کدام نوع سرطان را نمی توان زود تشخیص داد؟

573050 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، روز جهانی سرطان لوزالمعده یک ابتکار ائتلاف جهانی است که با هدف نجات میلیون ها نفر از مرگ قابل پیشگیری، افزایش آگاهی و آموزش در مورد این بیماری، فشار بر دولت ها و مسئولان برای اقدام در این زمینه و افزایش نرخ درمان پنج ساله این بیماری به این دلیل تعریف شده است که بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده تنها در مراحل پیشرفته بیماری متوجه آن می شوند و درمان سرطان در مراحل پایانی دشوار و حتی غیرممکن است.

بیشتر بخوانید:

سابقه سرطان پانکراس

آناتومیست ایتالیایی، جیووانی باتیستا مورگانی، بزرگترین اثر خود را در سال 1761 با عنوان «درباره مکان و علل بیماری ها از طریق آناتومی» منتشر کرد که شامل دوره های جدید پزشکی و علوم تشریحی بود. در این کار او سرطان لوزالمعده را نیز توصیف کرد، اما به دلیل عدم دسترسی به ارزیابی‌های میکروسکوپی در آن زمان، تشخیص خیلی واضح نبود.

سپس در سال 1858 پزشک آمریکایی «ژاکوب مندس دا کوستا» کتاب جیوانی را مطالعه کرد و اولین ارزیابی میکروسکوپی آدنوکارسینوم که بعدها سرطان پانکراس نامیده شد انجام داد و آن را به عنوان یک بیماری واقعی شناسایی کرد. در سال 1898، جراح ایتالیایی الساندرو کودیویلا موفق به عمل تومور در لوزالمعده شد، اما بیمار جان سالم به در نبرد و سپس ویلیام استوارت هالستد از بیمارستان جانز هاپکینز اولین رزکسیون موفقیت آمیز (برداشتن تمام یا بخشی از بافت بدن) پانکراس را انجام داد. سرطان.

حقایق سرطان پانکراس

تشخیص زودهنگام سرطان لوزالمعده ممکن نیست و علائم ممکن است فقط شامل کاهش وزن، کاهش اشتها و حالت تهوع باشد. با این حال، در سراسر اروپا، تنها شش سازمان به مطالعه، تحقیق و درمان بیماران مبتلا به سرطان پانکراس اختصاص دارند.

  انتشار اوراق قرضه دولتی به طور موقت متوقف شد

در حال حاضر 8.2 میلیون نفر در سراسر جهان بر اثر سرطان لوزالمعده جان خود را از دست می دهند که از این تعداد چهار میلیون نفر از جمله افراد 30 تا 69 ساله با مرگ زودرس مواجه هستند. هر ساله 469000 مورد به تعداد بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده اضافه می شود و این سرطان در رتبه چهاردهم شایع ترین سرطان در جهان قرار می گیرد. با این حال، بسیاری از مردم جهان چیزی در مورد این بیماری نمی دانند، زیرا سرطان پانکراس بسیار کم مورد توجه قرار می گیرد.

بودجه ناکافی مبارزه با این سرطان را چنان دشوار می کند که میزان بقای آن بین سه تا هشت درصد تعیین می شود. نرخ بقا یا نرخ بقای سرطان پانکراس از دهه 1960 با وجود افزایش نرخ بقای کلی سرطان در سراسر جهان راکد بوده است و این سرطان هفتمین علت مرگ ناشی از سرطان در نظر گرفته می شود.

میزان بروز سرطان پانکراس در کشورهای مختلف بسیار متفاوت است. روند کلی نرخ بروز بالاتر در کشورهای توسعه یافته نسبت به کشورهای فقیر نشان می دهد که در کشورهایی که شاخص توسعه انسانی بالاتری دارند، شیوع سرطان پانکراس در بین مردان و زنان بیشتر است.

سرطان لوزالمعده اغلب در مراحل اولیه خود هیچ علامت یا علامتی ندارد و تشخیص زودهنگام آن را دشوار می کند. در حال حاضر هیچ روش غربالگری یا تست استانداردی برای تشخیص زودهنگام این بیماری وجود ندارد. بودجه بیشتری نیز برای پیشرفت موجود مورد نیاز است، زیرا دانش یکی از بهترین ابزارها در مبارزه با سرطان کشنده پانکراس است.

  مرگ دلخراش یا ترور مهسا امینی علت این اعتراضات نبود

غربالگری سرطان لوزالمعده گام مهمی در جهت تشخیص زودهنگام است که نیازمند افزایش آگاهی و درک عمومی نسبت به این بیماری و افزایش آگاهی و آگاهی مردم، جامعه پزشکی و دولت ها نسبت به سرطان پانکراس و همچنین سرمایه گذاری زودهنگام در مورد سرطان پانکراس است. تشخیص، نجات افراد بیشتری را از طریق جراحی ممکن می‌سازد، که در حال حاضر تنها راه درمان سرطان لوزالمعده است و اهمیت تعیین یک روز به عنوان روز جهانی سرطان پانکراس را برجسته می‌کند.

چرا میزان بقای سرطان پانکراس ثابت است؟

روز جهانی سرطان لوزالمعده فرصتی ایده آل برای اطلاع رسانی و افزایش آگاهی در مورد پیشگیری و درمان این بیماری و معرفی آن به عموم مردم است. دلیل نامگذاری آن این است که به کاهش میزان مرگ و میر ناشی از سرطان پانکراس کمک می کند.

شش قاره، 30 کشور و بسیاری از سازمان‌های بهداشتی در سراسر جهان در این روز دست به دست هم داده‌اند تا اقدامات لازم را برای افزایش آگاهی در مورد عوامل خطر، علائم، درمان و نیاز فوری به تشخیص زودهنگام سرطان لوزالمعده به عنوان مأموریتی برای نجات جان‌های بیشتر ترویج کنند. برای برجسته کردن بودجه و تحقیقات بیشتر برای آن.

موضوع روز جهانی سرطان لوزالمعده در سال 2022 “زمان فرا رسیده است” است که نشان دهنده ضرورت افزایش آگاهی توده ها و نخبگان در مورد سرطان لوزالمعده با گسترش آگاهی و حمایت از تشخیص زودهنگام از طریق غربالگری است. هدف آن این است که دهه کنونی را به یک دهه تغییر تبدیل کند تا نرخ بقای پنج ساله این بیماری را تا سال 2030 به 13 درصد افزایش دهد.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید