کشوری با تک نرخی شدن ارز موفق است

551709 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، محمدحسن دهوار; یکی از اعضای اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجو درباره مشکلات ارز 4200 تومانی گفت: مشکلات ارز 4200 تومانی بر همه آشکار است. نه به این دلیل که قیمت دلار خیلی بالاتر از 4200 تومان بود.

وی افزود: توزیع ارز 4200 تومانی تبدیل به رانت برای یک نفر شد، توزیع ارز 4200 تومانی محدودیتی نداشت و تولید هر مقداری که مردم برای دریافت ارز 4200 تومانی درخواست می کردند توزیع شد. و عده ای ارز دریافت می کردند یا کالا وارد کشور نمی شد و یا اگر وارد می شد به قیمت ارز در بازار آزاد فروخته می شد.

آبزرور تصریح کرد: کسانی که در چنین شرایطی آسیب دیدند طبقه متوسط ​​جامعه بودند و تحت فشار زیادی بودند. خوشبختانه ارز 4200 حذف شده است، این چیز خوبی است.

عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه معتقدیم اگر نرخ ارز در آن کشور تک نرخی باشد اقتصاد یک کشور موفق است، ادامه داد: ارز 4200 تومانی اصلا برای اقتصاد خوب نبود و یک دلیل اصلی تورم فعلی وجود ارز 4200 تومانی است.

وی درباره تاثیر حذف ارز 4200 تومانی بر رشد بخش کشاورزی گفت: زمانی که ارز 4200 تومانی داشتیم انگیزه زیادی برای واردات وجود داشت اما اکنون که ارز 4200 تومانی نداریم انگیزه واردات یکسان نیست. این موضوع می تواند به طور قابل توجهی بر افزایش تولید داخلی تأثیر بگذارد، زیرا انگیزه رسیدن به خودکفایی را افزایش می دهد.

ناظر در خصوص تاثیر حذف ارز 4200 تومانی برای کاهش تورم تصریح کرد: تورمی که در حال حاضر شاهد آن هستیم به دلیل حجم پول در گردش است، برای کنترل تورم، دولت باید زمانی حجم پول در گردش را کاهش دهد. پول در دست مردم رو به افزایش است، تورمی که شاهد آن هستیم، در حال ایجاد شدن است.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

یکی از اعضای اتاق بازرگانی تهران در خصوص پرداخت یارانه مستقیم به انتهای زنجیره و کاهش ضریب جینی خاطرنشان کرد: پرداخت یارانه مستقیم به مردم در کاهش ضریب جینی بی تاثیر نیست، بلکه بیشتر است. برای مسکن اگر یارانه به درستی پرداخت شود تاثیر مثبت خواهد داشت و در حال حاضر در بسیاری از کشورها این کار انجام می شود اما متاسفانه برخی از افراد در حال حاضر یارانه دریافت می کنند که اگر یارانه به درستی پرداخت شود نباید دریافت کنند. اثر .

منبع: دانشجو

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید