ژن ایرانی 2000 ساله در ایتالیا

ژن انسان پمپئی ایرانی در ژنوم او کشفی است که در این مطالعه مورد توجه است. این دو برای اولین بار در سال 1933 در Casa del Fabbro یا یک خانه صنایع دستی کشف شدند. آنها در گوشه ای از اتاق غذاخوری مشغول صرف ناهار بودند که آتشفشان در 24 اوت 79 پس از میلاد فوران کرد. ابر عظیم خاکستر ناشی از فوران وزوو در کمتر از 20 دقیقه برای ساکنان شهر کشنده بود.

به گفته دکتر سرنا ویوا، انسان شناس دانشگاه سالنتو، دو قربانی که توسط محققان مورد بررسی قرار گرفتند، قصد فرار نداشتند. ویرانه های پمپئی در قرن شانزدهم کشف شد و اولین کاوش ها در سال 1748 آغاز شد. حدود 1500 نفر از 2000 قربانی در طول قرن ها کشف شده اند.

کشف ژن 2000 ساله ایرانی در ایتالیا

محققان شواهدی پیدا کردند که نشان می‌داد این مرد از بیماری به نام عرق رنج می‌برد. نوعی سل عضلانی اسکلتی که می تواند باعث ناهنجاری های ستون فقرات و درد شدید در هنگام حرکت و حتی دشواری تنفس شود. قطعه ای از استخوان پایه جمجمه انسان حاوی DNA سالم برای تعیین کد ژنتیکی آن کافی بود. دکتر ویوا معتقد است که هر بدن انسان در پمپئی یک گنج است. این شاهدان خاموش یکی از مشهورترین وقایع تاریخی جهان هستند.

داده های به دست آمده از جمجمه این فرد اطلاعات جالبی به دست می دهد. ژنوم به دست آمده از این مرد با پایگاه داده ژنتیکی مورد مطالعه قرار گرفت و 41 درصد از اطلاعات ژنتیکی وی شناسایی شد: 51.6 درصد از ژن های مردم آناتولی در طول زندگی وی و 30.5 درصد از ژن های عصر برنز ایران (دو تا سه هزار). و 500 قبل از میلاد)، ژن ایرانی مرد پمپئی. ممکن است ژن ایرانی این مرد از طریق آناتولی (ترکیه) به روم رسیده باشد. 4.4 درصد دیگر از ژن‌های او به زمان شکارچیان در غرب و فرهنگ یامنایا برمی‌گردد که از دریای سیاه شمالی تا اروپا در عصر برنز متغیر بود.

  دلار شروع به افزایش کرد

دیدگاهتان را بنویسید