یارانه نان چقدر است؟ جزئیات پروژه در زنجان

562403 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایسکانیوز، دی ماه سال گذشته بود که بحث تبدیل نان به کارت مطرح شد. میرکاظمی در آن زمان به لغو ارز ترجیحی اشاره کرد و گفت: دارو و نان آخرین دور توزیع ارز ترجیحی است و طرح خرید نان با کارت ویژه در حال بررسی است.

اما وقتی او از اخبار فراتر رفت و در میانه صحبت های جنجالی گرفتار شد، موضوع کاملا تکذیب و در نهایت به فراموشی سپرده شد.

یارانه نان چقدر است؟

اما پس از گذشت یک ماه و نیم از سال جدید، دوباره کارتن نان به بهانه حذف ارز 4200 تنی بر سر زبان ها افتاد. در چند روز اخیر بیش از این که این سوال مطرح شود که چگونه این طرح اجرا شود، همه ابهامات در مورد مبلغی است که از طریق اجرای این طرح به مردم پرداخت می شود. اگرچه هنوز مشخص نیست که این رقم دقیقاً چقدر باید باشد، اما به نظر می رسد که ارقام صحیح نیستند.

برخی گزارش ها نشان می دهد که یارانه نان در قانون بودجه سال 1401 حدود 4 همات (هزار میلیارد تن) تعریف شده است. با توجه به توزیع یارانه نان بین 84 میلیون نفری ایران، برآورد می شود که سهمیه هر نفر یارانه این نان در طول سال حدود 47 هزار تن و تا 4 هزار تن در ماه باشد.

کارت نان رد شد

اما موضوع دیگری که ابهامات زیادی در توزیع یارانه نان ایجاد کرده، نحوه اجرای این طرح است. در ابتدا تصور می شد کارت یارانه نان در اختیار افراد قرار می گیرد. حتی روی کارت نان احتمالی تصویر جعلی وجود داشت که در نهایت از سوی وزارت کشور تکذیب شد.

  ساختار بانکی در کشور نیازمند بازنگری است

این در حالی است که در توضیحات معاون فناوری های نوین بانک مرکزی آمده است که به غیر از کارت خودپرداز فعلی نباید از کارتی استفاده کرد. به نظر می رسد با ایجاد چند دستگاه کارت خوان هوشمند، یارانه نان اعطا شود.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی گفت: زیرساخت ها به گونه ای طراحی شده است که مردم می توانند همزمان با دریافت کارت، ضمن خرید کالاهای اساسی، یارانه دریافت کنند. بدین ترتیب مبلغی از قیمت خرید و مبلغی از حساب بانکی وی از یارانه فردی کسر می شود. در این روش یارانه فقط به آردی که به دست مردم رسیده تعلق می گیرد و نه به تمام آرد نانوایی ها. نیازی به کارت یا حساب بانکی جدید نیست و خرید با کارت بانکی فعلی افراد انجام می شود. قیمت و شکل خرید نان تغییر نمی کند.

سوالی که بسیاری از کارشناسان درباره آن صحبت می کنند این است که چگونه می توان زیرساخت های اجرای این طرح را فراهم کرد. بسیاری معتقدند دولت باید ابتدا زیرساخت های لازم را فراهم کند تا این طرح با کمترین مشکل اجرایی شود.

برخی کارشناسان معتقدند اگر دولت بدون اطلاع مردم و با عجله وارد عمل شود تنها شاهد گران شدن نان خواهد بود. البته گرانی نان بارها از سوی دولت تکذیب شده است و وزیر اقتصاد اخیرا در توئیتی اعلام کرد که طرح هوشمند یارانه باعث گران شدن نان نمی شود. وی همچنین تصریح کرد: تعدیل قیمت آرد باعث کاهش قاچاق می شود و در مقابل فروش نان یارانه به حساب نانوا واریز می شود.

  بازیکنان پرسپولیس 3 کیلومتر نمی دوند اما قرارداد یک میلیاردی می خواهند

جزئیات نان سهمیه ای زنجان

پیش از این گفته شده بود که طرح نان یارانه ای به صورت آزمایشی در زنجان راه اندازی می شود. آن طور که پیگیری های ایسکانیوز نشان می دهد طرح نان یارانه ای هنوز در زنجان اجرایی نشده است و استانداری زنجان نیز جزئیاتی از این طرح را در اختیار خبرنگار ایسکانیوز قرار نداده است.

این در حالی است که همانطور که از اخبار و اظهارات رسمی دولتمردان برمی آید، دستگاه های کارت خوان هوشمند باید در نانوایی های زنجان مستقر شوند و سهمیه خرید نان برای هر کد ملی به صورت مشخص اعمال شود. البته هنوز جزئیاتی در مورد نحوه اجرای این کارت خوان ها و نحوه اجرای این طرح ارائه نشده است.

برخی اخبار حاکی از آن است که اجرای آزمایشی طرح نان یارانه ای هم اکنون با اقناع زنجانی ها و ایجاد دستگاه های کارت خوان هوشمند انجام می شود که هنوز از حرف ها رد نشده است. به گزارش ایسکانیوز، باید منتظر ماند و دید اجرای نان یارانه ای چگونه می تواند با اقناع مردم و رسیدن به اهدافشان همراه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید