کاهش خستگی در بیماران ام اس با نور درمانی

به گزارش منبع: MedicineNet، یک مطالعه جدید نشان می دهد که نور درمانی ممکن است به بیماران ام اس کمک کند تا به زندگی خود بازگردند.

ام اس یک بیماری خودایمنی است که زمانی رخ می دهد که بدن به عایق اطراف اعصاب خود حمله می کند و باعث خستگی، بی حسی، مشکلات مثانه، مشکلات خلقی و مشکلات حرکتی می شود که می تواند زندگی روزمره را مختل کند.

هنگامی که بیماران ام اس در طول دو هفته به مدت 30 دقیقه در مقابل یک جعبه نور می نشستند، نسبت به همتایان خود که در مقابل نور قرمز تیره می نشستند، خستگی کمتر و انرژی بیشتری برای گذراندن روز گزارش کردند.

اینکه نور دقیقا چگونه به رفع خستگی کمک می کند به طور کامل درک نشده است، اما محققان نظریه های خاص خود را دارند.

دکتر Stefan Seidel نویسنده این مطالعه از دانشگاه پزشکی وین اتریش گفت: نور درمانی هوشیاری، تمرکز و هوشیاری را در طول روز افزایش می دهد و دسترسی مغز به سروتونین و نوراپی نفرین را افزایش می دهد. هر دو انتقال دهنده عصبی مسئول تنظیم خلق و خو و انگیزه هستند.

این مطالعه شامل 26 نفر مبتلا به ام اس بود. نیمی در مقابل یک لامپ روز با روشنایی 10000 لوکس نشستند، سطحی که برای نور درمانی موثر توصیه می شود. نیمی دیگر در مقابل لامپ مشابهی نشستند که نور قرمز ضعیفی از خود ساطع می کرد.

نتایج نشان داد افرادی که هر روز به مدت نیم ساعت در کنار یک لامپ با 10000 لوکس می نشینند، عملکرد فیزیکی و ذهنی آنها تنها در دو هفته بهبود می یابد. همچنین در طول روز کمتر خواب آلود بودند.

  کنترل بازار مهمترین وظیفه نهادهای ذیربط است

در مقابل، این مطالعه چنین تأثیری را در میان افراد مبتلا به ام اس که در کنار لامپ های قرمز می نشینند، پیدا نکرد. این تغییرات با کاهش نمرات در مقیاس شدت خستگی اندازه گیری شد.

سیدل گفت: کاهش خستگی تفاوت زیادی در کیفیت زندگی افراد مبتلا به ام اس ایجاد می کند.

وی بیان کرد: خستگی در بیماران ام اس بسیار شایع است و بین 75 تا 98 درصد را مبتلا می کند و جزو سه عامل اصلی اختلال در فعالیت های روزانه است.

وی در ادامه افزود: داروهای مختلف می تواند به کاهش خستگی در ام اس کمک کند. اما خطر عوارض جانبی دارند. اینجاست که نور درمانی بهترین گزینه است. زیرا به طور کلی بدون عارضه است.

سیدل خاطرنشان کرد: حساسیت به نور ناشی از دارو باید قبل از شروع درمان توسط پزشک بررسی شود. برخی از داروها هنگامی که پوست در معرض نور قرار می گیرد باعث حساسیت پوستی می شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید