کاخ سفید سفیر چین را احضار کرد

533729 خبر ناگهانی

به گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز، جان کربی سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد: «کین گان» سفیر چین در اعتراض به اقدامات تحریک آمیز پکن به کاخ سفید احضار شده است.

وزارت امور خارجه چین نیز در بیانیه ای متقابل اعلام کرد: با توجه به اقدامات تحریک آمیز نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، دولت چین تصمیم به تحریم پلوسی و نزدیکانش گرفته است.

پکن در این بیانیه اقدام پلوسی در سفر به تایوان را نقض اصل “چین واحد” دانسته و تاکید می کند: اقدام پلوسی مداخله در امور داخلی چین و تمامیت ارضی این کشور بوده و صلح و ثبات تنگه تایوان را تهدید می کند. منطقه

وزارت خارجه چین همچنین اعلام کرد که پکن دیدارهای آتی میان وزرای دفاع چین و آمریکا را لغو و به همکاری با واشنگتن در زمینه امنیت دریایی پایان خواهد داد.

این بیانیه از تعلیق موقت همکاری با آمریکا در زمینه بازگشت مهاجران غیرقانونی، همکاری قضایی، جرایم فراملی و تغییرات آب و هوایی خبر داد.

بر اساس این خبر؛ مانورهای نظامی چین در نزدیکی تایوان در حالی ادامه دارد که نخست وزیر ژاپن خواستار توقف پرتاب موشک در این رزمایش شد و رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در آخرین بیانیه خود گفت که پکن نمی تواند تایوان را منزوی کند.

پلوسی پیشتر در دیدار با مقامات تایوانی تاکید کرده بود که هدف از سفرش به این منطقه تغییر وضعیت آن نیست.

سخنگوی سازمان ملل متحد در واکنش به رزمایش چین گفت که آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد با نگرانی رزمایش چین در نزدیکی تایوان را زیر نظر دارد.

  تسویه وضعیت حقوقی معلمان در مدارس غیردولتی

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا شامگاه سه شنبه 11 اوت در اقدامی تحریک آمیز وارد تایوان شد. پلوسی به محض ورود خود بیانیه ای صادر کرد و گفت که سفر وی ناقض بیانیه های مشترک آمریکا و چین نیست.

پلوسی گفت: سفر وی به هیچ وجه با بیانیه های مشترک آمریکا و چین در تضاد نیست.

وزارت خارجه چین سه شنبه شب سفیر این کشور را در اعتراض به سفر پلوسی به جزیره تایوان احضار کرد.

در بیانیه ای که پس از ورود پلوسی به تایوان منتشر شد، وزارت خارجه چین هشدار داد که سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به طور جدی بر روابط سیاسی چین و آمریکا تأثیر می گذارد.

یک روز پس از بازدید نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از جزیره تایوان، چین روز پنجشنبه بزرگترین رزمایش نظامی خود را در تنگه تایوان برگزار کرد و چندین موشک در نزدیکی جزیره شلیک کرد.

ارتش چین از پرتاب چند موشک متعارف به آب های نزدیک تایوان به عنوان بخشی از این رزمایش که تا ظهر روز یکشنبه ادامه دارد، خبر داد.

مقامات دفاعی تایوان گفتند که هواپیماهای جنگنده نیروی هوایی این جزیره روز پنجشنبه برای هشدار دادن به 22 جت جنگنده چینی که وارد حریم هوایی تایوان شده بودند به پرواز درآمدند. این مقامات افزودند که موشک های شلیک شده توسط چین تهدیدی برای جزیره محسوب نمی شود.

وزارت خارجه چین روز پنجشنبه تاکید کرد که مانور نظامی این کشور هیچ تهدیدی برای تایوان ندارد.

تلویزیون چین این رزمایش را بزرگترین رزمایش در تاریخ کشور نزدیک تایوان اعلام کرد که در آن از گلوله های مستقیم استفاده می شود.

  ساپینتو جانشین حسین زاده را معرفی کرد

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید