کمیسیون سازمان ملل متحد در مورد وضعیت زنان قدرت اجرایی محدودی دارد

534661 خبر ناگهانی

علی بیگدالی، تحلیلگر و کارشناس مسائل بین الملل در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایسکانیوز، درباره حوزه فعالیت کمیسیون زنان سازمان ملل گفت: این کمیسیون مربوط به دومین رکن مهم سازمان ملل است که مسئول آن است. عنوان کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد است و دامنه آن از نظر حقوقی، مالی و حتی حقوق بشری بسیار گسترده است. یکی از فعالیت های این کمیسیون مربوط به موضوع زنان در سطح جهانی است، بنابراین تصمیمات اتخاذ شده در این کمیسیون از آنجایی که زیر نظر مجمع عمومی سازمان ملل است، به مجمع رفته است و این موضوع اعتبار و اعتبار سیاسی را تحت تأثیر قرار می دهد. شخصیت طرفی که در مورد آن تصمیم گرفته است

بیگدالی ادامه داد: در این صورت این اقدامات می تواند فضای بین المللی علیه ایران را مخدوش کند و تمایل به سرمایه گذاری در ایران را کاهش دهد. جنبه های اجرایی این کمیسیون بسیار محدود بوده و در زمان تأسیس در قالب درخواست و هشدار به کشورهای متبوع برای رعایت استانداردهای مورد نظر اعلام کردند. البته اکنون جنبه اجرایی تری به خود گرفته و گزارش نهایی را به مجمع ارسال کرده است و این احتمال وجود دارد که هر سال در زمان برگزاری مجمع، این مصوبه نیز در مجمع منتشر شود و به دست نمایندگان مجلس برسد. طرفین و به همین دلیل ممکن است به فضای بین المللی ایران لطمه بزند.

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به مزایای عضویت در این کمیسیون گفت: پذیرش عضویت ایران در این کمیسیون هنوز یک سال تمام نشده و این عضویت قطعی نیست. لزوماً همه کشورها عضو این کمیسیون نیستند، اما حدود 45 تا 50 عضو دائمی دارد، اما می تواند در مورد همه کشورها اظهار نظر کند و قطعنامه صادر کند. مزیت این کمیسیون برای ایالات متحده این است که برای بسیاری از کشورهای عضو سازمان ملل متحد یک امتیاز است.

  شکست در مذاکرات آغاز می شود

وی افزود: به عنوان مثال، اگر ایران در شورای وضعیت زنان عضویت داشته باشد، می خواهد به دنیا ثابت کند که جایگاه زنان آنقدر برای این کشور مهم است که نماینده ویژه ای به این شورا فرستاده است و به تعهدات بین المللی در قبال زنان عمل می کند، به جایگاه زنان احترام می گذارد و به حقوق زنان پایبند است. اکنون نیز به همین دلیل، ایران به دلیل رعایت نکردن جایگاه زنان در این کمیسیون، از حضور در این کمیسیون منع شد.

بگدلی با اشاره به عدم امکان بازگشت ایران به کمیسیون تا 4 سال آینده خاطرنشان کرد: اخراج ایران از پایان سال 2022 تا چهار سال بعد یعنی تا سال 2026 ادامه خواهد داشت و ایران دیگر نمی تواند برای بازگشت اقدام کند. در این کمیته پس از گذشت این 4 سال می تواند مجددا درخواست خود را ارائه کند و این درخواست بررسی می شود و در صورت مثبت بودن نتیجه گزارش مدافع حقوق بشر می تواند به این کمیسیون مراجعه کند.

خبرنگار: فاطمه لشن زند

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید