کار روی پلان شفافیت سه مقام تکمیل شده است

564934 خبر ناگهانی

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، محمدبکر کلیباف رئیس شورای اسلامی در ابتدای جلسه علنی امروز (یکشنبه 3 مهرماه) شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود با اشاره به جلسه شورای عالی مقام معظم رهبری با اعضای شورا به اقتضای مقتضی گفتند: رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای مجمع تشخیص، با تدبیر بر سه قوه تاکید کردند که از وظایف اصلی کوتاهی نکنند و از مجلس خواستند تا قوانین مؤثری را در این خصوص اتخاذ کنند.

قالیباف افزود: بر این اساس از ملت شریف ایران می خواهم. بر اساس این دستور مقام معظم رهبری، نمایندگان مجلس کار تصویب طرح شفافیت قوای سه گانه را به پایان رساندند و برای تشخیص به مجمع فرستادند تا چند بند باقی مانده تکمیل شود.

رئیس شورای اسلامی در ادامه تاکید کرد: انتظار می رود شورا در اسرع وقت تکلیف بندهای باقیمانده این طرح را مشخص کند تا این طرح که مطالبه مردم است در اسرع وقت اجرایی شود.

وی همچنین افزود: بر اساس این طرح، علاوه بر انتشار علنی آرای نمایندگان مجلس، هیئت دولت و سایر نهادها و ارگان های مشخص شده در این طرح، باید حساب ها و اطلاعات مالی سازمان ها و نهادهای دولتی نیز منتشر شود. همچنین تمامی فرصت های اشتغال و سرمایه گذاری در نیروهای سه جانبه و همچنین قراردادهای مربوط به معاملات بزرگ و متوسط ​​کشور به صورت شفاف در اختیار مردم قرار گیرد تا کسی نتواند از آنها به عنوان رانت سوء استفاده کند.

کلیباف تصریح کرد: همچنین یکی از ارکان اصلی در بسته اصلاح قوانین اقتصادی کشور، قانون اصلاح ساختار نظام بانکی است. مجلس در آخرین جلسه، برخی از نکات باقی مانده از طرح «مسئولیت، اهداف، ساختار و وظایف بانک مرکزی» را تصویب کرد و پیش بینی می شود در هفته جاری بقیه نکات نهایی و به شورای نگهبان ارسال شود. .

  ساپینتو تلاش کرد تا قرارداد را تمدید کند اما رهبری استقلال آن را ساده نگرفت

رئیس مجلس یادآور شد: این قانون در صورت نهایی شدن با اصلاح ساختار بانک مرکزی، امکان اعمال اختیارات این نهاد مهم را برای مدیریت شبکه بانکی و محدود کردن موتور ایجاد نقدینگی و تورم فراهم می کند. در ادامه همین روند، طرح بانکی جمهوری اسلامی ایران علاوه بر اصلاح نظام بانکی، به زودی در دستور کار مجلس قرار می گیرد تا فرآیندها و الزامات بانک ها تبدیل به قانون و مقررات و شفافیت شود. جایگزین امضاهای طلایی می شود و مستندات و قانون لازم برای استیفای حقوق مردم در برابر بانک ها تصویب می شود تا مردم بتوانند در تنظیم یک طرفه قراردادها در اعطای وام به سرمایه گذاران در مقابل تعصبات و منافع بانک ها از حمایت قانونی برخوردار شوند. و کارآفرینان

وی تاکید کرد: مجلس با تصویب این قوانین گام بلندی در جهت اصلاح ساختار نظام بانکی برخواهد داشت، اقدامی که سال ها به تعویق افتاده و به آرزوی تقریبا محال تبدیل شده است.

کلیباف همچنین گفت: در اینجا لازم است به همه نمایندگان و همکاران یادآوری شود، با پیروی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب، وظیفه داریم از حاشیه دوری کرده و با پرداختن به کار اصلی و اولویت ها، برای کارآمدی تلاش کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید