یارانه فوری / اردیبهشت تغییرات زیادی دارد

به نظر می رسد مبلغ تمامی یارانه ها اعم از یارانه نقدی و یارانه معیشتی یکسان بوده و همه به صورت تک یارانه به حساب سرپرستان خانوار واریز شود. اما تغییرات جدید چیست و یارانه جدید چه زمانی پرداخت می شود؟

پیگیری های وزارت کار، وزارت اقتصاد و سازمان هدفمندی یارانه ها نشان می دهد که میزان یارانه نقدی به زودی تغییر خواهد کرد. یکی از گمانه زنی ها این است که تغییر میزان یارانه ها ممکن است از فردا 20 اردیبهشت اعمال شود و مردم به جای یارانه نقدی 45 هزار تنی، از فردا یارانه جدید دریافت کنند. فرض دیگر این است که یارانه نقدی فردا پرداخت نمی شود و یارانه جدید تا یک هفته آینده پرداخت می شود.

ابراهیم رئیسی امشب باید در گفت و گوی زنده خود با مردم جزئیات این خبر را اعلام کند.

تغییر دیگری که در یارانه ها در حال رخ دادن است، تغییر شیوه روستایی بودن مردم است. گزارش ها حاکی از آن است که در ماه های اخیر وزارت کار شناسایی دهک های جمعیت و افراد مشمول دریافت یارانه را آغاز کرده و اکنون به جمع بندی نهایی رسیده است.

یارانه جدید چقدر است؟

میزان یارانه جدید مشخص نیست، اما پیگیری‌های تجارت نیوز نشان می‌دهد تمام یارانه‌هایی که دولت تاکنون پرداخت کرده است، اعم از یارانه 8 پولی، معیشتی، رفاهی و نان ترکیبی می‌شود.

محسن رضایی روز گذشته میزان یارانه جدید را 300 و 400 هزار تن اعلام کرد. سه دهک اول جامعه 400 هزار تن و دهک های چهارم و پنجم 300 هزار تن یارانه دریافت می کنند.

  کاهش 8 درصدی بودجه پژوهشکده های وزارت علوم در سال 1401

البته محسن رضایی گفته بود که هنوز تعداد قطعی یارانه ها نهایی نشده و منتظر نظرات کارشناسی است. ظاهرا کارشناسان ظرف یک روز به جمع بندی رسیده اند و حالا نتیجه کارشناسی باید امشب توسط رئیس جمهور اعلام شود.

اما اگر میزان یارانه و دهک های تحت پوشش آن باشد، به گفته محسن رضایی، تنها پنج دهک یارانه دریافت می کنند و یارانه پنج دهک اول جامعه متوقف می شود. به ترتیب یک خانواده چهار نفره از دهک های اول، دوم و سوم ماهانه یک میلیون و 600 هزار تومان و یک خانواده چهار نفره از دهک های چهارم و پنجم ماهانه یک میلیون و 200 هزار تومان یارانه دریافت می کنند.

اما سایر یارانه ها از جمله یارانه نقدی، یارانه معیشتی، یارانه نان و گوشت و …. حذف خواهد شد./Commerce News

دیدگاهتان را بنویسید