کاهش ابتلا به آنفلوانزا در کشور

573566 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، مسعود یونژیان گفت: قبل از در دسترس بودن واکسن می گفتیم که موج کرونا به دو مولفه یعنی رفتار افراد و نوع ویروس بستگی دارد، اکنون جزء سوم اضافه شده است. ، که سطح مصونیت عمومی است. وقتی اطلاعات دقیقی از سطح ایمنی جامعه نداریم، بهتر است از پیش بینی های بلندمدت خودداری کنیم. زیرا اگر پیش بینی ها درست نباشد، ممکن است اعتماد مردم به نظام سلامت کاهش یابد و سایر توصیه های مبتنی بر مشاهدات تاثیر چندانی نداشته باشد.

ادامه مطلب

وی افزود: بهتر است ابتدا وضعیت بیماری را رصد کنیم و به جای پیش بینی زمانی که علائم افزایش تعداد مبتلایان به کرونا را مشاهده کردیم، هشدار دهیم. زیرا جامعه نمی تواند همیشه محدود باشد. البته تلاش ما باید این باشد که واکسیناسیون و ایمن سازی مناسب مردم را پوشش دهیم. بنابراین، ما در حال حاضر هیچ مدرکی برای پیش بینی زمان موج بعدی کرونا در آینده نزدیک، میان مدت یا بلند مدت نداریم.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران یادآور شد: Omicron و زیرگونه این سویه باعث ایجاد بیماری خفیف تری می شود، البته بخش قابل توجهی از جامعه به دلیل واکسیناسیون یا ابتلا به بیماری مصونیت نسبی دارند و فعلاً دلیلی برای نگرانی نداریم. یا اقدامات جدید انجام دهید. .

یونشیان با اشاره به وضعیت آنفلوانزا در کشور و منطقه گفت: خوشبختانه طی سه تا چهار هفته گذشته موارد جدید آنفلوآنزا رو به کاهش بوده و بر اساس گزارش گروه ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیشترین نوع رایج آنفلوانزا در کشور H3N2 است. این با آنفولانزای اسپانیایی متفاوت است و خیال ما را راحت می کند زیرا نگرانی هایی که در مورد شیوع آنفولانزا داشتیم کمتر شده است. البته رعایت نکات بهداشتی به ویژه شستن دست ها، استفاده از ماسک، تهویه مناسب و فاصله گذاری فیزیکی همیشه در مقابله با کرونا و آنفولانزا موثر است.

  برای مقابله سوریه با نیروهای مرتبط با آمریکا آماده باشید

وی خاطرنشان کرد: در جلسه قبلی کمیته علمی ملی کرونا، گزارشی را ارائه کردم که در آن همه‌گیری آنفولانزای 1918 یا آنفولانزای اسپانیایی و شباهت‌های آن با همه‌گیری کووید-19 مقایسه شد. اگر جهان به اندازه کافی رویدادهای آن زمان در تاریخ را مطالعه کند، می تواند درس های مهمی بیاموزد. یکی از آن درس ها این بود که نباید برای تجویز داروهایی که هیچ مدرکی دال بر اثربخشی آنها وجود ندارد عجله کرد. البته در این دو بیماری همه‌گیر انواع داروها متفاوت بود و داروهای فعلی پیشرفته‌تر هستند، اما نکته اصلی این است که نباید در مورد داروهایی صحبت کرد که هنوز شواهد کافی برای این موضوع وجود ندارد.

یونشیان افزود: اقدامات غیرپزشکی مانند فاصله گذاری اجتماعی در زمان همه گیری آنفولانزای 1918 پیشنهاد شد که در اواخر همه گیری کرونا به آن رسیدیم. برخی از اقدامات، مانند بستن مدارس و مراکز آموزشی، ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد، زیرا علاوه بر آسیب رساندن به آموزش، مشخص نیست که چقدر از دانش آموزانی که بخشی از تجربیات همه گیری 1918 بودند محافظت می کنند.

وی بیان کرد: عوارض عصبی که پس از بهبودی آنفولانزا تا مدت ها در افراد وجود داشت از جمله افسردگی، اختلالات روانی و عصبی از جمله از دست دادن بویایی و چشایی در آن زمان نسبتاً شایع بود که برخی از این عوارض در کرونا نیز مشاهده شد. .

عضو کمیته علمی ملی کرونا با اشاره به وضعیت ویروس کرونا در شش منطقه سازمان جهانی بهداشت گفت: به جز کشورهای غربی اقیانوس آرام مانند ژاپن، کره و برخی کشورهای شرق آسیا، استرالیا و اقیانوسیه. وضعیت ویروس کرونا در پنج منطقه باقی مانده سازمان بهداشت جهانی نسبتاً پایدار است.

  قیمت گوشت قرمز شنبه 25 مهر 1401

دیدگاهتان را بنویسید