کدام کشورها در تجارت با افغانستان از ایران جلوتر هستند؟

528941 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، سید آقازاده، مدیرکل دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان تجارت و توسعه و جوانمرد، قصاب سابق افغانستان بر سر میز اقتصادی، نکاتی را درباره تجارت با افغانستان بیان کردند.

سوال: چرا تجارت ما با افغانستان در سال 1400 کاهش یافت؟

آقازاده: رویدادهای سیاسی که در افغانستان رخ داده است، خیلی چیزها را تغییر داده است و بسیاری از بازرگانانی که با ایران کار می کنند از وضعیت خود بی اطلاع هستند. پرداخت دستمزد در افغانستان نیز قدرت خرید این کشور را کاهش داده است. علاوه بر این، نحوه ورود تاجران و تحمیل هزینه های طالبان، تعداد کامیون های افغانی را کاهش داده است.

جنتلمن قصاب: پول افغانستان به ناعادلانه بلوکه شده و دولت فعلی دچار مشکل شده است. در دوره اشرف غنی فساد زیادی وجود داشت، اما اکنون کاهش یافته است که خود باعث افزایش هزینه ها شده است. در مجموع مسائل اقتصادی کشور ما با افغانستان مستقل از مسائل سیاسی است و این افزایش هزینه برای همه کشورها افغانستان است.

سوال: کشور ما تا چه اندازه می تواند تجارت با افغانستان را افزایش دهد؟

آقازاده: چین، هند و پاکستان رشد تجاری بالایی داشته اند و سهم تجارت ما در خطر است. می توانیم از 3 تا 3 و نیم میلیون دلار صادرات داشته باشیم. اکنون شرکت های ایرانی در هرات داریم.

سوال: هدف از صادرات به افغانستان چیست؟

آقازاده: هدف ما بین 2.5 تا 3 میلیارد دلار است، در مجموع اگر به اقتصاد افغانستان کمک نشود، این کشور از زوایای مختلف مانند بازگشت مهاجران باید هزینه های زیادی بپردازد.

  ایران بر لزوم حفظ تمامیت ارضی ارمنستان تاکید کرد

سوال: آیا در حوزه معادن نگاه خاصی به افغانستان وجود دارد؟

آقازاده: موضوع معادن از طریق وزارت صمت و ایمیدرو در حال رصد است.

قصاب جوانمرد: سازماندهی حضور در افغانستان بازنگری و اجرا شده و اکنون این ساختار منسجم برقرار است. مذاکرات ارزش افزوده اولیه در افغانستان در جریان است. ما به تازگی یک نقشه راه تهیه کرده ایم و هر دستگاه کار خود را انجام می دهد.

سوال: وضعیت بازارچه های مرزی ایران و افغانستان چگونه است؟

قصاب: ما اصلا بازارچه مرزی نداریم اما گذرگاه مرزی فعال داریم. در دولت قبل نگاه درستی به بازار نداشت و صرفاً نمی خواست هزینه عبور کامیون ها را بپردازد. توسعه مرزها یکی از اهداف اصلی ماست.

آقازاده: امتیاز رسمی داریم و الان بازاری نیست. موضوع تشکیل کمیته مشترک برای فعال سازی بازارها و دستیابی به توافق دوجانبه است.

سوال: بندر چابهار چقدر فعال است؟

مسار جوانمرد: 100 خرده فروش فعال افغانستانی در چابهار داریم، مشکل اصلی چابهار بحث زیرساخت ها مانند راه آهن است که در صورت تکمیل این راه آهن گام بسیار مهمی خواهد بود. ایجاد خط آهن به افغانستان می تواند کمک زیادی به کشور کند، سیستم راه آهن نیاز به بازنگری در بخش تجارت افغانستان دارد. اقتصاد افغانستان برای ایران سود بیشتری دارد.

سوال: حجم سرمایه گذاری افغانستان در ایران چقدر است؟

آقازاده: بیشترین سرمایه گذاری در ایران متعلق به افغانستان است، البته این مقدار کمی است. سرمایه گذاران انتخاب های زیادی دارند، ما هم باید به آن سمت برویم و نباید فکر کنیم که فقط سرمایه گذاران افغانستانی به ایران بیایند. اطلاعات در این زمینه قطعا دقیق نیست.

  کاهش مصرف انرژی حفاری تا 99 درصد

سوال: آیا برنامه جمع آوری کمک مالی وجود دارد؟

قصاب آقا: افغان ها بیشتر تاجر هستند. در ترکیه، افغان ها 2.5 میلیارد دلار برای خرید ملک هزینه کرده اند و 100000 دلار برای جذب سرمایه گذار کافی نیست. ما در سرمایه گذاری نقص داریم. یکی از این مشکلات نرخ ارز است.

آقازاده: تمرکز اصلی افغان ها روی ساخت و ساز است و ما از سرمایه گذاران انتظار داریم که در تولید به ما کمک کنند.

سوال: راه حل بهبود و افزایش شرایط تجارت با افغانستان چیست؟

آقا قصاب: ما باید کمک کنیم تا ثروت به افغانستان برگردد.

آقازاده: ایجاد یک مرکز تجاری برای تشویق سرمایه گذاری می تواند یک راه حل باشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید