پایان خاطرنشان کرد: اینها همه توضیحات آقایانی است که می شناسیم، اما الان اعداد و تاریخ مهم است که هیچ کدام گفته نشده است. یعنی تاریخ شروع طرح، تاریخ پرداخت اولین یارانه، تعداد الگوی مصرف نان، تعداد دریافت کنندگان یارانه نان، هزینه های معافیت یا کل یارانه پرداختی به افراد به صورت اعتباری. پرداخت های کارتی مشخص نیست.

دیدگاهتان را بنویسید