کاهش ارزش پول ملی و افزایش تورم در پیش است

به گزارش مستقل آنلاین، خبرگزاری رویترز می نویسد:

اداره آمار روز پنجشنبه اعلام کرد تورم سالانه نیجریه از 21.09 درصد در ماه اکتبر به 21.47 درصد در نوامبر افزایش یافت و برای دهمین ماه متوالی با افزایش قیمت مواد غذایی شتاب گرفت.

اداره ملی آمار نیجریه (NBS) افزایش تورم را به افزایش شدید تقاضا در آستانه فصل کریسمس، افزایش قیمت واردات به دلیل کاهش ارزش پول نیجریه (نایرا) و افزایش هزینه های تولید نسبت داد.

یک شاخص جداگانه قیمت مواد غذایی نشان داد که تورم در ماه نوامبر 24.13 درصد در مقایسه با 23.72 درصد در اکتبر بود، زیرا پرجمعیت ترین کشور آفریقا همچنان با افزایش قیمت کالاهای اساسی دست و پنجه نرم می کرد.

NBS در گزارشی اعلام کرد: افزایش تورم مواد غذایی ناشی از افزایش قیمت نان و غلات، روغن و چربی، سیب زمینی و ماهی است.

سیاستگذاران نیجریه گفته اند که فشارهای تورمی مداوم ساختاری و عمدتاً وارداتی است.

دولت پیش بینی می کند که تورم در سال آینده دو رقمی و به طور متوسط ​​17.16 درصد باقی بماند.

Virag Fourises، اقتصاددان بازارهای نوظهور در کپیتال اکونومیکس، گفت که داده های تورم نوامبر قوی تر از حد انتظار بود، به این معنی که قیمت ها ممکن است بیشتر افزایش یابد. وی افزود: بانک مرکزی ممکن است در جلسه بعدی دی ماه نرخ سود را افزایش دهد.

تورم بالا، رشد اقتصادی ضعیف و عدم اطمینان فزاینده مسائل کلیدی برای رای دهندگان هستند، زیرا نیجریه به انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری در ماه فوریه می رسد، که در آن محمدو بوهاری، رئیس جمهور فعلی به دلیل محدودیت دوره، در آن شرکت نخواهد کرد.

  من خودم را مدیون مسی می دانم

دیدگاهتان را بنویسید