کمتر از یک درصد از دانشجویان به عنوان همراهان فوق دکترا کار می کنند

558159 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار دانشگاه ایسکانیوز، پیمان صالحی معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نشست خبری شورای عالی عطاف که در چهارم مرداد ماه 1401 برگزار شد، گفت: در این ایام شاهد اوج گیری شورای عالی عطاف خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه یکی از مشوق های افرادی که در حوزه علمی، پژوهشی و فناوری فعالیت می کنند، حمایت های مقام معظم رهبری است، افزود: رئیس جمهور امروز علاوه بر حمایت های رهبری، توجه ویژه ای نیز به این موضوع داشت. حوزه علوم، تحقیقات و فناوری و به همین دلیل به مدت 11 سال در جلسه شورای عالی عطاف شرکت کردند.

صالحی با اشاره به اینکه قانون تشکیل شورا به سال 1382 برمی گردد، گفت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای انجام فعالیت های فرابخشی ضرورت تشکیل این شورا را احساس کرد. اما این شورا وابسته به این وزارتخانه نیست و رئیس شورا رئیس جمهور است.

دبیرکل شورای عالی عطاف بر اهمیت این شورا تاکید کرد و یادآور شد: حضور در شورا برای همه اعضا در اولویت است به طوری که تنها 2 نفر از اعضا در آخرین جلسه شورا حضور نداشتند.

وی افزود: وظایف شورای عالی عطاف شامل مواردی چون سیاست گذاری و برنامه ریزی کلان، هماهنگی، نظارت و ارزیابی، پشتیبانی و تامین منابع در حوزه علمی، پژوهشی و فناوری است.

وی با بیان اینکه برای انجام وظایف شورا باید یک درصد از بودجه سازمان ها و 40 درصد از بودجه تحقیقاتی شرکت های سودده با مصوبه شورای عالی عطاف در معاونت پژوهشی استفاده شود، گفت: در این راستا باید به این موضوع توجه شود. 1 درصد حدود 2 هزار میلیارد تومان و 40 درصد بودجه پژوهشی سازمان ها 250 میلیارد تومان در سال است. البته کارفرما یعنی شرکت بودجه تحقیقاتی دارد و آن شرکت تعیین می کند که این بودجه در چه زمینه ای هزینه شود.

  مذاکره با تیم های دیگر یک حرفه نیست، من با عمان قرارداد دارم

دبیر کل شورای عالی عطاف خاطرنشان کرد: این انتقاد همیشه وجود داشته که چرا بودجه پژوهشی کشور زیر یک درصد تولید ناخالص داخلی است.

صندوق شورای عالی بخشودگی راه اندازی می شود

وی افزود: ایجاد صندوق ندامت شورای عالی یکی دیگر از اقدامات شورا است که هدف آن حلقه مفقوده نظام تامین مالی پژوهش است. این صندوق برای حمایت از ایده ها و نوآوری های رایگان ایجاد می شود. تاکنون، صندوقی که برای ایده‌های اولیه کمک مالی می‌دهد. در ایران نبود.

صالحی تاکید کرد: برخی کشورها 10 هزار دلار کمک بلاعوض برای ایده های فناوری می دهند. اما جای چنین اعتباری در ایران نیست. به عنوان مثال شرکت های دانش بنیان داریم که نیاز به بودجه 500 یا 1000 میلیارد تومانی دارند و اگر این بودجه تامین شود می توانند مشکلات کشور را حل کنند. اما هیچ صندوقی برای ارائه این کمک به شرکت ها وجود ندارد. در همین راستا صندوق علوم، تحقیقات و فناوری راه اندازی شد. اساسنامه این صندوق تنظیم شده و در شهریورماه به تصویب شورای دولت می رسد.

دانشجویان با استفاده از خدمات کلیه آزمایشگاه ها، شبکه ملی آزمایشگاهی کشور را ایجاد می کنند

دبیر کل شورای عالی عتف با بیان اینکه یکی دیگر از اقدامات شورای عالی عتف ایجاد شبکه ملی آزمایشگاهی کشور است، افزود: آزمایشگاه های زیادی در کشور وجود دارد که زیر نظر وزارتخانه ها و سازمان های مختلف از جمله می باشد. وزارت علوم، بهداشت یا دانشگاه آزاد اسلامی. وجود شبکه های آزمایشگاهی متعدد و موازی یکی از مشکلات حوزه علمی کشور بود که با ایجاد شبکه آزمایشگاهی ملی کشور حل خواهد شد.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

وی گفت: با ساخت این شبکه یک دانشجو می تواند از خدمات تمامی آزمایشگاه های کشور استفاده کند. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سال گذشته برای شبکه آزمایشگاهی خود 50 میلیارد تومان و وزارتخانه های علوم و بهداشت هر کدام 20 میلیارد تومان هزینه کردند. هدف ما جمع آوری این مبالغ و استفاده از آنها برای تجهیز آزمایشگاه ها به صورت سازمان یافته است.

طرح ملی جذب و بکارگیری فلوشیپ فوق دکتری

صالحی با بیان اینکه اقدام دیگر شورای عالی عطاف تصویب طرح ملی جذب و بکارگیری پژوهشگران فوق دکتری است، یادآور شد: فردی که مدرک دکترا را به پایان رسانده می تواند تا 5 سال از حقوق فوق دکتری استفاده کند. حقوق این افراد تا 70 درصد حقوق معلم است و می توانند بیمه و حقوق داشته باشند. کشورهایی مانند آمریکا از این طریق بهترین دانشجویان دکترا را از کشورهای دیگر جذب می کنند.

دبیرکل شورای عطاف خاطرنشان کرد: فرادکتری یعنی افرادی که کارشان پژوهشی است. اما شاغل نیستند. دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری در حال تحصیل هستند. اما فلوشیپ فوق دکترا شاغل بوده و موظف است از تجربیات دوره های کارشناسی ارشد و دکتری در انجام تحقیقات استفاده کند.

وی گفت: در انگلیس به ازای هر 4 دانشجو یک نفر فوق دکترا است. با کمک دوره های فوق دکتری می توان نخبگان را در کشور حفظ کرد. علاوه بر این، مدرک فوق دکترا مقدمه ای برای جذب هیئت علمی خواهد بود.

صالحی درباره آمار دانشجویان دکتری در ایران گفت: در حال حاضر 162 هزار و 924 دانشجوی دکتری در ایران وجود دارد و سالانه 10 هزار نفر به تعداد دانشجویان دکتری ایران اضافه می شود. در حالی که در 10 سال گذشته تنها 1200 نفر در ایران به عنوان فلوشیپ فوق دکترا مشغول به کار بوده اند. قابل ذکر است که موتور پیشرفت تکنولوژی در کشورها مدرک فوق دکتری است.

  دانشگاه آزاد اسلامی فعال ترین نهاد در گسترش فضای دانشگاهی در کشور است

دبیر شورای عالی عطاف با اشاره به اینکه مقطع فوق دکتری از 200 امتیاز چهار امتیاز برای عضویت در هیئت علمی دارد و معتقدیم این امتیاز باید افزایش یابد، گفت: کسانی که در دوره فوق دکتری شرکت می کنند می توانند از سربازی استفاده کنند. طرح بنیاد نخبگان

دیدگاهتان را بنویسید