کاربرد تحقیقات صنعت نفت با ملاحظات زیست محیطی برای اولین بار در کشور

515423 خبر ناگهانی

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، همزمان با چهلمین سالگرد انقلاب، بحث گام دوم انقلاب از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد و فرمایشات معظم له در دانشگاه آزاد اسلامی توسط مسئولین بررسی و توسط جامعه علمی طراحی شد. . دانشگاه آزاد اسلامی در نظر دارد در قالب رویداد ملی گام دوم که در چهلمین سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می شود، نمایشی بزرگ از توانمندی های خود ارائه دهد. آنچه در ادامه می خوانید حاصل گفت و گو با خبرنگار دانشگاه ایسکانیوز، نوید حسین آبادی، استادیار متالورژی و سرامیک و از پژوهشگران شرکت کننده در رویداد ملی گام ملی دانشگاه آزاد اسلامی است.

وی معتقد است هر کدام از این پروژه ها با توجه به شرایط کشور بومی سازی شده و دانش فنی رقیب خارجی ندارد.

مشارکت حقوقی و مدنی در رویداد ملی مرحله دوم

در مورد طرح پژوهشی شرکت در گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی توضیح دهید؟

رویداد ملی گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی با تغییر نام به رویداد ملی عصر امید، راهی علمی برای بازتعریف فعالیت ها و دستاوردهای دانشگاه در حوزه فناوری و نوآوری متناسب با نیاز کشور است.

این محصولات قابلیت رقابت در عرصه جهانی را دارند چرا که برای اولین بار چندین مدل برای تهیه تجهیزات وجود دارد و زمینه مشارکت حقوقی و مدنی فراهم شده و فرصت سرمایه گذاری به روز شده است. همچنین تضمین کار در مرحله تحویل تجهیزات یا شرکت در مناقصات وجود دارد، خدمات مشاوره ای ارائه می شود و همه این اقدامات منجر به توسعه سریع پروژه ها شده است.

در گروه تحقیقاتی به سمت ایجاد محصولات دانش بنیان حرکت می کنند و از خانواده محصولات مبتنی بر فرآیندهای شیمیایی هستند و زیرمجموعه ای از مواد مدرن محسوب می شوند. تیم فعال در این زمینه پژوهشگران فارغ التحصیل رشته های مختلف مصالح ساختمانی و متالورژی هستند و گروه پژوهشی با شکل گیری زیرساخت ها و ایده های اولیه تشکیل شد.

این استارتاپ فعال بود و وارد مراکز رشد شد و در نهایت پس از ارائه محصول، گواهینامه های دانش بنیان در آزمون های صنعت و دانشگاه را دریافت کرد و در پارک علم و فناوری فارس مستقر شد. این محصول در زمینه بازدارنده های خوردگی برای مصارف مختلف قابل استفاده است اما محیط زیست در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، برودتی و غذایی فعال است. البته لازم به ذکر است که این طرح برای اولین بار در کشور ارائه شد.

  دومینوی فساد در بارسلونا/ جدایی پیکه از همسرش باعث افشاگری شد

توجه به کاهش مصرف آب و اهمیت محیط زیست در تحقیقات صنعتی

در مورد کوموکیف پیرو ایده توضیح دهید.

از ابتدای فعالیت تاکنون تمرکز بر تحقیقات صنعتی، ساخت پایلوت، طراحی تجهیزات، واحدهای تولیدی و … بوده و حوزه فعالیت در قالب داخلی سازی فعالیت ها، دانش فنی، نمونه سازی، ساخت واحدهای آزمایشی و تجهیزات مرتبط با آنها و همچنین واحدهای تولیدی و طراحی. ساخت دستگاه ها و فعالیت های فنی برای بهبود صنعت بازدارنده به ویژه در زمینه بخار، آب و بتن صنعتی مورد استفاده قرار گرفته است.

در ابتدا اقدامات بر اساس پروژه های کوچک تعریف شد و در نهایت پروژه های بزرگتر به دست آمد و جرقه هایی برای اجرای آنها در قالب فعالیت در یک واحد مشخص ایجاد شد. سیستم‌های آب، بخار و خنک‌کننده نیازمند فعالیت‌های شیمیایی به‌عنوان بازدارنده‌های خوردگی در صنایع، در کنار جلوگیری از خوردگی، کاهش مصرف آب و رعایت الزامات زیست‌محیطی، یکی از موضوعات دهه اخیر است. در این شرایط سهولت استفاده و عدم سمیت برای کارکنان و محیط زیست، کاهش آسیب محصولات مصرفی، مقرون به صرفه بودن بدون آسیب به محیط زیست و کاهش میزان مواد مصرفی از مهمترین شاخص ها هستند. شرایط کشور کم آبی است و این ایده کاهش مصرف هر واحد صنعتی را مد نظر دارد.

مشکل دیگر واکنش این محصول به دریافت تاییدیه از سازمان های استاندارد و تاییدیه های جهانی، امکان تحویل جهانی است. مدل اصلی استاندارد کار محسوب می شود و ما به دنبال محصولات مشابه هستیم. در نهایت با استفاده از خدمات مشاوران بازدیدکننده از مراکز رشد، این امکان فراهم شد که گروه از نظر علمی- صنعتی به نقطه ی علمی- صنعتی و اقتصادی به بلوغ برسد. در نهایت بر اساس شتاب دهنده ها به مرکز رشد و شرکت فناوری معرفی شده و گواهینامه مبتنی بر دانش دریافت می کند.

  اینها بر طرح نظارت بر تقاضا متمرکز هستند

دانش فنی بومی شده رقیب خارجی ندارد

آیا چنین اقدامات خارجی صورت گرفته است؟

چنین محصولاتی تحت لیسانس توسط شرکت های مختلف در سراسر جهان تولید می شوند. هر کدام از این شرکت ها در ایران نمایندگی دارند و در دوران تحریم ارتباط با شرکت های مادر محدود یا قطع شد و طرح ها با توجه به شرایط کشور بومی سازی شد.

البته جدا از بومی‌سازی دانش فنی، رقیب خارجی ندارد، اما در عین حال سازگاری محصول با شرایط اقلیمی خاص، باعث تولید محصول شده است، زیرا این محصولات آلودگی زیست‌محیطی پایینی دارند و این مقوله کیفیت صنایع را تحت تأثیر قرار می‌دهد. او می تواند علاوه بر بومی سازی این دانش فنی، صادرکننده باشد و در عین حال با تطبیق محصول با یک شرکت خاص، هر کاربر محصول متفاوتی را عرضه کند.

امکان استفاده از محصول به عنوان پایلوت

برای توسعه فعالیت ها چه می توان کرد؟

یکی از موارد مهم برای گذراندن مرحله رشد، محصولات پایلوت این محصولات است. به عنوان مثال، این محصول در ابتدا برای یک یا دو مشتری تولید می شد و به صورت آزمایش میدانی ارائه می شد و به این ترتیب خط تولید ایجاد می شد. در 16 مجموعه بازدارنده خوردگی در زمینه تولید بخار، آب صنعتی و خنک کننده آب، سیستمی با حجم بالا برای صنایع پتروشیمی و برای صنایع صنعتی برای نگهداری سردخانه صنعتی طراحی و مورد استفاده قرار گرفت. این ایده در زمینه سیستم های گرمایشی و سرمایشی در برج های مسکونی و حتی در منازل قابل استفاده است و خط تولید آن در شهرهای صنعتی ساخته می شود.

دریافت خدمات مشاوره و سرمایه گذاری برای ایده در مرحله دوم

انگیزه شما از شرکت در رویداد گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی چیست؟

به لطف رشته مهندسی مواد و ارتباط نزدیک با صنعت خدمات در قالب مشاوره، عیب یابی و ارتباط با صنعت فراهم شده است. یافتن یک مسیر استاندارد و الگوی عمل همیشه مهم بوده است. رویداد سراسری گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی برای اولین بار مجموعه کاملی را ارائه کرد و تمامی جزئیات بررسی و تکمیل شده است. نتیجه برای تیم تحقیقاتی نظارت می شود تا همه نتایج را شامل شود. در این شرایط استفاده از ظرفیت مشاوره، خدمات مالی، ضمانت‌نامه و ارتباط سریع با سازمان‌ها و گروه‌های مشتری حائز اهمیت است.

  قتل زن با تنها 2 گلوله توسط نظافتچی

برگزاری چنین رویدادهایی تا چه اندازه می تواند در زمینه توسعه تحقیقات و ارتباط با صنعت موثر باشد؟

این رویداد در زمینه ارزیابی فعالیت های پژوهشی در قالب پروژه های مشترک با صنعت و پروژه های در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد زمینه ای برای ورود به بازار صنعت و اقتصاد ایجاد کرد. این مقوله منجر به تأکید بیشتر بر طرح‌ها و ایده‌ها شده است و به غنای محتوا در هر یک از مطالعات کمک می‌کند و امکان جمع‌آوری اطلاعات به‌دست‌آمده در صنعت را فراهم می‌کند. در این اقدام تیم تحقیقاتی جرات توجه به محصولات خارج از بازار را پیدا کردند.

داده ها و اطلاعات هنوز در اختیار صنعت قرار نگرفته است

برای توسعه فعالیت های ارتقای اقدامات دانشگاه آزاد اسلامی چه پیشنهادی دارید؟

معرفی فعالیت‌های تحقیقاتی در صنعت همچنان موضوع کار است و در تطابق رویدادها مورد توجه قرار گرفته و بازار کار و صنعت مناسب نیستند. برگزاری کنفرانس هایی با صاحبان صنایع برای رسیدن به این هدف می تواند به صورت حضوری و آنلاین مفید باشد تا صنعت بتواند با اطمینان بیشتری با مردم کار کند. البته هنوز بوروکراسی و محدودیت های اداری برای دانشکده فنی وجود دارد و همین امر باعث شده است تا عملکرد درستی نداشته باشد. علاوه بر این، عموم مردم به فعالیت ها دسترسی نداشتند و داده ها و اطلاعات هنوز در اختیار صنعت قرار نگرفته است. با توجه به تعاریف موجود در رویداد، پوشش تمامی حوزه های آموزشی حائز اهمیت است و برای این موفقیت ارتقای کیفیت و تجهیزات تحقیقاتی در واحدها می باشد. هسته اصلی همه این اقدامات در گروه‌های پژوهشی شکل می‌گیرد و سرمایه‌گذاری برای دسترسی به تجهیزات و تحقیقات مدرن و ارائه خدمات پژوهشی به گروه‌ها و ایده‌ها سرعت می‌گیرد و محدودیت‌ها کاهش می‌یابد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید