کدام استان ها خشکسالی بیشتری دارند؟

533475 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، بارش شدید باران در کشور حدود دو هفته به طول انجامید. سیل حتی مناطق خشک را نیز پوشانده است. اما ذخایر سدها هنوز وضعیت خوبی ندارد و کشور با خشکسالی مواجه است.

اگرچه میزان بارندگی ایران یک سوم میانگین جهانی است، اما این بارندگی شدید تنها یک بار در سال خسارت وارد می کند. به گفته رئیس بخش زلزله و آسیب‌پذیری مرکز تحقیقات راه و شهرسازی، در برخی کشورها از همین سیلاب برای سکونتگاه‌های کشاورزی استفاده می‌کنند. در ایران نه تنها استفاده نمی شود بلکه آسیب های زیادی هم وارد می کند.

پیش از این رئیس مرکز ملی مدیریت بحران آب و هوا و خشکسالی گفت: سال آبی امسال را با خشکسالی جدی به پایان می بریم. در سال آبی جدید احتمالاً با خشکسالی شدید مواجه خواهیم شد.»

به گفته احد تعزیف، کل ذخایر مخزن کشور 50 درصد خالی است. اما سوال اینجاست که وضعیت ذخایر سدهای ایران پس از بارندگی های اخیر چگونه است؟

رئیس مرکز ملی مدیریت بحران آب و هوا و خشکسالی در این خصوص گفت: بارندگی های اخیر کمبود بارندگی 4.5 درصدی را جبران کرد.

احد تعزیفی با بیان اینکه بارندگی های اخیر علیرغم گستردگی و خساراتی که به بار آورد، کمبود بارندگی در ایران را جبران نکرد و همچنان در خشکسالی به سر می بریم، گفت:

بیش از 20 استان کشور درگیر سیل شدند. همچنین بیش از 70 نفر بر اثر سیل جان خود را از دست دادند.

رئیس مرکز ملی مدیریت بحران اقلیم و خشکسالی در خصوص ذخایر سدهای استان های کشور گفت: در برخی استان ها مانند کرمانشاه، ایلام، کردستان، لرستان و بیشتر نقاط خوزستان بارندگی ثبت نشده است. خشکسالی شدیدی در این استان ها وجود دارد».

  گزارش زنده / پرسپولیس 1 - مدن رفسنجان 0

وی درباره وضعیت تهران گفت: بارندگی در تهران نیز 34 درصد کمتر از حد نرمال است و بیش از یک سوم بارندگی نرمال نداشته است. وضعیت سدها نیز اصلاً خوب نیست و تا 25 درصد سدها آب دارند. این اصلاً وضعیت مطلوبی نیست.»

در همین حال محمد شهریاری، مدیر دفتر بهره برداری از تاسیسات آب و برق شرکت آب منطقه ای تهران به تسنیم گفت: سیل اخیر حدود 9.5 میلیون متر مکعب به ذخایر آبی استان تهران اضافه کرد.

یعنی 3 روز آب شرب تهران را به مخازن سدهای آن استان اضافه کرد. بنابراین، طبق آماری که مسئولان مرتبط با این موضوع ارائه می‌کنند، ذخایر سدهای کشور همچنان وضعیت خوبی ندارند.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید