کدام عادت ها باعث پوسیدگی دندان می شوند؟

جویدن یخ

دوستداران یخ جویدن باید بدانند کسانی که بر خلاف تصورشان فکر می کنند یخ یک ماده طبیعی بدون قند است پس جویدن آن ضرری ندارد باید گفت سخت در اشتباه هستند.

جویدن یخ علاوه بر شکستن دندان ها به لثه ها آسیب می رساند و باعث درد دائمی دندان می شود.

ورزش های سنگین بدون محافظ دهان

برای کسانی که در ورزش های سخت و سخت، فوتبال، بوکس یا هر ورزش تماسی دیگری فعالیت می کنند، تفاوتی ندارد. آنها هرگز نباید بدون محافظ دهان وارد بازی شوند. ضربه محکم دست، پا یا توپ به دهان می تواند آسیب جدی به دندان شما وارد کند.

دندان قروچه

یکی از عوامل اصلی آسیب دندان، دندان قروچه است. کارشناسان علت اصلی این رفتار را استرس شدید می دانند که معمولا در هنگام خواب به اوج خود می رسد.

این امر کنترل را دشوار می کند. به نظر می رسد بهترین راه برای اصلاح این رفتار تغییر سبک زندگی و کاهش استرس است، اما اگر زیاد دندان قروچه می کنید، بهتر است هنگام خواب از محافظ دهان استفاده کنید.

باز کردن اشیا با دندان

شاید باز کردن درب بطری یا بسته پلاستیکی سس های یکباره با دندان راحت باشد، اما یکی از عادت هایی است که دندان های شما را از بین می برد.

استفاده از دندان ها به عنوان ابزار می تواند باعث ترک خوردن یا شکستن دندان ها شود. برای باز کردن بطری از بازکن بطری استفاده کنید و برای پاره کردن بسته سس از قیچی یا قیچی استفاده کنید و فقط برای غذا خوردن از دندان استفاده کنید.

  پسر چوپان دروغگو را دستگیر کردند!

جویدن مداد

آیا در حین تمرکز روی کار یا مطالعه مداد خود را می جوید؟ مانند جویدن یخ، این عادت نیز می‌تواند باعث خرد شدن یا ترک خوردن دندان‌های شما شود. زمانی که احساس می کنید نیاز به جویدن دارید، آدامس بدون قند گزینه بهتری است.

سیگار کشیدن

سیگار و سایر محصولات تنباکوی می توانند دندان ها را لکه دار کرده و در نتیجه بیماری لثه از بین بروند.

تنباکو همچنین می تواند باعث سرطان دهان، لب و زبان شود. اگر به دنبال دلیل دیگری برای ترک سیگار هستید، لبخند خود را در نظر بگیرید.

یک بطری خواب

حفاظت از دندان باید از بدو تولد جدی گرفته شود. دادن یک بطری آب، شیر یا شیر خشک به کودک قبل از خواب می تواند باعث پوسیدگی دندان شود.

برخی از کودکان عادت دارند با شیشه شیر در دهان بخوابند که به دندان های آنها آسیب جدی وارد می کند. این عادت مخرب را از کودک خود دور کنید.

از آب میوه گرفته تا چیپس

علاوه بر عادت هایی که می توانند سلامت دندان های شما را به خطر بیندازند، غذاهایی نیز وجود دارند که برای دندان های شما مفید نیستند. مهم ترین آنها نوشابه های گازدار و انرژی زا هستند.

این نوشیدنی ها معمولاً پر از قند هستند و نوشیدن مداوم آنها می تواند منجر به پوسیدگی دندان شود. آب میوه ها همچنین قند زیادی دارند و می توانند با نوشابه ها رقابت کنند.

میوه ها به طور طبیعی شیرین هستند، بنابراین به دنبال آب میوه های بدون قند اضافه باشید. همچنین می توانید با رقیق کردن آن با کمی آب میزان شکر را کاهش دهید. قهوه یکی دیگر از نوشیدنی های مضر برای دندان است.

  هواشناسی ایران / پیش بینی بارندگی در اکثر نقاط کشور

رنگ تیره و اسیدی قهوه می تواند به مرور زمان باعث زرد شدن دندان ها شود. و علاوه بر چیپس سیب زمینی، باکتری های موجود در پلاک، غذاهای نشاسته ای را به اسید تجزیه می کنند. این اسید می تواند تا 20 دقیقه بعد از خوردن چیپس به دندان ها حمله کند

دیدگاهتان را بنویسید