کشف دارویی که برای مبارزه با کرونا و سرطان ساخته شده است

573051 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، تیمی از محققان دانشکده پزشکی کِک نشان داده اند که داروی HA15 در بدن موش های آلوده به ویروس SARS-CoV-2 با مسدود کردن این دارو، بار ویروسی در ریه ها را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. تولید پروتئین چپرون

بیشتر بخوانید:

نتایج این مطالعه نشان می دهد که مسدود کردن تولید GRP78 یا اختلال در فعالیت آن با استفاده از این داروی جدید هدفمند از تکثیر ویروس کووید جلوگیری می کند. محققان دریافتند که داروی HA15 مانند داروی دیگری به نام YUM70 می تواند فعالیت سلول های GRP78 را مختل کند. داروی YUM70 نقش موثری در سرکوب سلول های سرطانی حامل سرطان پانکراس، ریه و روده بزرگ دارد.

اگرچه در شرایط فعلی واکسیناسیون می تواند تا حد زیادی از ما در برابر کرونا محافظت کند، دانشمندان همچنان به تحقیق در مورد راه های درمان عفونت های شدید ادامه می دهند.

مبارزه با سرطان و کرونا

یک تیم تحقیقاتی دانشکده پزشکی Keck به سرپرستی دکتر Amy S. Lee، پروفسور بیوشیمی و پزشکی مولکولی، اکنون نشان داده است که پروتئین چاپرون معروف به GRP78 نقش مهمی در گسترش SARS-CoV-2 ایفا می کند. نتایج این مطالعه در Nature Communications منتشر شده است. امی اس لی می گوید:

یکی از مشکلات اصلی در مبارزه با SARS-CoV-2 این است که دائماً جهش می یابد و برای آلوده کردن و تکثیر موثرتر در سلول های میزبان سازگار می شود.

برای حل این مشکل، محققان نقش GRP78 را بررسی کردند و دریافتند که در حالی که سلول‌های سالم برای عملکرد طبیعی به GRP78 نیاز دارند، سلول‌های تحت استرس به GRP78 بیشتری برای مقابله نیاز دارند. در یک مطالعه در سال 2021، محققان نشان دادند که وقتی SARS-CoV-2 روی صحنه آمد، GRP78 ناپدید شد.

  خبر افزایش قیمت 4 لبنیات پرطرفدار تکذیب شد

این تیم بررسی کردند که آیا GRP78 برای تکثیر ویروس کووید در سلول های ریه انسان مورد نیاز است یا خیر. هنگامی که آنها سلول های اپیتلیال ریه انسان آلوده به SARS-CoV-2 را مطالعه کردند، دریافتند که وقتی عفونت ویروسی تشدید می شود، سلول های آلوده سطوح بالاتری از GRP78 تولید می کنند.

در نتیجه، لی و تیم تحقیقاتی اش تصمیم به انجام آزمایش گرفتند و در نهایت ثابت کردند که GRP78 برای تولید مثل و تولید ویروس کرونا ضروری است. در نهایت، تیم تحقیقاتی دارویی به نام HA15 را روی سلول های ریه آلوده آزمایش کردند. همچنین مشخص شد که Ha15 در برابر سلول های سرطانی در اتصال به GRP78 موثر است.

محققان سپس HA15 را روی موش‌های دستکاری شده ژنتیکی آلوده به SARS-CoV-2 آزمایش کردند و دریافتند که این دارو بار ویروسی را در ریه‌ها به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. لی و همکارانش هنوز در حال بررسی این داروها هستند.

نتایج این مطالعه که در مجله Neoplasia منتشر شده است، نشان می دهد که هدف قرار دادن GRP78 ممکن است به مبارزه با این سرطان های کشنده کمک کند.

تحقیقات و آزمایشات بالینی بیشتری هنوز برای اثبات اثربخشی HA15 و YUM70 در انسان مورد نیاز است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید