کشف راز مهر روم باستان

محققان MIT با نمونه برداری از دیوار بتنی شهر باستانی Perivarnam در نزدیکی رم ایتالیا، دلیل ماندگاری این بتن را بررسی کردند. پریوارنام از قرن دوم قبل از میلاد تا قرن سیزدهم پس از میلاد سکونت داشت و اولین کاوش‌های باستان‌شناسی در قرن هجدهم در آنجا انجام شد، اما از سال 1990 بیشتر کارها بر روی آن انجام شده است.

برای مدت طولانی محققان دلیل دوام بالای بتن باستانی را وجود موادی مانند خاکستر آتشفشانی می دانستند. این خاکستر از منطقه پاتزولی ناپل در سراسر امپراتوری پراکنده شد و با بتن مخلوط شد. به نظر می رسد وجود این ماده در بتن مورد توجه معماران آن عصر بوده است.

بررسی دقیق‌تر نمونه‌های بتن باستانی نشان داد که این بتن‌ها حاوی ماده معدنی کوچک سفید دیگری بودند که در تمام بتن‌های روم باستان وجود داشت. این کانی در واقع آهک است که یکی دیگر از اجزای اصلی بتن باستانی است.

هیچ یک از ترکیبات استخراج شده از بتن های باستانی در بتن های امروزی یافت نمی شود، بنابراین سوال اینجاست که چرا این ترکیبات در بتن های باستانی استفاده می شده است؟

دانشمندان دانشگاه MIT این نظریه را ارائه کرده اند که وجود ترکیبات سنگ آهک در بتن باعث خود ترمیم بتن می شود. این ملک قبلاً شناخته شده نبود. تاکنون بسیاری از محققین معتقد بودند که وجود آهک در بتن باستانی در واقع یک ناخالصی است. اگر رومیان باستان در ساخت خود دقت می کردند، به سختی قادر به حذف ناخالصی ها از بتن بودند.

بررسی نمونه های بتن باستانی دانشمندان را به این نتیجه رسانده است که ترکیبات سفید موجود در بتن از کربنات کلسیم ساخته شده است. تحقیقات بیشتر نشان می دهد که این ترکیبات در دمای بسیار بالا تشکیل می شوند. دانشمندان این نظریه را مطرح کرده اند که اختلاط گرم ترکیبات آهک یکی از دلایل دوام بتن های باستانی است.

  دولت از نیروی پلیس حمایت خواهد کرد

هنگامی که ترک های کوچکی در بتن ایجاد می شود، به آهک می رسد و سنگ آهک با آب ترکیب می شود و محلول اشباع کلسیم تولید می شود و زمانی که این محلول متبلور شد، ترک از بین می رود. در این فرآیند، اختلاط سنگ آهک با خاکستر آتشفشانی نیز منجر به بتن قوی‌تر شده و ترک با مقاومت بالایی پر می‌شود.

محققان برای آزمایش فرضیه خود، چندین نمونه بتنی بر اساس روش قدیمی و روش های فعلی ساختند و عمداً در آنها شکاف ایجاد کردند و آب روی بتن ریختند. بتن ساخته شده در دو هفته، ترک ها را ترمیم کرد و نظریه محققان به اثبات رسید.

نتایج مطالعه نمونه های بتن باستانی و تولید بتن بر اساس فرمول باستانی در مقاله ای در مجله Science Advances منتشر شد.

دیدگاهتان را بنویسید