کشف شگفت انگیز قطعات سنگی برجسته در تونل های تخت جمشید

در پنجمین فصل از بررسی آبراه‌های تخت جمشید تکه‌های بی‌شماری از ده‌ها سنگ برجسته را در کاخ تاچر در تخت جمشید کشف کنید.

کتیبه های جدید در تخت جمشید

دکتر حمید فدایی، مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید گفت: فصل پنجم کاوش‌های آبراهه تخت جمشید در فصول گذشته برای رفع مشکلات رطوبتی کاخ‌ها و کمک به هدف‌گیری آب‌های سطحی و دفع آن ادامه یافته است.

کشف کتیبه های جدید در تخت جمشید

وی افزود: یکی از نکات مهم در بررسی آبراهه ها پرداختن به آثاری است که بررسی آنها می تواند راهگشای بسیاری از رویدادهای همزمان یا پس از هخامنشی در تخت جمشید باشد و فرضیه های متعددی را ارائه می دهد و نیازمند تحقیق گسترده است.

کشف کتیبه های جدید در تخت جمشید

دکتر علی اسدی رئیس شورای باستان شناسی کاوش قنوات افزود: فصل پنجم کاوش قنوات تخت جمشید با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد و منجر به کشف ده ها مورد شد. از سنگ های برجسته با پلکان شمالی کاخ «ن». راه آبی به حیاط جنوبی کاخ تاچر بالا آمد.

سرپرست تیم کاوش باستان شناسی با اعلام این خبر گفت: این کاوش در حین کاوش فصل چهارم و به منظور تعیین چگونگی امتداد آبراهه های حیاط جنوبی کاخ تاچر انجام شد.

کشف کتیبه های جدید در تخت جمشید

اسدی افزود: نتایج این کاوش ها نشان داده است که یک آبراه فرعی از آبراه شرقی غربی در شمال حیاط کاخ تاچر جدا شده و به سمت جنوب و نزدیک پیکان کاخ به نام H امتداد یافته است.

رئیس هیئت باستان شناسی گفت: در این بخش ده ها قطعه سنگ برجسته که به نظر می رسد عمدتاً به پله های اصلی کاخ H متصل است، در دوره پس از هخامنشی عمدا شکسته شده و از دهانه های عمودی منتهی ریخته شده است. به طبقه حیاط.» مشاهده کرد.

  در حال حاضر هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت بلیت نداریم

اسدی با اشاره به اینکه قطعات سنگ نقش برجسته دارای نقوش گیاهی و انسانی است، خاطرنشان کرد: حداقل یکی از سنگ های شناسایی شده دارای کتیبه به خط میخی است و در صورت مطالعه کامل مجموعه سنگ ها، احتمال مواجهه با نمونه های کتیبه ای دیگر بسیار زیاد است.

این باستان شناس افزود: با توجه به اینکه جمع آوری این سنگ ها در روزهای اخیر کاوش ها مشاهده شده و همچنین نیاز به حضور برخی از اعضای متخصص به ویژه در زمینه کتیبه خوانی، حفاری این سنگ ها به وزارتخانه محول شده است. فصل ششم آبراهها .

وی با اشاره به انبوه قطعات سنگی کشف شده ابراز امیدواری کرد بخشی از مشکلات و پیچیدگی های نمای شمالی کاخ H که یکی از سخت ترین مسائل باستان شناسی تخت جمشید است، روشن شود.

اسدی در پایان افزود بخشی از برنامه این فصل از کاوش به بررسی و سازماندهی اکتشافات فصل های قبلی کاوش اختصاص دارد.

دیدگاهتان را بنویسید