کیفیت نامناسب لوازم خانگی ایرانی به دلیل نبود بازار رقابتی است

636073883574930537 C خبر ناگهانی

محمد جاویدی در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، درباره کیفیت لوازم خانگی یا خودروهای تولید داخل گفت: در حال حاضر کیفیت تولیدات داخلی در وضعیت خوبی قرار ندارد. این موضوع از سوی مقام معظم رهبری نیز مطرح شده است.»

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر با تاکید بر اینکه افراد قوی و گروه های مافیایی در برخی صنایع وجود دارند، گفت: افرادی که معمولا با جریانات سیاسی و یا برخی مسئولان مرتبط هستند در برخی بازارها از جمله خرید خودرو، قدرت و انحصار دارند. لوازم خانگی یا محصولات کشاورزی. در نتیجه با حمایت خود اجازه تشکیل بازار رقابتی را نمی دهند.

وی درباره تاثیر فساد یا بازار انحصاری بر کیفیت محصولات به ویژه لوازم خانگی و یا خودروسازی بیان کرد: در این زمینه باید به حوزه واردات و تولید داخلی به طور جداگانه توجه شود. شرکت های واردکننده معمولاً به جای واردات کالاهای باکیفیت، اجناس درجه دو یا سه را با قیمت های بالا در بازار می فروشند تا سود بیشتری کسب کنند.

جاویدی ادامه داد: در حال حاضر قیمت کالاهای خارجی در بازارها با کیفیت آنها مطابقت ندارد و مردم برای کالاهای درجه یک و مرغوب هزینه می کنند، اما کالای باکیفیت نمی خرند.

این فعال دانشجویی با اشاره به تولیدات داخلی گفت: در حال حاضر فناوری به کار رفته در صنایع تولیدی کشور با علم روز فاصله زیادی دارد، در نتیجه این مشکل کیفیت محصولات را تحت تاثیر قرار داده و مردم از برخی کالاهای تولید داخل رضایت کامل ندارند. ”

وی در پاسخ به این سوال که آیا دولت ها نمی توانند با فساد و انحصار در این صنعت مقابله کنند یا این موضوع برای آنها در اولویت نیست، گفت: البته باید به دولت سیزدهم فرصت بیشتری برای برخورد با تخریب کنندگان در صنعت داده شود. علاوه بر این، دولت به عنوان قانونگذار به تنهایی نمی تواند اقدام موثری برای رفع این مشکل انجام دهد.

  آیا زنی را به خاطر دارید که لباس زیر خلبان و شیرده را فاش کرد؟

جاویدی ادامه داد: قوه سه گانه به ویژه قوه قضائیه باید با هماهنگی مسیر و به دور از موازی کاری برای شکستن انحصار در صنایع اقدام کنند. اکنون عزمی در میان کارکنان برای بهبود کیفیت محصول و برخورد با گروه های مافیایی وجود دارد. اما این تنها زمانی کارساز خواهد بود که کشور نسبتاً باثبات باشد.

کارخانه های کوچک نیاز به حمایت دولت دارند

این دانشجوی دانشگاه خواجه نصیر با اشاره به فعالیت کارگاه های تولیدی کوچک و شرکت های دانش بنیان، یادآور شد: باید سازوکارها و سیاست های بلندمدت و اهداف بلندمدت برای حمایت از تولیدکنندگان موفق داخلی انجام شود. زیرا تا زمانی که این محصولات وارد بازار نشوند و رقابت شکل نگیرد نباید به بهبود محصول امیدوار بود.

جاویدی با انتقاد از سیاست های نادرست برخی از نمایندگان صنعت گفت: تاکنون طرح ها، پیش نویس های قوانین و سازوکارهای مختلفی تدوین شده اما به دلیل اینکه تاثیر خوبی نداشته روی کاغذ مانده است.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر در پایان خاطرنشان کرد: خودروسازان یا لوازم خانگی به دلیل اینکه از واردات قطعات سود بیشتری کسب می کنند. به تولیدکنندگان کوچک اجازه کار نمی دهد. در صورت حمایت از نظر کیفیت می توانند با تولیدکنندگان خارجی رقابت کنند. به عنوان مثال در چند سال اخیر شرکت های تولید کننده لوازم خانگی در کشور اقدام به فروش محصولاتی در بازار کرده اند که مردم از کیفیت و قیمت آن راضی هستند. اما به دلیل عدم حمایت دولت قبل، دیگر مانند گذشته فعال نیستند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید