ژتون دانشجویی چند درصد از هزینه اصلی غذا ارزانتر است؟

636419507457819390 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، واحدهای پذیرایی دانشگاه ها در راستای تحقق اهداف آموزش عالی و حمایت از دانشجویان حوزه بهزیستی با رویکرد تامین غذای سالم و مناسب برای دانشجویان فعالیت می کنند. همچنین این دفتر و سالن غذاخوری (سلف) در دانشگاه ها امکاناتی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد. لذا آیین نامه «تغذیه دانشجویان دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور» در 8 ماده، 5 تبصره و 55 بند برای اجرای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور تصویب و ابلاغ شده است.

ارائه خدمات غذایی

بر اساس آیین نامه «تغذیه دانشجویان دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور»، هر دانشجوی ساکن خوابگاه می تواند با رعایت ضوابط این آیین نامه حداکثر از سه وعده غذایی اصلی صبحانه، ناهار و شام استفاده کند. البته دانش آموزان غیر شبانه روزی فقط حق ناهار را دارند.

همچنین دانشگاه می تواند با بررسی و تایید کمیته تغذیه دانشجویی و تایید معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه به دانشجویان نیازمند غذای رایگان ارائه دهد.

شایان ذکر است صدور کارت غذا و یا ارائه غذا به دانشجویان شهریه‌پرداز مانند دانشجویان بین‌المللی، دانشجویان بورسیه، دانشجویان غیرایرانی غیر از دانشجویان شبانه در صورت وجود امکانات و تایید کمیته غذاخوری دانشجویان. دانشگاه و با پرداخت هزینه کامل غذا بدون آن مشکل است.

در این آیین نامه تبصره ای وجود دارد که دانشجویان مراجعه کننده تنها در صورت پرداخت هزینه کامل می توانند از پایگاه سفره خانه دانشجویی برای استفاده از غذای دانشگاه استفاده کنند.

در این خصوص تبصره 3 ماده 4 این آیین نامه حاکی از آن است که تأمین غذای اساتید، کارکنان و خانواده های متاهل از محل اعتبارات دانشگاه برای سرانه دانشجویی و فرهنگی ممنوع است. همچنین اداره تغذیه دانشجویان هیچ گونه تعهدی در قبال ارائه وعده های غذایی به دانشجویان در بیمارستان ها و مراکز درمانی ندارد.

  با معرفی این درایور جایزه + فیلم بگیرید

حداقل و حداکثر زمان برای رزرو غذا چقدر است؟

بخش ناهار خوری باید میزان رزرو وعده های غذایی را به گونه ای تعیین کند که دانش آموز بتواند غذای خود را حداقل برای یک هفته رزرو کند. ضمناً حداقل زمان لازم برای نگهداری غذا 21 ساعت و حداقل زمان لازم برای لغو استفاده از غذای کنسرو شده 68 ساعت قبل از غذای مورد نظر می باشد. البته این زمان بسته به شرایط و تصمیم کمیته تغذیه دانش آموزی قابل تغییر است.

ذکر این نکته ضروری است که اگر دانشجویی غذا رزرو کرده باشد اما کارت غذا را فراموش کرده باشد. اگر او به اتاق غذاخوری که هنگام رزرو غذا انتخاب کرده بود برود، امتیازی به نام “ژتون فراموشی” دریافت می کند و وعده غذایی خود را دریافت می کند. در این خصوص باید گفت که جریمه توکن های فراموشی دو برابر توکن های معمولی است. به هر دانشجو حداکثر دو بار در ماه یک ژتون فراموشی داده می شود و سپس هزینه کامل غذا از دانشجو اخذ می شود.

لازم به ذکر است دانش آموزان در صورت نگهداری و عدم دریافت وعده غذایی، ماهیانه دو بار به مبلغ دو برابر هزینه ژتون برای هر وعده غذایی جریمه خواهند شد و سپس معادل ارزش وعده غذایی جریمه خواهد شد. از آنها کسر می شود. کارت اعتباری آنها شد لذا اداره تغذیه موظف است عواقب عدم دریافت غذای رزرو شده را به اطلاع دانش آموزان برساند.

اگر دانش آموزی غذا رزرو کرده باشد، می تواند از گزینه ای به نام نشانه روز فروش استفاده کند. بر اساس تبصره 12 ماده 4 این فرصت تنها در صورت وجود مواد غذایی مازاد و در نیم ساعت گذشته توزیع غذا در سفره خانه ها امکان پذیر بوده و ارزش آن سه برابر قیمت مصوب ژتون های غذایی خواهد بود.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

دانشجویان توجه داشته باشند که اعطای واحدهای مربوط به غذای دانشجویی فقط برای دو نیمسال تحصیلی (ده ماهه) تعیین می شود و دانشجو و معاونت فرهنگی دانشگاه موظف به ارائه وعده غذایی به دانشجویان در طول ترم تابستان نیستند. ضمناً در روزهای جمعه و تعطیلات کشوری جز در ایام امتحانات دانش آموزی و در ماه مبارک رمضان امکان تهیه غذا وجود ندارد.

در پایان می توان گفت هزینه نمادین هر پرس غذای دانشجویی چه در روز و چه در شب معادل 21 درصد میانگین هزینه هر پرس غذا می باشد که توسط دانشجو و فرهنگی تعیین و ابلاغ می شود. معاون هر سال

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید