یارانه جدید به اسفند هم نرسید!

سازمان هدفمندی یارانه ها از پرداخت یارانه معیشتی تا نهم اسفندماه (فردا) خبر داده است، اما خبری از یارانه جدید نیست که چند ماهی است بحث آن مطرح شده است.

پس از اعلام دولت در حمایت از دهک های پایین و مدیریت یارانه های پنهان، معاون اقتصادی رئیس جمهور از واریز رسمی یارانه جدیدی خبر داد که می تواند کل درآمد خانوار را به 800 هزار تن برساند، اما در دوران مدیریت وی اظهارات متناقضی مطرح شد. .

اما دولت قبل از پایان سال جاری به فکر حذف ارز 4200 تنی از واردات کالاهای اساسی بود و بر این اساس قول پرداخت یارانه جدید که گفته می شود بین 90 تا 126 هزار تن خواهد بود. . اما شاید تصور نمی کرد که مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه با این برنامه مخالفت و رد کند. دولت حتی در لایحه بودجه ارز ترجیحی ارائه نکرده است.

وعده یارانه جدید که از دی ماه به بهمن و اسفند تمدید شده بود، در نهایت برای امسال لغو شد و اتفاقات بعدی منوط به تصویب نهایی بودجه 1401 است. با این حال، تاکنون رای به ادامه پرداخت ارز ترجیح داده شده است، به طوری که 9 میلیارد دلار برای ارز برای کالاهای اساسی در نظر گرفته شده است.

در این شرایط و به گفته کارشناسان، با توجه به اینکه منبع درآمد جدیدی برای دولت وجود ندارد، امکان پرداخت یارانه جدید وجود نخواهد داشت و در حال حاضر یارانه نقدی به همان میزان 45 هزار و 500 تن برای 78 میلیون نفر و با قیمت سالانه است. 42 هزار و 500 میلیارد تن و همچنین یارانه معیشتی بین 55 تا 205 هزار تن به تناسب اعضای خانواده حدود 60 میلیون نفر و هزینه های سالانه 30 هزار میلیارد تن ادامه خواهد داشت.

  هرگز این سه جمله را به افراد مضطرب نگویید!

دیدگاهتان را بنویسید