کاهش 50 درصدی سرانه تحقیق و توسعه در ایران در 2 سال گذشته

پیشرفت اتفاقی نیست، بلکه حاصل سرمایه گذاری منابع مالی و انسانی است. بودجه تحقیق و توسعه کشورها یکی از سرمایه گذاری هایی است که پیشرفت کشورها را تضمین می کند.

آمارهای جهانی نشان می دهد که چین با 621 میلیارد دلار بالاترین بودجه تحقیق و توسعه در جهان در سال 2021 را دارد و پس از آن ایالات متحده با 598 میلیارد دلار قرار دارد. بودجه تحقیق و توسعه 1.3 میلیارد دلاری چین 450 دلار است که با سرانه 9 تا 15 دلاری پیش بینی شده ایران تفاوت زیادی دارد. این تفاوت در مقایسه با سرانه 1800 دلاری برای تحقیق و توسعه حتی خیره کننده تر است.

نمودار زیر سرانه تحقیق و توسعه را در ایالات متحده، چین و ایران مقایسه می کند.

کاهش 50 درصدی سرانه تحقیق و توسعه در ایران در 2 سال گذشته

بررسی این نمودار نشان می دهد که سرانه تحقیق و توسعه ایران تنها 3 درصد سرانه تحقیقات در چین و کمتر از 1 درصد سرانه تحقیقات در ایالات متحده است.

همچنین ذکر این نکته ضروری است که بررسی آمارهای سال های گذشته نشان می دهد که در سال 1398 سرانه تحقیق و توسعه در ایران 1.5 درصد آمریکا بوده است. رضا منصوری استاد بازنشسته دانشگاه صنعتی شریف در مصاحبه ای در سال 1377 این مطلب را بیان کرد و گفت: اگر بر اساس بودجه تحقیقاتی آمریکا که سرانه تحقیق کمتری نسبت به رژیم صهیونیستی و کشورهایی مانند کره جنوبی دارد، سرانه تحقیق و توسعه در ایران حدود 1 است..5 درصد تحقیق و توسعه در ایالات متحده سرانه.

به نظر می رسد با توجه به اینکه سرانه تحقیق و توسعه در ایران نسبت به سرانه تحقیق و توسعه در آمریکا از سال 1998 به نصف کاهش یافته است، توجه به برنامه ریزی برای افزایش این سرمایه گذاری از اهمیت بیشتری برخوردار است.

  افطاری لوکس برای هر نفر 7 میلیون تن

سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، اخیرا بر لزوم افزایش اعتبارات پژوهشی در ایران تاکید کرده است. سرمایه باید در اختیار متخصصان باشد تا کمبود دانش وجود نداشته باشد. بیشتر بودجه باید برای دانش در نظر گرفته شود.

البته باید به این نکته نیز توجه داشت که با توجه به مقتضیات خاص نظام جمهوری اسلامی و به تعبیر رهبر معظم انقلاب; پول پاشی به خودی خود باعث رشد و توسعه تحقیقات نمی شود و بودجه پژوهشی باید بر اساس پیشرفت کشور باشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید