گرانی ماشین تقصیر مردم است

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: افزایش قیمت خودروها متاثر از افزایش قیمت تمام شده تولید آنها در کارخانه نیست، بلکه متاثر از نگاه مردم به خودرو به عنوان یک کالای سرمایه ای است که با افزایش نرخ ارز، تمایل به خرید خودرو و حفظ آن دارند.

وزیر جامعه را مقصر افزایش قیمت خودرو دانست و خاطرنشان کرد: افزایش قیمت خودرو متاثر از نگاه مردم به خودرو به عنوان کالای سرمایه ای است.

سیدرضا فاطمی امین در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سال گذشته 3.5 درصد و امسال 9.4 درصد رشد تولید و اقتصادی در حوزه صنعت داشتیم که بسیار امیدوارکننده است. بهترین راه برای ایجاد اشتغال در کشور و به نوعی توزیع درآمد از طریق بخش صنعت است. به همین ترتیب، آمار تولید شرکت های صنعتی و معدنی بورسی در آبان ماه امسال 5.6 درصد بیشتر از آبان ماه سال گذشته بود.

وی افزود: به لطف خدا حدود 5 ماه است که شرکت های صنعتی و معدنی بورسی که نیمی از تولید را به عهده دارند رشد 6 درصدی یا بیشتر را به ثبت رسانده اند. این رشد در ماه نوامبر نیز تکرار شد.» به طور کلی، داده ها نشان می دهد که بخش تولید در حال حرکت است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر طرح جدید مجلس نمایندگان آمریکا برای جلوگیری از ورود کودکان و مسئولان ایرانی به این کشور گفت: آنها را هم تحریم می کنیم تا نتوانند به ایران بیایند. این ممنوعیت خیلی بی معنی است.

وزیر صمت در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر علت افزایش قیمت خودرو در دو هفته اخیر گفت: نرخ ارز از پنج جهت بر بازارهای کشور تاثیر می گذارد. یکی برای مواد اولیه است. مثلاً در مورد کالایی مانند خودرو، بسته به نوع خودرو حدود 10 تا 20 درصد قطعات آن را وارد می کنیم. زمانی که قیمت دلار افزایش می یابد، قیمت خودرو نیز افزایش می یابد. اما این قیمت نهایی با قیمت فعلی بازار متفاوت است.

  علت سرگیجه ناگهانی چیست؟

وی افزود: نکته مهم این است که قیمت خودرو در بازار افزایش پیدا نمی کند. امروز قیمت تولید کننده داریم و قیمت بازار داریم. قیمت بازار گاهی 200 تا 300 میلیون بیشتر از قیمت تولید کننده است. آنچه در این دو ماه سردرگمی زیادی در این بازار ایجاد کرده است، قیمت های بازار است. قیمت های بازار به دلیل افزایش قیمت تمام شده قطعات افزایش نیافته است و چون تقاضا و عرضه خودرو در بازار متعادل نیست، خودرو به اشتباه تبدیل به سرمایه و افرادی شده است که می خواهند ارزش پول خود را حفظ کنند. برو برای خرید ماشین آنها در حال رفتن هستند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: پس وقتی قیمت دلار افزایش می یابد، قیمت خودرو نیز افزایش می یابد. اگر دلار کاهش پیدا کند، قیمت خودرو نیز کاهش می یابد. در سال های اخیر قیمت های بازار با افزایش قیمت ارز افزایش و با قیمت ارز کاهش یافته است.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید