چین نفت ایران را کمتر می خرد؟

559468 خبر ناگهانی

به گزارش ایسکانیوز، واردات نفت از ایران به چین در اواخر سال 2021 و اوایل سال 2022 در آوریل به اوج خود رسید که دلیل آن کاهش تقاضا از سوی پالایشگاه های مستقل در پی محدودیت های کرونری در این کشور بود که باعث کاهش تقاضای سوخت شد. است.

ادامه مطلب

با وجود این کاهش، ایران همچنان 7 درصد از بزرگترین واردکننده نفت خام جهان را تامین می کند. برآوردهای اولیه Vortexa Analytics نشان می دهد که چین در ماه آوریل حدود 650 هزار بشکه در روز نفت از ایران وارد کرده است که در ماه مارس کمی کمتر از 700 هزار بشکه در روز است.

کپلر، یکی دیگر از شرکت های تحلیلی که صادرات نفت از ایران را در ماه آوریل دنبال می کند، گفت که این رقم 575 هزار بشکه در روز است. این رقم کمتر از میانگین 840000 بشکه در سه ماهه اول سال 2022 است. با این حال، آژانس انتظار دارد ارقام ماه آوریل در هفته های آینده افزایش یابد.

پالایشگاه های مستقل چینی به نام تی پات که عمدتاً در استان شرقی شاندانگ واقع شده اند، مشتریان نفت ایران هستند. آنها مشتریان اصلی عرضه نفت شناور ایران از طریق آب از طریق خرید فوری هستند. نفت خام ایران یک گزینه جذاب در نفتکش های موجود در آب های آسیایی است زیرا می توان آن را به سرعت حمل و تحویل داد.

به گفته تجار، پالایشگاه ها از فوریه واردات نفت خام خود را کاهش داده اند و در ماه آوریل به دلیل افزایش قیمت ها، کاهش سهمیه واردات و محدودیت های کرونری، با نصف ظرفیت فعالیت می کنند.

  کاهش تماس مردم با خط / علت چیست؟

لی مداح ورتکس گفت: بشکه‌های نفت ایران از فوریه به دلیل کم‌کاری پالایشگاه‌ها برای یافتن خریدار با مشکل مواجه شده‌اند.

لی افزود: حداقل 6 محموله نفت ایران به مجموع 8 میلیون بشکه در بنادر چین تخلیه نشده و بیش از سه ماه است که در بنادر شاندونگ و ژجیانگ تردد می کنند.

یکی دیگر از عوامل کاهش، ادامه واردات نفت ارزان روسیه از چین است. نفت روسیه از ترس تحریم ها به دنبال کاهش تقاضا از سوی کشورهای اروپایی به چین ارسال شد.

آمار موسسه پالایش نماد نشان می دهد که واردات نفت چین از روسیه در ماه آوریل 16 درصد نسبت به ماه مارس افزایش یافت و به 860 هزار بشکه در روز رسید که بالاترین میزان از اواخر دسامبر است.

پالایشگاه های چین اورال روسیه را 6 تا 7 دلار ارزان تر از نفت برنت و نفت ایران 5 دلار ارزان تر از نفت برنت دریافت کردند. گمرک چین برای اولین بار واردات از ایران را به صورت رسمی اعلام کرد و واردات روزانه آن را ۲۶۰ هزار تن (۱.۹ میلیون بشکه) در ماه های دسامبر و ژانویه اعلام کرد.

بلومبرگ پیشتر گزارش داده بود که واردات نفت خام از چین از ایران در سال 2021 به بالاترین رقم از سال 2018 رسیده است. آمارهای شرکت کپلر، یک شرکت حمل و نقل محموله های نفتی، نشان می دهد که پالایشگاه های چینی در سال 2021، 324 میلیون بشکه نفت از ایران و ونزوئلا خریداری کرده اند. حدود 53 درصد بیشتر از سال قبل است.

منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید