کیست کبدی چیست و چقدر خطرناک است؟

552276 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، کیست یک کپسول یا کیسه پر از مایع سلولی و مواد دیگر است که شبیه بالونی است که در داخل بدن قرار گرفته است. کیست ها معمولا در زیر پوست ظاهر می شوند. پشت گردن و مچ دست شایع ترین محل کیست است، اما کیست می تواند در سایر قسمت های بدن نیز ایجاد شود. از جمله پستان، تخمدان یا هر بافت عضوی در داخل بدن. کیست های کبدی نیز در کبد ایجاد می شوند. این کیست ها بسیار شایع هستند. از هر 20 نفر حداقل یک نفر کیست کبدی دارد، اما اکثر مردم نمی دانند که کیست کبدی دارند.

بیشتر بخوانید:

علائم کیست کبدی چیست؟

اکثر کیست های کبدی اصلاً هیچ علامتی ایجاد نمی کنند. به همین دلیل، اکثر مردم از وجود خود اطلاعی ندارند، اما در برخی موارد، زمانی که کیست رشد می کند، می تواند علائم زیر را ایجاد کند:

منفجر کردن
درد در سمت راست و بالای شکم
احساس پری و ناراحتی در داخل شکم
درد در شانه راست

زمانی که کیست های کبدی باعث درد می شوند، درد معمولاً ناگهانی و خفیف تا شدید است، اما کیست های کوچک کبدی درد ایجاد نمی کنند و هیچ علامتی ندارند. به همین دلیل سال ها ناشناخته می مانند، اما اگر کیست بزرگ شود، درد نیز تشدید می شود، گاهی اوقات کیست آنقدر بزرگ می شود که حتی می توانید آن را در قسمت بیرونی شکم احساس کنید. خونریزی کیست های کبدی گاهی خود به خود بدون هیچ دارویی قطع می شود که در این صورت درد و علائم پس از دو روز بهبود می یابد.

چه چیزی باعث ایجاد کیست های کبدی می شود؟

در بیشتر موارد، پزشکان در مورد علت کیست های کبدی مطمئن نیستند، اما معمولاً نقص های کودکان و نوزادان را علت کیست های کبدی می دانند. در برخی از نقاط جهان، یک پرستو انگلی به نام اکینوکوکوس توسط حیوانات از جمله سگ ها بلعیده می شود که آنها را مبتلا می کند. این انگل در گله های گوسفند نیز وجود دارد و می تواند از طریق هوا پخش شود و باعث ایجاد کیست کبدی شود.

  برنامه جدید هفته بیست و سوم لیگ برتر فوتسال

برخی از کیست های کبدی در اثر شرایط نادری مانند بیماری کبد پلی کیستیک ایجاد می شوند. گاهی اوقات تومورها باعث رشد کیست در کبد می شوند.

گاهی اوقات کیست های کبدی نتیجه ناهنجاری های کیسه صفرا هستند که علت آن هنوز ناشناخته است. صفرا ماده ای است که توسط کبد تولید می شود و به هضم و هضم غذا کمک می کند.

برخی از افراد با کیست کبدی متولد می شوند، اما برخی نیز هستند که حتی در سنین بالا نیز کیست کبدی در بدن خود ندارند. زمانی که کیست کبد در بدو تولد در بدن فرد وجود داشته باشد، معمولاً تا زمانی که در نوجوانی علائمی را نشان نمی دهد، تشخیص داده نشده باقی می ماند.

کیست کبد چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشکان معمولاً از سونوگرافی یا سایر آزمایش‌های تصویربرداری برای تشخیص کیست‌های کبدی استفاده می‌کنند و در برخی موارد ممکن است پزشک آزمایش خون را برای جستجوی انگل‌هایی که باعث کیست‌های کبدی می‌شوند انجام دهد.

کیست ها معمولا با توموگرافی کامپیوتری تشخیص داده می شوند. فقط بیمارانی که علائم خود را دارند نیاز به درمان دارند. در این حالت ممکن است فرد برای برداشتن قسمت اعظم دیواره کیست نیاز به جراحی داشته باشد. اگر فقط بخواهند مایع داخل کیست را تخلیه کنند، نتیجه کار نمی کند یا ظرف چند روز دوباره پر می شود. این روش به روش لاپاراسکوپی انجام می شود و تنها به دو تا سه برش کوچک نیاز دارد که احتمال بازگشت آن کم است.

بیماری کبد پلی کیستیک نادر است. از هر 1000 نفر 6 نفر را شامل می شود. این بیماری به شکل درشت و کوچک یا ترکیبی از آنها شبیه انگور است. 90 درصد افرادی که بیمار می شوند بیشتر در معرض ابتلا به کیست های کبدی هستند.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

بر خلاف کیست های معمولی کبد، تومورهای کیستیک کبد چندان شایع نیستند. این تومورها دارای قسمت های جامد و مایع هستند و بیشتر آنها بی ضرر هستند، اما می توانند به سرطان نیز تبدیل شوند. در موارد بسیار نادر، افراد ممکن است دچار التهاب لوزالمعده یا پانکراس شوند و ممکن است کیست کاذب در کبدشان ایجاد شود. کیست های کاذب به معنای کیست های واقعی نیستند، بلکه زباله ها و مایعات باقی مانده از لوزالمعده در کبد جمع می شوند که در این صورت مایع اضافی با یا بدون جراحی خارج می شود. اگر پزشک چیزی در کبد شما پیدا کند، ممکن است بداند که کیست یا تومور است.

علائم تومورهای کیست کبدی شامل احساس پری و درد در ناحیه شکم است که با سونوگرافی و توموگرافی کامپیوتری مجددا تشخیص داده می شود و تمامی تومورهای کیست کبد با جراحی برداشته می شوند.

حتی اگر کیست های کبدی بسیار بزرگ باشند و درد شدید ایجاد کنند، چشم انداز درمان ما همچنان مثبت است. همچنین باید از تمام گزینه های درمانی آگاه باشید. مزایا و معایب هر کدام را بشناسید و تصمیم بگیرید که کدام را انتخاب کنید. کیست های کبدی معمولاً علت نارسایی یا سرطان کبد نیستند.

درمان کیست کبد چیست؟

اگر کیست کبد شما علائمی ایجاد نکند، ممکن است پزشک به هیچ وجه آن را درمان نکند، اما در صورت داشتن علائم، ممکن است کیست کبد را تخلیه کند. در برخی موارد، پزشک ممکن است جراحی را برای برداشتن بخشی از کیست برای جلوگیری از تجمع مجدد مایع در داخل کیست پیشنهاد کند. همانطور که گفتیم این یک عمل لاپاراسکوپی است و نیاز به برش های کوچک دارد و پس از آن معمولا فرد یک یا دو شب در بیمارستان بستری می شود.

  ساخت مکمل بدنسازی با شیشه

در بیشتر موارد پس از دو هفته به حالت عادی باز می گردد. کیست های کبدی پس از جراحی هرگز بر نمی گردند. اگر تومور کبدی دارید همانطور که گفتیم تنها راه جراحی است تا پزشک بتواند کل تومور را از بدن خارج کند.

درمان رژیم غذایی کیست کبد

رژیم غذایی خاصی برای افراد مبتلا به کیست کبدی وجود ندارد، اما چه مبتلا به کیست کبدی باشید چه نداشته باشید، بهتر است رژیم غذایی کم چرب داشته باشید. به یاد داشته باشید که از خوردن غذاهایی مانند الکل و شکر پرهیز کنید و میوه ها، سبزیجات، حبوبات و پروتئین بیشتری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید که برای کبد مفید است.

آیا کیست های کبدی خطرناک هستند؟

در موارد نادر، کیست های غیر سرطانی کبد می توانند به کیست های سرطانی تبدیل شوند. زمانی که این کیست ها سرطانی می شوند، بیشتر علائم آنها شبیه کیست های معمولی است و باعث درد بسیار شدید در قسمت بالای شکم می شود. گاهی اوقات کیست های کبدی به دلیل بیماری کبد پلی کیستیک ایجاد می شوند و در برخی موارد بسیار شدید ممکن است فرد نیاز به پیوند کبد داشته باشد که بسیار نادر است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید