گزارشی ترسناک از خطر خفاش ها برای مردم

ظهور SARS-CoV-2 و گسترش COVID-19 نشان داده است که چگونه فعالیت های انسانی، مانند جنگل زدایی، می تواند حیوانات وحشی حامل ویروس را به انسان نزدیک کند.

در یک مطالعه جدید، محققان به دنبال ارائه داده های بیشتری بودند که طی 25 سال در استرالیا جمع آوری شده بود تا ارتباط بین از دست دادن زیستگاه، رفتار حیوانات و گسترش ویروس را نشان دهند.

به طور خاص، دانشمندان ویروس Hendra را که از طریق خفاش منتقل می‌شود، بررسی کردند، که در درجه اول خفاش‌های میوه (همچنین به عنوان روباه پرنده شناخته می‌شوند) را آلوده می‌کند. این ویروس می تواند از طریق اسب به انسان برسد.

پگی ابی، زیست شناس رفتاری در دانشگاه نیو ساوت ولز در استرالیا و همکارانش در مقاله منتشر شده خود نوشتند: “تعامل بین تغییر کاربری زمین و آب و هوا در حال حاضر باعث می شود خفاش ها به طور دائم در مناطق کشاورزی ساکن شوند، جایی که کمبود دوره ای غذا باعث می شود. حملات آنها متناوب خواهد بود.

گسترش بیماری مشترک انسان و دام توصیف می کند که چگونه ویروس ها و سایر عوامل بیماری زا در حیوانات می توانند به انسان جهش پیدا کنند، که گاهی اوقات با عواقب کشنده ای همراه است. ویروس هندرا یک نمونه است. اچ آی وی، ابولا، هاری و طاعون فهرستی تلخ از سایر بیماری های مشترک بین انسان و حیوان را تشکیل می دهند.

ویروس هندرا – که از نام حومه بریزبن که در سال 1994 کشف شد نامگذاری شده است – می تواند باعث بیماری شدید یا حتی کشنده در انسان و اسب شود. اغلب خفاش‌های آلوده که در آغل اسب تغذیه می‌کنند، ویروس را منتقل می‌کنند و از سال 2006 تعداد و میزان شیوع ویروس هندرا در استرالیا افزایش یافته است.

  اگر جسم بزرگی در آسمان دیدید، پناه بگیرید

در این مطالعه، ابی و همکارانش دهه‌ها داده را برای بررسی تغییرات سریع در رفتار خفاش‌ها که همزمان با شیوع ویروس هندرا در جنوب غربی کوئینزلند بین سال‌های 1996 تا 2020 بود، بررسی کردند.

ابی و همکاران گزارش می دهند که از سال 2003 تا 2020، رفتار خفاش ها و وقوع نشت به سرعت تغییر کرد و تعداد لانه ها سه برابر شد.

تا سال 2018، نزدیک به یک سوم از زیستگاه طبیعی خفاش های میوه در مقایسه با سال 1996 از بین رفته بود و خفاش ها به مناطق شهری رانده شدند.

خشکسالی ال نینو همچنین باعث کمبود غذای زمستانی برای خفاش ها شد که نشان دهنده افزایش زیستگاه در نزدیکی مناطق پرجمعیت انسان است که خفاش ها احتمالاً غذا پیدا می کنند.

نه تنها کمبود غذا و از دست دادن زیستگاه باعث می شود خفاش ها وارد مناطق مسکونی انسان ها و اسب ها شوند و تعداد برخورد انسان و حیوان را افزایش دهند، بلکه تحقیقات قبلی نشان داده است که استرس تغذیه ای می تواند منجر به افزایش ریزش ویروس در خفاش ها شود.

منبع: خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید