کشف محتوای عجیب در طلسم 800 ساله

در سال 2008، یک گردنبند با روکش طلا در ماینتس آلمان کشف شد. محققان معتقدند این قفسه حدود 800 سال قدمت دارد و چیزی در آن پنهان است. با این حال، تلاش برای باز کردن فیزیکی آویز ممکن است به مصنوع آسیب برساند. بنابراین محققان تصمیم گرفتند آویز را با پرتوهای نوترونی اسکن کنند.

مطالعه محتویات این آویز توسط تیمی از مرکز باستان شناسی لایب نیتس (LEIZA) انجام شد. محققان از رادیوگرافی مقطعی و آنالیز فعال سازی سریع گاما (PGAA) با نوترون ها برای اسکن داخلی آویز استفاده کردند. آنچه دیدند پنج بسته ابریشم و کتان بود که هر کدام حاوی یک تکه استخوان بود. به گفته محققان، این قطعات استخوان بقایای برخی از مقدسین مسیحی است.

ماتیاس هاینزل، بازسازی‌کننده از LEIZA توضیح می‌دهد: «آزمایش نوترون غیرمخرب به‌ویژه مفید بود، زیرا نمی‌توانستیم درب محفظه را باز کنیم و داخل آن را ببینیم. اجسام داخل و همچنین مکانیسم قفل این آویز پس از قرن ها زنگ زدگی به شدت آسیب دید و بازکردن آن به معنای وارد شدن آسیب های جبران ناپذیر به آن بود.

ماتیاس در حین بررسی های خود یک تکه سیم در حلقه اتصال آویز پیدا کرد که با بررسی دقیق تر معلوم شد که ابریشم است: «این اولین مدرکی است که نشان می دهد این نوع آویز احتمالاً با نخ ابریشم به گردن آویزان شده است. تصویربرداری مقطعی نوترونی در دانشگاه فنی مونیخ به ما این امکان را می دهد که نخ و نخ های پارچه داخل چوب لباسی را اندازه گیری کنیم.

تجزیه و تحلیل نوترونی مواد طبیعی را قابل مشاهده می کند.

  سینه عزای حسینی عشق و ولایت اهل بیت را از نسلی به نسل دیگر منتقل می کند.

هاینزل 500 ساعت را صرف زدودن رسوبات زنگ از این قفسه کرد. تحقیقات اولیه نشان می دهد که این آویز به ارتفاع حدود 6 سانتی متر، عرض 6 سانتی متر و ضخامت یک سانتی متر احتمالاً ظرفی برای سوغات مذهبی است. از آنجایی که محتویات طبیعی آویز در اولین تصاویر اشعه ایکس قابل مشاهده نبود، محققان به مقطع نوترونی روی آوردند که نشان داد این آویز حاوی دسته‌های پارچه‌ای حاوی قطعات استخوانی است. محققان تک تک عناصر موجود در این نمونه را با تحریک آنها با PGAA برای انتشار تابش گاما شناسایی کردند.

هاینزل می‌گوید: «ما نمی‌توانیم بگوییم که آیا این قطعات استخوان متعلق به یک قدیس است یا نه، یا اگر چنین است، به چه کسی تعلق دارد. بسته های یادبود معمولاً حاوی یک نوار کاغذ پوستی هستند که نام قدیس روی آن نوشته شده است. اما در این مورد متأسفانه نامی از قدیس برده نمی شود. ما به عنوان یک تیم تحقیقاتی باستان شناسی وظیفه خود می دانیم که از اصالت تاریخی اشیاء موجود در این آویز برای نسل های آینده محافظت کنیم.

تنها سه نوع دیگر از این نوع ظروف آویز عتیقه وجود دارد که به آنها تفیلین یا فیلاکتری می گویند. کلمه فیلاکتری از یک کلمه یونانی به معنای محافظت گرفته شده است. صاحبان فیلاکتری معمولاً آن را به گردن آویزان می کنند. نمای بیرونی این قفسه از مس طلاکاری شده و بر روی آن تصاویر حضرت عیسی (ع)، انجیل اربعه، حضرت مریم (ع) و چهار قدیس حکاکی شده است. محققان قدمت این مدال را به اواخر قرن دوازدهم و محل ساخت آن در کارگاهی در هیلدسهایم، نیدرزاکسن در آلمان، نسبت دادند.

  منچستریونایتد و اومونیا به صورت زنده امشب پنجشنبه 21 اکتبر ساعت 23:30.

(دکتر بورکارد شیلینگر، کار با مرکز رادیوگرافی مقطعی نوترون سرد ANTARES در مرکز هاینز مایر-لایبنیتس)

این کشف در اختیار اداره کل میراث فرهنگی و باستان شناسی در ماینتس است و در حال حاضر در نمایشگاه آثار باستانی در موزه دولتی ماینتس به نمایش گذاشته شده است.

منبع: فرادید

دیدگاهتان را بنویسید