یارانه نان مصرفی مردم حذف نشد/ دولت مجبور شد برای حذف ارز اقدامات اجتماعی انجام دهد

529402 خبر ناگهانی

حجت الاسلام والمسلمین احد آزادی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایسکانیوز، در تشریح جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی در جلسه امروز مجلس شورای اسلامی در حال برگزاری است.

وی افزود: وزیر جهاد کشاورزی و اقتصاد به نمایندگی از دولت در این جلسه حضور یافت و نمایندگان نگرانی های خود را به آنها اعلام کردند.

سخنگوی کمیته کشاورزی تاکید کرد: عزم دولت برای حذف آرد ارز ترجیحی در تجارت و صنعت است. هدف از این موضوع حذف یارانه آردهای غیر نان است.

وی با بیان اینکه نانوایی ها قیمت خود را تغییر نمی دهند، گفت: دو میلیون تن گندم مصرفی در این صنعت یارانه دریافت نمی کند.

آزادی ها با بیان اینکه دولت کار را به قانون مجلس و لایحه بودجه 1401 ارجاع می دهد، خاطرنشان کرد: دولت می گوید مابه التفاوت مردم قیمت ها را جبران می کنیم و به حساب مشخصی برای سرپرستان خانوار تزریق می کنیم.

نماینده مردم ملایر با تاکید بر اینکه متاسفانه بسیاری از آرد کشور قاچاق می شود که باید جلوی آن گرفته شود، گفت: از آنجایی که نیروی غالب مردم نان است، در همین دو میلیون تن صنف و صنعت محصول است. مربوط به نان است.

وی گفت: اینکه دولت به تکلیف مجلس اشاره می کند باید بگویم مجلس در بودجه 1401 تکلیفی برای حذف یارانه برای دولت نداشته و فقط به آن اختیاراتی داده است. آنچه مجلس تصویب کرد این بود که تفاوت ارز ترجیحی با نیما را روشن کردیم.

آزادی ها خاطرنشان کرد: مجلس مصوب کرده است که اگر در آماده سازی این ارز حذف شود، قیمت ها از شهریور 1400 بیشتر نشود و این موضوع مهمی است. اگر دولت مدعی اجرای قانون است بدانید قانون مجلس این است که قیمت ها از شهریور 1400 بالاتر نباشد.

  وضعیت حجاب در کشور قرمز است

وی گفت: مجلس به دولت اجازه حذف ارز ترجیحی را داده است اگر بتواند قیمت ها را کنترل کند و به مردم آسیب نرساند. دولت موظف بود آمادگی های اجتماعی و روانی را برای این امر فراهم کند.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: نیاز سالانه کشور به گندم 12 میلیون تن است که به چند بخش تقسیم می شود. 9 میلیون تن از این گندم به نان و نانوایی هایی که ارز حذف نشده است اختصاص می یابد. سالانه دو میلیون تن از گندم کشور به صنعت و صنعت توزیع می شود و در این بخش قیمت ماکارونی افزایش می یابد. مابقی را صرف بذر و اقدامات مشابه می کنیم که رقم زیادی نیست و ارز در این بخش ها حذف می شود.

دیدگاهتان را بنویسید