کنگره آمریکا از بایدن می‌خواهد تا با ایران گفتگو کند

561564 خبر ناگهانی

به گزارش ایسکانیوز، قانونگذاران جمهوری خواه کنگره در گزارشی از دیپلماسی محرمانه بایدن با ایران خبر دادند و از اطلاع رسانی به مردم آمریکا در خصوص امتیازات ایران به عنوان بخشی از توافقنامه خودداری کردند، هسته های جدیدی فراهم شده است، آنها خسته شده اند.

به گزارش رسانه های آمریکایی، در شرایطی که مذاکرات در مراحل پایانی خود قرار دارد و در بحبوحه درخواست های ایران برای لغو تمامی تحریم های آمریکا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، رهبران خارجی جمهوری خواه مقامات ارشد بایدن را به کنگره سوق می دهند.وضعیت مذاکرات دیپلماتیک .
بر اساس این گزارش، گروهی از جمهوری‌خواهان در کمیته‌های امور خارجی و نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه در نامه‌ای به کاخ سفید منحصراً خطاب به واشنگتن فری بیکن نوشتند: «علیرغم نامشخص بودن وضعیت مذاکرات، حق با مردم آمریکاست. آنها می‌دانند که دیپلمات‌هایشان در وین درباره چه جایگزین‌هایی به توافق رسیده‌اند و شما چگونه می‌خواهید با طیف وسیع‌تری از تهدیدات ایران از جمله تهدید فزاینده برنامه‌های موشکی و پهپادی خطرناک و گروگان گرفتن آمریکایی‌ها مقابله کنید.

جمهوری خواهان از جمله کلودیا تونی، ماریا الویرا سالازار، گرگ استابی، رونی جکسون و دان بیکن، بارها ایران را متهم کرده اند: «کاهش میلیاردها دلار تحریم هایی که ممکن است توسط سازمان تروریستی منطقه ای تامین شود، غیرقابل قبول است، زیرا دولت بایدن در آستانه انعقاد یک توافق ضعیف تر از قرارداد اصلی 2015.

ادامه مطلب

بر اساس این گزارش، در طول بیش از یک سال مذاکره، دولت بایدن علناً از اطلاع رسانی کنگره خودداری کرده است و مقامات دولت بایدن از جمله رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، برخلاف دولت اوباما با این مذاکرات مخالفت کرده اند. و مردم فقط بر روی جلسات توجیهی طبقه بندی شده (محرمانه) توافق کردند. نمایندگان چنین جلساتی را غیرقابل قبول اعلام کردند.

  علائم آنفولانزا

آنها به کاخ سفید نوشتند: تاکنون تنها جلسات توجیهی محرمانه پشت درهای بسته در کنگره برگزار شده است. این یک شروع است، اما کافی نیست. رابرت مالی به عنوان فرستاده ویژه مردم آمریکا کار می کند و باید پاسخگوی آنها باشد.

بنابراین، به نمایندگی از مردم آمریکا، از شما می‌خواهیم که از مقامات ارشد بخواهید که در جلسه استماع عمومی شرکت کنند و از شفافیت لازم در مورد برنامه‌ها و تلاش‌های شما برای جلوگیری از یک ایران هسته‌ای اطمینان حاصل کنند.

به گفته رسانه‌های محافظه‌کار، در ماه‌های اخیر مشخص شده است که دولت بایدن تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت ایران را به حالت تعلیق در می‌آورد و میلیاردها دلار درآمد را قبل از دستیابی به توافق تامین می‌کند. به عنوان مثال، گفته می شود چین از زمان روی کار آمدن جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، 22 میلیارد دلار نفت تحریم شده ایران را وارد کرده است.

بر اساس این گزارش، ایالات متحده همچنین برخی تحریم های هسته ای را لغو کرده و به کشورهایی مانند چین و روسیه اجازه داده است تا بخش هایی از زیرساخت های هسته ای تهران را بسازند. اقدامی که توسط واشنگتن فری بیکن مدعی شد، به عنوان امتیازی قبل از توافق برای متقاعد کردن ایران ارائه شد.

وزارت امور خارجه به فری بیکن گفته است که از گفتگوهای عمومی خودداری می کند و تا زمان حصول توافق، شرایط را خصوصی نگه می دارد. منابع رسانه ای گفتند، در جلسه استماع سنا در روز سه شنبه، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، درخواست سناتور برای شهادت مالی عمومی درباره این معامله را رد کرد و مقامات جمهوری خواه حاضر در جلسه را خشمگین کرد.

  قتل پیرمرد پولدار در تبریز/ دوربین مداربسته قاتل بی عاطفه را گرفتار کرد

قانونگذاران جمهوریخواه در پایان گفتند: «با توجه به خطرات جدی برای امنیت ملی آمریکا ناشی از بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) با ایران و حملات اخیر ایران به اهداف آمریکا در عراق، ارائه توضیحات عمومی در مورد این توافق ضروری است. ما از دولت شما می خواهیم که به تعهدات خود عمل کند و بلافاصله قبل از دستیابی به توافق در وین یا شکست در مذاکره، مذاکرات را برای کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان توضیح دهد.

قانونگذاران آمریکایی به ویژه حزب جمهوری خواه در هفته های اخیر نسبت به ادعاهایی مبنی بر حذف ایران از لیست تروریستی سپاه پاسداران ابراز نگرانی کرده اند. واشنگتن فری بیکن پیشتر گفته بود که آخرین پیشنهاد دولت بایدن در مذاکرات با ایران تحریم ها علیه حداقل 80000 عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را لغو می کند. به گفته یک مقام وزارت امور خارجه، دولت بایدن “آماده اتخاذ تصمیمات دشوار است.”

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید