کسب درآمد هنگفتی از طریق حواله خودرو

انتقادات مکرر از اجاره خودرو و نمایندگی های بزرگ خودرو، وزارت صمت را مجبور به ارائه طرح جدیدی برای مدیریت تقاضا و کوتاهی دست دلالان در بازار خودرو کرده است.

این طرح جدید قرعه کشی خودرو بود که از خرداد 1395 به یکی از داغ ترین موضوعات گفتگوی مردم تبدیل شد. تحویل خودرو به قید قرعه آخرین تصمیم کارگران صنایع کشور برای توزیع خودرو بین متقاضیان بود که همانطور که گفته شد نتوانستند خودرو را عادلانه به متقاضیان واقعی تحویل دهند.

چرا قرعه کشی خودرو با شکست کامل مواجه شد؟

در وهله اول، طرح قرعه کشی خودرو نه تنها باعث کاهش قیمت خودرو در بازار نمی شود، بلکه به نوسانات قیمت در بازار دامن می زند. به این ترتیب دولت به شرکت کنندگان در طرح قرعه کشی خودرو قول سود 50 تا 100 میلیون تومانی می دهد و به همین ترتیب کسانی که تمایلی به خرید خودرو ندارند برای شرکت در طرح قرعه کشی خودرو و جست و جوی یک خودرو صبور باشند. خرید خودرو بیش از گذشته افزایش خواهد یافت. من پیدا خواهم کرد.

بررسی های در محل نشان می دهد که تفاوت قیمت خودرو از درب کارخانه تا بازار هر روز در حال افزایش است که دلالان را به سمت این بازار سوق خواهد داد. در حال حاضر پژو پارس LX معمولی مدل 1401 درب کارخانه 160 میلیون و 547 هزار تن قیمت دارد و این خودرو با قیمت 289 میلیون تن در بازار به فروش می رسد و این اختلاف قیمت به معنای سود 129 میلیونی است. تن برای کارگزاران در این راه. .

  سیب زمینیها؛ ماده ای سیر کننده و کم کالری

تقاضا برای خودرو روز به روز در حال افزایش است، این در حالی است که طبق آمار منتشر شده در سال 1400، 963، 179 دستگاه خودرو تولید شده است که نسبت به سال 99 کاهش 2.9 درصدی را نشان می دهد.

مشاهدات نشان می دهد که سیاست های نادرست تقاضا برای خودرو را در سال های اخیر از 1.5 میلیون به بیش از 8 میلیون رسانده است و رقابت بین فروشندگان خودرو با کاندیداهای واقعی، شانس مالکیت خودرو توسط نامزدهای واقعی را کاهش داده است. از سوی دیگر این موضوع باعث ناامیدی بسیاری از متقاضیان خودرو شده است که از همان مراحل اولیه قرعه کشی خودرو درگیر این روند بوده اند اما موفق به خرید خودرو نشده اند.

در همین راستا وزیر صمت در بهمن ماه 1400 از برگزاری حداقل قرعه کشی خودرو در سال جاری مطابق با طرح تحول برای افزایش تولید متناسب با تقاضا و تقریباً برابر آن خبر داد.

دلالان برنده اصلی طرح قرعه کشی خودرو هستند

طرح «قرعه کشی خودرو» ممکن است دست دلالان خودرو را از بازار کوتاه کرده باشد، اما منجر به تشکیل گروه دیگری از دلالان به نام دلال حواله پول در بازار شده است. مشاهدات میدانی نشان می‌دهد که امروزه حواله‌های طرح‌های قرعه‌کشی خودرو و حتی طرح‌های مادر توسط خرده‌فروشان در بازار خرید و فروش می‌شود و حتی سایت‌هایی نیز طراحی و در اختیار عموم قرار می‌گیرند.

در حال حاضر ترجمه شخصی خودروهای پژو پارس 70 میلیون تن خرید و 75 تا 80 میلیون تن و ترجمه خودروی پژو پارس ELX 75 میلیون تن خرید و 80 تا 85 میلیون تن به فروش می رسد.

  صف رایگان برای توزیع کامپیوتر در بین دانش آموزان / کلمبیا

از دیگر خودروهای موجود در بازار، پژو 207 برای ترجمه اتوماتیک خودروها 100 میلیون تن خرید و 105 تا 110 میلیون تن فروخته می شود و پژو 207 نیز با قیمت 85 میلیون تن خرید و فروش 90 تا 90 میلیون تن می شود. تن 95 میلیون تن فروخته شد.

این در حالی است که دلال ها از خرید و فروش حواله هر خودرو بین 5 تا 10 میلیون تن سود می برند. سود بالای دلالان حواله پول، بازار اجاره کارت ملی را داغ کرده است و در این میان دلالان با اجاره خودروهای ملی شروع به ثبت نام گسترده در طرح های قرعه کشی کرده اند که شانس متقاضیان واقعی خرید خودرو را بیش از پیش کاهش داده است.

وعده کاهش 15 درصدی قیمت ها با تورم 40 درصدی را بدهید

گفتنی است وزیر صمت در طرح تحول خودرو وعده کاهش 15 درصدی قیمت خودرو تا پایان سال جاری را داده است که به گفته کارشناسان صنعت خودرو با توجه به تورم پایه 40 درصدی این امر غیرممکن است.

امیرحسین کاکایی کارشناس صنعت خودرو گفت: بودجه تدوین شده در سال جاری از ابتدای سال در حال تزریق نقدینگی به جامعه بوده و ابزار کنترل نقدینگی لازم وجود ندارد و این نقدینگی باید در جایی سرمایه گذاری شود و در حال حاضر این بهترین بازار است.» برای سرمایه گذاری در بازار خودرو، بازارهای طلا، سکه و ارز تحت کنترل است و معلوم نیست روند آن چگونه خواهد بود، اما هر عاقلی در ایران می داند که اگر یک خودرو در ابتدای سال، او تا پایان سال حداقل 40 درصد افزایش می یابد، زیرا بودجه کشور تورم 40 درصدی است.

  قیمت سکه و طلا و دلار یکشنبه 13 آذر 1400

دیدگاهتان را بنویسید