کمبود دارو در داروخانه ها همچنان ادامه دارد

572646 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، شیوع آنفلوآنزا در استان «بسیار گسترده» است، از سوی دیگر داروخانه ها با مشکل کمبود دارو مواجه هستند که مشکلاتی را برای مردم و بیماران ایجاد می کند. به گفته سیدحیدر محمدی، معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو، «با تشکیل ستاد نظارت بر عرضه دارو و فعالیت شبانه روزی این ستاد، کمبودهای دارویی و برخی از این کمبودها بررسی شده است. که تعدادشان کم است ملی است و زمان بیشتری می طلبد اما کمبود برخی داروها زمانی بود که با جابجایی موجودی بین استان ها مشکل حل شد.

بیشتر بخوانید:

بخشی از کمبود دارو مربوط به آنتی بیوتیک های خوراکی است که با افزایش تولید و واردات محموله ها برطرف می شود. برای ثبات و ثبات بازار دارویی کشور چندین هفته نیاز است تا با عرضه به موقع به شرکت های تولیدی، واردات و کمک به تعدیل مصرف دارو، مشکلات کمبود دارو به حداقل برسد.

مدتی است که کمبود آنتی بیوتیک برای کودکان وجود دارد و داروخانه ها می گویند که آنتی بیوتیک کودکان را توزیع نمی کنند. برای پیگیری این وضعیت، از چندین مطب اطفال و چندین کلینیک بازدید کردیم. چیزی که دیدیم صف های طولانی بچه هایی بود که تازه به دبستان یا مهدکودک و پیش دبستانی رفته بودند و با آنفولانزا و سرماخوردگی پایین آمده بودند. مادر یکی از بچه ها می گوید حدود یک ساعت است که در صف ایستاده ایم اما بیماران زیادی هستند و هنوز نوبت ما نرسیده است. از طرفی هر مریضی که برای گرفتن دارو می رود، دوباره پیش دکتر می آید و می گوید فلان دارو پیدا نمی شود، داروی دیگری را تجویز می کند.

از سوی دیگر، مادر فرزند دیگری نیز در این باره می گوید: «من چندین بار برای درمان بیماری دخترم به پزشک مراجعه کرده ام اما به دلیل نبود برخی داروها همچنان مشکل داریم. حتی روزهای قبل که برای معالجه دخترم به داروخانه رفتم، سر در دسترس نبود “امروز سرم در دسترس است.” سایر بیمارانی که در این مطب حضور دارند نیز از کمبود برخی داروها گلایه دارند و می گویند برخی از داروهای خارجی که در داروخانه ها موجود است با قیمت بالاتری به دست آنها می رسد. این شکایات در حالی مطرح می شود که وزارت بهداشت برای رفع مشکل کمبود دارو از واردات چندین محموله دارو به کشور خبر داده است اما ظاهرا با گذشت چند روز از توزیع این داروها همچنان برخی داروخانه ها با مشکل مواجه هستند. از کمبود دارو

  در نوع سوالات خواستگاری با شخصیت طرف مقابل آشنا شوید

کمبود فرآورده های دارویی در برخی داروخانه ها

در همین رابطه سیدعلی فاطمی، رئیس انجمن داروسازان ایران به فارس گفت: توزیع آنتی بیوتیک ها نسبت به هفته های اخیر بهبود یافته است، اما همچنان در برخی استان ها کمبود برخی از این داروها وجود دارد. آنتی بیوتیک های هندی در بازار دارویی کشور از شرایط بحرانی دارویی خارج شده است اما باید بدانیم که 90 درصد بازار دارویی کشور را آنتی بیوتیک های تولید داخل تشکیل می دهد که امیدواریم با افزایش تولید این کمبود را برطرف کنیم.

فاطمی با اشاره به اینکه داروهای وارداتی هندی کیفیت خوبی دارند، افزود: حجم این داروها نسبت به داروهای داخلی کمتر است و به همین دلیل گاهی پزشک مجبور می شود به جای یک قرص یا شربت، چند دارو تجویز کند. مشکل قیمت داروها را بالا برد و به جیب مردم فشار آورد. حجم برخی از اقلام داروهای ایرانی 3 برابر داروهای هندی است، بنابراین بیمار می تواند مدت زمان بیشتری از آنها استفاده کند و برای بیمار ارزانتر است.

خطر عفونت میکروبی با پنوموکوک در کودکان

فرهاد چوبدار، رئیس بیمارستان علی اصغر (ع) درباره شایع ترین عفونت هایی که در هوای سرد کودکان را درگیر می کند و وضعیت فعلی مراجعه کودکان به مراکز درمانی و بیمارستانی می گوید: در حال حاضر با یک سری ویروس در کودکان مواجه هستیم. آنفولانزا یک اپیدمی شروع کرد و تقریباً از اوج خود گذشته و رو به کاهش است، اما هنوز به طور کامل از جمعیت ریشه کن نشده است. در عین حال، برخی از افراد به طور همزمان هم به ویروس آنفولانزا و هم به ویروس کرونا مبتلا شده اند. همچنین برخی از ویروس های دیگر مانند ویروس سرماخوردگی، انترو ویروس ها و آدنوویروس ها همچنان در جامعه وجود دارند.

  بازیکن سابق استقلال یک پنالتی گرفت

وی ادامه می دهد: از طرفی برونشیولیت در نوزادان خردسال نیز دیده می شود که عامل آن ویروسی به نام RSV است و بسیار شایع است. علاوه بر این، این ویروس اثرات آلودگی هوا را در ریه های کودکان مبتلا بدتر می کند. همچنین لازم به ذکر است که به دلیل درمان نادرست آنفولانزا و به ویژه استفاده نامناسب از آنتی بیوتیک ها و کورتون ها در این بیماران، عفونت میکروبی پنوموکوک در جامعه گسترش می یابد که بسیار خطرناک است و ریه ها را درگیر کرده و منجر به آنفولانزا می شود. بیماران را بسیار بیمار می کند. بنابراین گاهی اوقات کار آنها منجر به بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه می شود.

چوبدار با بیان اینکه در هفته های اخیر مراجعات زیادی به بیمارستان علی اصغر صورت گرفته است، تصریح می کند: با توجه به اینکه ما بیمارستان ارجاعی هستیم معمولا بیماران بیمار به ما مراجعه می کنند. الان شاید در مراکز دیگر شیوع آنچنان زیاد نباشد اما در بیمارستان ما چون مراجعه می کنیم شیوع بالاست.

کلیباف گفت: امیدوارم سال آینده این اتفاق تکرار نشود

طی چند روز گذشته بارها نمایندگان مجلس در خصوص کمبود دارو به وزیر بهداشت تذکر داده بودند اما در نهایت این کمبود صدای محمدبکر کلیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی مجلس را درآورد. مجلس روز سه شنبه 3 آبان در حال بررسی گزارش کمیسیون بهداشت و درمان پس از استماع اظهارات وزیر بهداشت و برخی از نمایندگان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره مدیریت زنجیره تامین و توزیع دارو و علل کمبودهای اخیر در کشور به عین اللهی مراجعه کرد و گفت: امروز کمبود دارو مهم ترین موضوع است.» در حوزه کمبود دارو، گزارش کمیسیون و بررسی های انجام شده در این اداره نشان می دهد که در هماهنگی ها مشکل داریم. بین نهادها

  دام های متقلبانه در کمین فارغ التحصیلان داروسازی/ عدم پرداخت حقوق اساتید داروسازی به یک چالش تبدیل شده است.

وی افزود: اگر سامانه ttac (ttac.ir) که سال ها داده در این سامانه و ماه به ماه نیاز و انواع بیماری ها و انواع مصرف دارد در تحلیل این سامانه وجود داشته باشد، زمان نیاز را به ما نشان می دهد. چه دارویی داریم و تعجب در این مورد قابل قبول نیست.

رئیس مجلس تصریح کرد: اگر مشکلاتی مثلاً در گمرک وجود دارد، بحث بهداشت آنقدر مهم و حساس است که هم دولت و رئیس جمهور و هم مجلس و کمیسیون بهداشت به این موضوع حساس هستند و فکر می کنیم جنابعالی. مسئولیت این هماهنگی ها بر عهده جناب عالی و دولت و مجلس است، این قدرت شماست که در ابتدای زمستان از این امر جلوگیری کنید. حدود 90 قلم داروی کمیاب داریم و بیش از 300 قلم جزو داروهای کمیاب است و مردم نمی توانند آن را تهیه کنند.

قالیباف در پایان خطاب به وزیر بهداشت گفت: امیدواریم سال آینده این موضوع تکرار نشود و اگر منطقی باشد در مجلس در اختیار شما هستیم. تقریباً می توان گفت که بیمه سلامت و بیمه های نظامی با گذشت زمان کار خود را انجام می دهند، اما بیمه تأمین اجتماعی در فواصل زمانی 8 یا 9 ماهه انجام می شود و انشاالله بتوانید این مشکل جدی مردم را برطرف کنید. یک مشکل بهداشتی است، در آینده نزدیک

حال با توجه به ادامه روند کمبود دارو در کشور باید دید وزارت بهداشت در روزهای آینده چه اقداماتی برای رفع این مشکل انجام خواهد داد و تا چند روز دیگر این کمبود برطرف خواهد شد؟

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید